| adinescu a întrebat:

A-ti dori sa se legalizeze marijoana? argumentati raspunsurile

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Da, consumul, daca ar putea fi tinut in frau de autoritati. La modul: vandut doar cu autorizatie (control al pietei, impozite, control de provenienta si calitate, vanzare doar persoanelor peste 21 ani - nu exagerez, vedeti ex cu alcoolul in US ), consum public doar in spatii amenajate special pentru asta, amenzi foarte mari pentru cei care deranjeaza/incurca dupa consum (tulburarea linistii publice, sofat etc. ). Din impozitele mari pot fi finantate activitatile auxiliare de mai sus, chiar cu profit, consumatorii beneficiaza de siguranta si producatorii/distribuitorii respecta niste norme. Toata lumea ar fi mai multumita asa, mai putin cei care nu ar trebui sa consume din start: copiii si cei care consuma iresoponsabil.

28 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu. Cred că s-ar crea un haos total şi nu ne-am mai putea înţelege. Plus că efectele secundare nu sunt foarte plăcute.

| MisterKat a răspuns:

Nu. Daca ar fi sa se legalizeze drogurile, sa se legalizeze si celelalte chesiuni adica: prostitutia si uniunile civile ale persoanelor LGBT si multe alte lucruri ilegale in Romania... Asa mi se pare cel mai corect. Oricum, cei care vor droguri vor trebui sa suporte taxe mai mari, sa fie date doar in farmacii pe baza de buletin si sa fie majori. Minorii daca sunt prinsi sa fie pusi la inchisoare, daca recunosc cine le-a oferit "marfa" vor scapa dar cu o amenda mare si cu nota scazuta la purtare la 6... Trebuie sa fii si un pic dur, ca daca dai un deget iti iau toata mana astia...

| alexdop21 a răspuns:

DA DA DA DA si iar DA! De argumentat ooo as avea 1020121 de motive dar iti dau doar unul :
Pentru ca sa nu te mai feresti de oamenii in albastru si sa faci alte prostii ca umblatul noapte dupa ea!

| yuli10 a răspuns:

N-ar trebui legalizata pentru ca asa or sa ajunga toti nebunii sa aiureze. si asa se face rost de ea atat de usor ca pe la orele serii nu mai stii cine e treaz, cine e beat, sau cine e high.
faza cu "e o poarta catre alte droguri" nu e adevarata :) pentru ca eu daca fumez ceva nu o sa fiu maine in stare sa ma droghez intravenos...
maria` e doar ca o betie, nu are efecte pe termen lung. si sincer nici nu cred ca poti fi mai dependent de ea ca de tigari.
dar cum e si cu alcoolul, daca ar deveni legal sa cumperi, or sa fie atat de multi care or sa se urce la volan sau or sa faca mai stiu eu ce care sa ii puna in pericol.
oricum deja sunt pe piata niste ierburi legale, despre care am auzit ca au un efect asemanator. ( http://www.etnofly.ro/ ).

| danutza a răspuns:

Nu destul ca suntem drogatzi laughing
dapoi ala de sus decide big grin

| maryana5 a răspuns:

Mda frustrated macar asa nu o sa mai faca colegii mei misto de mine si nu o sa mai zica: "care o fumeaza pe mariana?" frustrated

| DoomNEzeu a răspuns:

Nu normal...asta cred ca ar fi primul pas... spre legalizarea celorlalte droguri...si pun pariu ca toti de aici nu au vazut macar asa ceva...am prieteni care si-ar vinde si casa pentru asa ceva...asa ca nu mai vorbiti sa va aflati in treaba

| Jupiter a răspuns:

Nu

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

NU pentru ca s-ar distruge lumea! oricum si acum se dystrug dar daca o sa fie legal o sa vrea sa`ncerce tot mai multa lume:-si mai multi tineri care ...totusi...au o viata inainte!

| Swabia a răspuns:

La ce bun sa fie legalizata iarba numita si "O Poarta Catre Alte Droguri"?!
Oricum se foloseste la greu, legala, nelegala zi`mi si mie intr-o tara unde nu se foloseste?

| Varga_Ionut_1989_BAHJ a răspuns (pentru Swabia):

Atunci si berea este poarta spre spirtul tras prin paine

| annda a răspuns:

Da, sunt atatea lucruri periculoase si sunt legale de ce n-ar fi si asta? Si in plus oricum se consuma. big grin

| girlxx21 a răspuns:

Normal

| adinescu explică:

Argumentati nu spuneti "da, nu"

| abis a răspuns:

Mi se pare normal sa nu fie incriminat consumul, insa pentru trafic de droguri, inclusiv marijuana (vezi ca asa se scrie, si se citeste "marihuana"), mi se pare normal sa existe pedepse grele. De ce? Simplu: fiecare este responsabil pentru propria lui sanatate, si daca cineva vrea sa si-o distruga, nu are decat.

Insa legea trebuie sa interzica sa faci rau altora, deci trebuie sa interzica si sa vinzi droguri.

Pe de alta parte, mi-ar placea sa fie inclus si tutunul in acelasi regim descris mai sus. Caci pana la urma si tutunul nu-i decat un drog.

| ---droid-kid--- a răspuns:

Da! sa ma pot droga si eu!

| liudmila a răspuns:

Cum sa nu sa se legalizeze toate si prostitutia si de toate... si asa la ce-s bune limitele, sa ai voie si sa conduci beat... asa ca in jungla fiecare face ce vrea... oh go on

| oana_3034 a răspuns:

Dahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-un fel da. Așa cum și țigările sunt legale... așa ar trebui să fie și drogurile, că până la urmă, ambele ne fac rău, iar cei ce le consumă sunt (probabil) conștienți de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...nu am nimic de argumentat... zic doar Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@bineamvenit, bineînțeles că știu, dar trebuie să conștientizezi că au un lucru în comun. Dacă ar fi după mine, eu aș interzice și țigările, chiar și alcoolul. Dar nu e după mine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Pentru ca de la deoguri pleaca multe.De la marijoana unii incep sa consume alte droguri mai periculoase cum e heroina, cocaina...etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ar fi mai multi nebuni laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici un caz. S-ar dubla infractiunile si parerea mea este ca e o mare diferenta intre tigara si marijoana. O mare mare diferenta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un prieten de 13 ani care se drogheaza... la noi in oras se vinde marijuana. am incercat si eu odata dar dupa aia nu am mai vrut deci nu sunt dependenta... el saraku... mi'e mila de el pentru ca e dependentsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pun pariu ca cei ce spun "NU" nici nu au incercatbig grin
toti vreti sa fie legalizata intr-un anumit fel...
eu cel putin am un partener pe care cred ca pot sa ma bazez asa ca ...alexdop21 ( VREM LEGALIZAREA MARIJOANEI )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e tare banuiesc?

| bineamvenit a răspuns:

Nu. Ce rost are?
@luchass Tu stii care e diferenta intre tigari si marijuana?