| Gabriela19loredana77 a întrebat:

A venit ieri la facultate vorba de Moldova noi fiind constăţeni, ne dădeam cu părerea, unu sustinea că sunt buni la inimă si nu e sărăcie acolo, altul zicea că sunt inapoiati rău de tot si eu am spus ce am crezut "eu nu cred că sunt nu stiu ce oameni buni ei depind de Rusia si nici macar nu se comporta frumos si civilizat, sunt si violenti si perversi si la ei e sărăcie, oamenii sunt rai si avari. Am intalnit multi moldoveni si moldovence, nu sunt niste minuni, sunt oameni si unele obiceiuri chiar multe le-au luat de la rusi si nu as vrea să mai intalnesc moldoveni nici in ruptul capului" altul "de ce esti Gabriela asa rea? Bietii oameni sunt terorizati zi si noapte! Tu care ai totul ii judeci?!"

Acum o intrebare ce credeti despre moldoveni? Eu nu aș vrea să mai intalnesc vreunul nici o data la cati am intalnit si ce javre sunt si cum m-au furat!

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nicio parere, la fel ca toti oamenii, nimic mai mult, nimic mai putin.

Ceea ce ai zis tu acolo... sunt doar niste stereotipuri din punctul tau de vedere probabil.

| Freya1 a răspuns:

Aici te referi la cei din republica moldova?
Păi într-adevăr, sunt mai săraci decat noi.Dar nu sunt toti chiar nasoli.In orce parte mai sunt oameni saraci, oameni prosti sar sunt si ok.

| Dismally a răspuns:

La ce facultate esti de scrii in halul asta? laughing Nu am nici o parere despre ei pentru ca nu i-am cunoscut pe toti, sunt oameni si oameni.

| Eireann a răspuns:

Traind in afara Romaniei ma confrunt cu prejudecatile oamenilor si incerc pe cat posibil sa le spun ca nu toti suntem "gypsies, tramps and thieves".
Ai avut experiente neplacute cu unii dintre ei (tie iti par multi, eu cred ca sunt de fapt putini din totalul populatiei) -inteleg- dar nu e ok sa spui ca toti sunt asa.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Nu există pădure fără uscături.Peste tot vor fi oameni care fac bine și lucruri frumoase și oameni care îți vor vrea răul.La fel cum ție nu îți place de ei și de restul lumii, la fel și tu pentru ei este posibil să nu le fi pe plac.Nu trebuie decât să te înconjori de oameni care sunt de aceeași părere sau asemănătoare cu a ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de zona, daca sunt din orase mari normal ca sunt civilizati, dar prin satele mai uitate de lume ai sanse mai mari de a da peste persoane rele.

| SociopatuI a răspuns:

Ca sunt saraci vai de steaua lor. Populatia ca mentalitate se aseamana cu romanii. Drogati, analfabeti, betivani si puturosi cu mici exceptii pentru ca cineva trebuie totusi sa conduca tara si companiile.

Răspuns utilizator avertizat