| Wraic a întrebat:

A-ți putea trai cu gândul că cineva sa sinucis din cauza voastra?

50 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde care a fost situatia. Pt apararea unei persoane dragi sa moara un criminal nu mas simti vinovat

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se sinucide nimeni din cauza altcuiva.
Sinuciderea apare la persoanele duse cu pluta (boli psihice grave), cand nu mai sunt capabile sa inteleaga viata si aleg o cale usoara sa scape de ea, prin sinucidere.
Iar tu, daca esti un om normal si sanatos la cap, nu ai cum sa crezi ca un nebun, s-a sinucis din cauza ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Drimmero a răspuns:

Nu exista ''sinucidere din cauza cuiva'', e alegere proprie, selectie naturala. E o alegere pe care eu nu mi-o asum, nu am de sa imi asum si sa-mi stric viata pentru o persoana idioata.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur, doar care ar fi alternativa? Sa nu traiesc?

| Mosotti a răspuns:

Niciodata nu se sinucide cineva din cauza noastra, se sinucide ca asa a decis! S-a sinucis aia e, asa a dorit, nu e nici o problema, inseamna ca a considerat ca e mai bine asa pentru ca nu a incercat sa rezolve problema, ca daca avea ceva in capul ala, nu face asta, incerca sa rezolve problema de care suferea.

Si daca n-are cap, asta in nici un caz nu e vina noastra orice am face si zice, asa ca prostia e a lui!
Si daca-ti zic eu "Arunca-te in cap", tu te arunci? Am dat un exemplu asa mai nasol.

Deci e okey, pot trai cu gandul ca acela a fost prost si ca eu nu am nici o vina.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Se poate pedepsi și cu închisoare dacă se demonstrează ca ai dus la sinuciderea unei persoane prin anumite fapte, șantaj, stres, trauma, citește și o sa vezi ca e lege, dacă stresezi o persoana pana ce acea persoana cedează ești vinovat de crima

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Stiu de legea aia.

Bine, oricum nu discutam aici de ceva intentionat, discutam de suicid din cauza indirecta, adica de ex nu accepti un partener care nu-ti place, superi pe cineva, ii dai o nota mica sau ii pici un examen, la cam asta ne referim, fara intentie, in cazul asta am zis ca nu m-as simti vinovat.
Daca as face intentionat, as fi un neom, si atunci da, m-as simti vinovat, desi daca fac asta nu m-as simti, ca un om care face asta, nu e om si un neom nu regreta nimic, deci va trai cu gandul asta fara probleme.

| Dddonkey a răspuns (pentru Mosotti):

Dar in cazul in care violenta in familie asupra sotiei sa spunem ca e aproape zilnica(si e destul de des mai ales la tara sa fie caftita, si nu ma refer ca o bate ca e panarama) uita te la bautura in exces in multe familii cat rau creeaza. Si daca ea nu poate fugi, politia nu o baga in seama(si se intampla) si daca nu vede nici o scapare cativa anii nu crezi ca barbatul e vinovat intr-un fel ca s ar sinucide, sau macar indirect?

| Mosotti a răspuns (pentru Dddonkey):

Pai in cazul asta este altceva, e caz extrem, este vinovat el. Insa ca nu poate fugi e relativ, multe pot dar nu vor, pana la o varsta ai parinti, ai unde te duce, sunt unele care nu pot, e adevarat, dar multe se complac.
Vrei sa-ti spun un adevar? Io il mierleam, ma duceam la puscarie cativa ani dar tot nu ma suicidam! Ptr ca de multe ori nu iei ca pentru o crima fara motiv, se mai tine cont ca ai fost agresat extrem.
Ca de la parnaie iesi, dar din moarte nu.
Iar daca ai copii, oricum e mai rau daca nu-i mai vezi sau daca nu te mai vad ei niciodata, dar asa iesi si dupa aia iti vezi de treaba.

Si intre moarte si puscarie, o aleg pe a doua pentru ca nu e nelimitata. Auzisem ca unele luasera 8 ani, faci 5, si iesi. Sau daca iei 10 faci 6 si atat, daca ai comportament okey. Si cu asta bastaaaa, rezolvam problema, mergem inainte! Nu ne lasam, luptam, nu sa-i dau lui satisfactie si tot el sa invinga.
Daca nu ai rapoarte adica sa faci nasolii., faci o treime din pedeapsa, adica o treime cam, 60 % din timp.
Si alea au luptat, nu s-au lasat, de aia au facut asa, nu au cedat tot ele sa cada de proaste. Asa se face, daca nu poti fugi, daca te urmareste peste tot.

