| anonim_4396 a întrebat:

A plecat careva prin firma asta în Germania e sigura? Locuri de munca in Europa este un site care are anunțuri cu locuri de munca in Germania. Poate sa mi dea careva un sfat? E teapa sau nu?

2 răspunsuri:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Daca vrei sa mergi la munca in strainatate, e ideal sa mergi prin AJOFM din judetul tau. (adica Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca).

Daca nu au oferte care sa ti se potriveasca, atunci, poti incerca sa apelezi la firme care dau job-uri in strainatate, dar cere-le sa iti dea cotractul de munca inainte.

Pentru a te asigura ca acea firma intr-adevar exista si nu e teapa, poti cauta pe Google numele acelei firme (este foarte probabil sa aiba website). Poti cauta rubrica de contact si sa le scrii un e-mail/ eventual sa le dai un telefon si sa intrebi daca au (inca) disponibil postul pentru care ai aplicat.

Nu este o critica, dar, ai uitat sa scrii aici pe site, numele firmei la care doresti sa apelezi.

In general e bine sa cauti informatii despre cei cu care vrei sa faci o afacere. Cel mai simplu un google search...

http://www.google.ro/......tp?/search
Exemplu:
http://forum.softpedia.com/topic/573767-com-invest/

Com invest este numele firmei - in loc de Com Invest, poti introduce numele firmei care ti-a facut o ferta de munca.

Eventual, poti incerca sa lucrezi doar la firme unde au lucrat in trecut prieteni de-ai tai, asa stii daca firmele respective sunt serioase sau nu.

Eventual, poti incerca sa accesezi forumul romanilor din Germania (sau din tara in care doresti sa lucrezi) si sa postezi acolo intrebarea ta. Poate te ajuta cineva cu un raspuns. Este gratuita inscrierea.

Daca vei dori link-uri ale unor site-uri care dau job-uri (in tara si in strainatate) poti sa-mi trimiti un mesaj in privat si adresa ta de e-mail, pentru a-ti face forward la e-mail-ul respectiv (l-am trimis si altor persoane in trecut).

Bafta.

| dani95 a răspuns (pentru ElenaSt2011):

Pai agentia se numește locuri de munca in Europa așa au si web site-ul.