Deci pana la urma ajungem tot la ce zic eu asa extrem zic la o adica.

| Dddonkey a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate in teroria pe care o prezinti. Dar sunt si cazuri in care au fost abuzati de mici, si unele chiar de parintii lor, nu cunosc o iesire din situatie sau nu pot gandi din trauma pe care o traiesc de anii de zile, netratata in saracie speriate, unde sa te duci mai ales in tarile astea sarace? In care nu sunt fonduri nic de o ambulanta moderna dapai sa iti ofere cineva ajutor financiar.
Eu sunt de acord cu tine, mai bine un caine viu decat un om mort, dar cand unele persoane sunt traumatizate de pe persoanele care ar trebui sa fie protectie realitatea ta se schimba si nu e asa usor de derulat banda, mai ales fara ajutor din afara. Dar din nou tu gandesti din punctul tau de vedere, trairile tale, dar oamenii incep de la nivele diferite si nu o sa ajungem in acelasi timp la aceleasi decizii.
Si oricum daca unu e nebun si o bate pe femeie pana isi ia viata ma indoiesc ca o sa existe remuscarii. Mai rau de situatia globala in care suntem si citeam ca 1 milion de oamenii si au luat viata anul trecut.

| Mosotti a răspuns (pentru Dddonkey):

Eu m-am referit strict la unul care isi bate femeia la nesfarsit, si ea nu are unde sa se duca, varianta care o zic, e cea mai buna, si am zis si de ce, prin comparatie.
La celelalte cazuri da, este relativ, depinde de situatie.

Sa stii ca multi au fost f traumatizati si tot nu aleg moartea! Se fac infractori sau o iau pe cai gresite, chiar daca agreseaza si e la randul lor sau nu, dar tot nu se suicideaza, nu stiu ce sa zic, totusi eu o iau pe varianta sanatatii mintale, si cred ca, ori ce ar fi, in afara de boli grave chinuitoare nereparabile (doar in cazul asta sunt de acord), nu exista motiv de a te suicida orice ar fi!
Si exemplele sunt nenumarate.

Si sa-ti zic si de ce tine de sanatatea mintala:

Ptr ca cineva teapan genetic, orice i se intampla, nu ii da o suferinta pe care nu o poate duce! Adica nu ii pica starea la nivel de avarie. Asa suntem adaptati, ca altfel la cate era viata de crunta pe vremuri, se sinucideau toti.
Cineva mai vulnerabil, are o suferinta peste limita de suportabilitate, si apoi normal ca, ca sa scape de insuportabilitatea aia, pune punct! Deci nu mediul este neaparat cauza.
De fapt de aia si in depresii apare suicidul.
Nu se spune, dar asta este cauza, ca eu nu iau doar ce scrie, mai tragem si concluzii, gandim si cu mintea noastra, mai ales ca am trecut si eu prin depresie.
Unul sanatos, ori isi bate parintii cand are ocazia, ori fuge de acasa pe drumuri si se descurca oricum ar fi, infractiuni sau sta aurolac dar tot nu se sinucide, ca eu nu inteleg de ce aurolacii nu se suicideaza si ce viata au, este altceva, inseamna ca nu sufera destul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Acum câțiva ani mă amenința unu că se sinucide pentru că nu voiam să fiu cu el. În cazul ăsta da, aș fi putut trăi cu gândul, nu poți obliga pe cineva să facă parte din viața ta.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Corect spus. Si oricum spune multe despre caracterul omului ala, faptul ca santajeaza este clar ca are un caracter de cacao. Si daca acceptai sa stai sa zicem ca ti-ar fi placut pana la urma, va repeta gestul, sau unul asemanator in alte contexte cu prima ocazie.

| Nemessys a răspuns:

Aici nu exista,, din cauza voastra" sau din cauza cuiva. E fix alegerea lui

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Normal ca exista.

| NotNamed a răspuns (pentru Nemessys):

Pai e fix alegerea respectivului dar actiunile sau deciziile tale a influentat decizia respectivului de a.si pune frânghia la beregată. El asta vrea sa sugereze prin întrebare iar noi in cazul asta cum ne.am simtii.

| Nemessys a răspuns (pentru NotNamed):

Actiuni sau decizii precum? Era persoana aia obligata sa faca ceva ca cealalta sa nu se sinucida?

| NotNamed a răspuns (pentru Nemessys):

Este vorba despre influentare indirecta inconstienta. De exemplu sa zicem ca o fata te iubeste iar tu o refuzi in nenumarate randuri. Ea ajunge sa își puna capat zilelor. Nu e vina ta într-adevăr. Insa decizia ta de a o respinge a fost un factor influențabil inconstient indirect pentru decizia ei.

| Nemessys a răspuns (pentru NotNamed):

Nu ar fi ok nici sa stai cu cineva doar din mila. Am mai facut asta, dar m-am invatat minte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Faci tipele sa se sinucida sad

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt moarte dupa mine... sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

La propriu...

| Mosotti a răspuns (pentru NotNamed):

Atunci calatorie sprancenata catre sub pamant, ce sa-i zic fetei aleia, nu sunt obligat sa o accept doar ca e demblagie la cap si se sinucide din atat.
Deci as trai linistit, nu e vina mea ca multa lume sufera de prostie.

Ca un om destept zice "lasa ma, nu ma vrea ala/aia, sunt zeci de alti potentiali parteneri la fel de frumosi, atractivi, okey care sa ma place si sa ii plac, nu e nici o problema, sufar eu putin dar trece".

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da exemplu ca exista din cauza noastra!

| Emma30555 a răspuns (pentru Nemessys):

Se poate pedepsi și cu închisoare dacă se demonstrează ca ai dus la sinuciderea unei persoane prin anumite fapte, șantaj, stres, trauma, dacă stresezi o persoana pana ce acea persoana cedează ești vinovat de crima

| raMLesS a răspuns:

As dormii noaptea ca un bebelus.

| oglindasultanului a răspuns:

As acuza ca cei care ma invinovatesc, ar fi ucis.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă s-ar sinucide ar fi propria decizie. Sinuciderea e o decizie personală, nu ar trebui sa afecteze pe cineva in mod direct. Asta cu "din cauza cuiva" e o forma de șantaj emoțional.

| Mosotti a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Da, daca cineva m-ar sanataja cu asta stii ce i-as zice? Faci ce consideri, nu cedez la santaj.
Si sa vezi ca nu o face! Si daca o face, asta este, ghinion.
Cine santajeaza e un om cu caracter prost, ca un om adevarat nu face asa ceva.

| Apokales a răspuns:

Da, dar as avea ceva sechele. Mai depinde si ce am facut sa determin persoana sa se sinucida.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai orice ai face si zice, un om sanatos la cap si cu ceva minte, n-ar face asa ceva. Suicidul este justificat doar in cazuri de exceptie, gen o boala f chinuitoare care nu trece, altfel nu! Ptr celelalte mereu exista o rezolvare, si trebuie sa luptam sa rezolvam, luptam si nu ne lasam, nu cedam asa usor.

Si sa presupunem ca un om zice "fa-o, esti asa, pe dincolo, n-ai sanse", eu as zice "ba.dar asta e tampit? Eu am sanse, stiu ca exista o rezolvare si voi lupta pentru ea".
Deci se ajunge la inteligenta oricum ai da-o.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Cel mai bun răspuns, numai răspunsuri inepte pe aici!

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Sigur, ca in momentele alea doar ratiunea lucreaza. straight face

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai da.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Pai da, esti responsabil moral de moartea lui. Si da, depinde de circumstantele prin care l-ai determinat sa se sinucida.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu am cum sa fiu responsabil daca nu a fost intentionat, de ex nu accept o relatie care nu-mi place si aia se sinucide, sau..altele de genul. Ca, cam despre asta cred ca vorbim, despre situatii neintentionate.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Asta e alta chestie, dar eu unul tot as avea o remuscare, un sentiment negativ, mai ales daca aveam o legatura emotionala cu sinucigasul.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Da, depinde de legatura emotionala, insa eu tot nu m-as simti vinovat totusi, e vina lui ca a facut asta. Am regret ca a murit, dar nu ca as fi eu de vina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum poți știi tu ce a cauzat suicidul? În mare proporție este o alegere proprie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cineva își bate joc in ultimul hal de o persoana sensibila, vulnerabil psihic, cu probleme mintale deja acea persoana a determinat sinuciderea unui om care era vulnerabil psihic, daca acea persoana nu are nici o remușcare suferă de o forma de psihopatie! Ai fi surprins sa ști câți psihopati sunt in libertate care au cauzat intenționat sau din greșeala intenționat sinuciderea cuiva, unui om slab. Depinde de conjunctura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e doar un exemplu, sunt cu zecile!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bullyng ul este un alt exemplu! Mulți sau sinucis din cauza unor copiii needucați!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si de ce sa cedeze? Sa lupte, are parinti, prieteni, o mica corectie celor in cauza rezolva problema!
Pai eu sa am un copil de care sa-si bata joc aia? Pai nu ii calc in picioare? Tu ce parere ai? Dar daca are parinti pampalai, ce sa-i fac eu.
Daca dai cu unul de pamant, ceilalti nu mai fac de frica. Io sunt f om cu oamenii, dar cu porcii fac ravagii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Degeaba are părinți,dacă părinții sunt indiferenți, sau din contra îl loc să îl educe îl judecă, degeaba are prieteni daca sunt așa de umplutura, doar la bine! Daca are depresie severa un copil batjocorit de Bully o va face, se sinucide, fiind determinată acțiunea de către niște retardați! Bullyng ul se pedepsește penal. Unii sunt și fără părinți, și prieteni și tocmai de aia se fac mișto de multe ori. Depinde conjunctura am mai zis, și am mai zis că cine își bate joc de oameni mereu suferă de o forma de psihopatie sau au fost și ei abuzați la rândul lor.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta zic, ca parintii nu trebuie sa fie indiferenti, trebuie sa rezolve problema cu Bully, sa il educe, nu sa-l judece.
Daca are depresie bine zis, sau e predispus la boala asta, unu sanatos nu se sinucide, le da in cap dar tot nu se sinucide, ia atitudine!
Am vazut asa, s-a luat pana la urma la bataie urat de tot si dupa ce a batut pe unul, s-a terminat treaba, solutii sunt. Adica si-a dat seama in final ca nu e bine sa fie prost, era din asta care vroia sa evite si de aia era luat de pampalau. Credea ca ignoranta tine, nu tine mereu!
Chit ca-l prind cu spatele si cand oi lua o bata din aia il rup in 14, si dupa aia fug toti "aoleeeu asta e nebun. feriti-va ca ne taie la o adica". Deci. daca vrei, poti, daca esti slab si depresiv, sigur ca le dai satisfactie si te duci dracu. De ce sa nu se duca ei dracului?!

Eu nu prea am avut probleme ca am fost la clasa buna cu copii educati si destepti, m-a inscris tata la litera A (cu cat literele sunt mai dupa, sunt clase mai slabe), dar altfel luptam cumva. Bine, pe vremea mea profii ar fi intervenit serios de tot, nu le mergea si era mai bine asa. Dar nu aveam depresie atunci.
Picasem examenul la liceu si am zis "lasa ma..ca nu e sfarsitul lumii, o sa iau eu in toamna, iar daca nu iau, viata merge inainte si asa". Parintii mei erau f suparati, eu cucu, eram optimist si nepasator. Si am luat in toamna.
Altii vaaaai plangeau, era durere, unii probabil s-au si sinucis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Unii nu se sinucid după zeci de ani de lupta cu depresia și unii că au picat examenul, de parcă l-ar fi picat și nu ar fi putut să îl de-a din nou. dar daca ar face mișto de tine cineva din anturajul familiei tale ce ai face?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, daca cineva are depresie nu se sinucide dupa zeci de ani, ca nu mai apuca, ca nimeni nu sta zeci de ani in suferinta continua, daca e depresia severe se duce repede.
Pai aia care fac asa mare tragedie ca au picat un examen, au ceva probleme in fundal, ca dovada ca altul in aceiasi situatie nu reactioneaza asa.

Daca ar face cineva misto din anturajul familiei il ignor, nu ma atinge, ca stiu ca e prost, si ce face un prost nu ma intereseaza. Si cand vede ca misto-ul nu-si atinge scopul, va inceta, ignoranta e cea mai tare arma.

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu. Mama mea s-a sinucis din cauza mea. Nu pot.

| DenqOO a răspuns:

Nu.
Eu la un momendat nu m-am cuplat cu o fata care ma placea deoarece avea un temperament mai depresiv si ma gandeam ca la un momendat s-ar putea sa se sinucida daca m-as despartii de ea sau ar aparea alte probleme intre noi.