| anonim_4396 a întrebat:

Acele persoane care se supără repede și iau totul personal și în serios, ce părere aveți despre ele?
De unde vine această trăire: din hipersensibilitate emoțională sau exces de ego/orgoliu?
Imaturitate?
Lipsa înțelepciunii?

Răspuns Câştigător
| Dariaa90 a răspuns:

Supărarea denota o imaturitate emoțională.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Slabi de inger, sensibili sufleteste

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt imature!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Le las asa.
Probabil asa au invatat sa faca de la alte persoane, probabil familia sau anturajul. Asta li se pare normal.

Da... putem spune ca si lipsa intelepciunii.

| Mosotti a răspuns:

Pai sunt doua cazuri, unul cand te deranjeaza ca a zis cutare dar asa ca gest ca principiu dar nu te atinge ce zice, si cand te atinge si suferi, e o mare diferenta intre ele.
Tu te referi de fapt la al doilea caz, acolo e vorba de sensibilitatea emotionala si de personalitate.

De exemplu eu sunt in primul caz, daca am de a face cu un om si ma port frumos, daca el se poarta urat o iau serios, ar fi culmea sa nu iau in serios, atat timp cat eu am luat in serios relatia aia cu acel om.
Nu am nici o treaba, doar ca voi avea mereu impresie proasta despre acea persoana.
Nu ma atinge ce a zis un complexat sau un prost de mine atat timp cat eu m-am purtat okey, insa nu-l uit, cu ala nu mai vreau sa am de a face niciodata dat fiind ca nu merita.
Si ca gest si ca principiu normal ca m-a deranjat ca s-a purtat asa sau a zis asa, insa atat.

Pe aia care-i afecteaza ce zice cineva, poate fi si de la faptul ca tot impresia aia o are chiar el despre el insusi si nu ii convine ca e asa, si sufera de fapt nu ca a zis alalalt ce a zis, ci ca nu suporta la el chestia care a zis-o acel alalalt.

De ex daca unu imi zice "esti prost", eu daca ma simt ca is asa sau oricum aveam eu parerea asta despre mine, sufar ca de fapt nu imi convine ca asa e, daca nu-s prost, nu ma atinge.
Ala n-a facut decat sa-mi aduca aminte ca-s prost, doar m-a facut iar atent catre ceva ce eu deja stiam.

Adica te afecteaza cand si tu crezi ca este adevarat ce zice ala de tine rau.

Adica conlcuzie? Tot complexatii si cei cu probleme psihologice si uneori psihiatrice sunt afectati si pun la suflet la ce zic altii de rau de ei, nu toti, dar unii din ei.

Ptr ca un om cu cap si sanatos, nu se lasa atins de ce zici de rau chiar daca isi face impresie proasta de tine si nu mai vrea sa aiba de a face cu tine.
Ptr ca x stie ca y daca avea cap nu insulta si n-ar fi zis de rau de x, iar daca y e prost sau un complexat prost, x fiind mai luminat, nu se lasa atins de ce zice un prost sau un complexat prost.

Am zis prost sau complexat prost, ca de rau si insulte poate zice si un prost necomplexat si unu complexat.
Prostu insulta din magarie si prostie, complexatul prost o face si din prostie si din razbunare din cauza suferintelor lui.

Ca, complexatu destept nu insulta pentru ca stie ca altii nu au vina ca are el probleme si sufera de n chestii.

| Celcestietot a răspuns:

Acum depinde si de ce se supara, bro.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt fragile și le pasă prea mult ce gândesc alții despre ele.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt sensibile, dar eu cred ca multe lucruri vin din copilărie, din ce au văzut acasă, cred ca majoritatea complexelor, insecuritatilor au legătură cu ce model am avut, poate ca iau totul personal fiindcă au niște complexe, se simt vizate și interpretează cumva într un fel mai negativ ceea ce li se spune.

| FreddieM a răspuns:

3 si 4. Si ceva lipsa la capitolul inteligenta. Asta in cazul când,, ofensa'' e interpretata eronat.
Cheers

| Cheo0S a răspuns:

Ar trebui sa te simti norocoasa daca ma supar pe tine. rolling on the floor
Da da imaturitate emotionala sigur, eu sunt genul de Persoana care daca nu iti ceri scuze(sau macar ceva acolo o atentie/un gest) dupa ce mai suparat am sa ma asigur ca nu mai revii in viata mea, asa am scapat de aproape toti oamenii care nu ii suport. laughing

| gellalbie4ever a răspuns:

De oriunde, sunt persoane la fel ca și noi. sunt o grămadă oameni pe planeta. O grămada de răspunsuri diferite. nu trebuie să iei în serios sau să te superi de ceea ce spun ele. e pur și simplu părerea lor încearcă să îi tratezi decent( fi tu mai matură) arată puțin că îți pasă dacă vezi ca sunt sensibili și încearcă să înțelegi puțin dacă vezi ca o i-au razna. Pe data viitoare impuneți niște bariere, când se întâmpla să dai de astfel de oameni!

| Marius2001Pop a răspuns:

Fix asa sunt si eu.
Sunt o persoana foarte sensibila, dar nu ma supar neaparat pe acea persoana care imi spune acele lucruri, is suparat pe mine pentru ca nu ma consider destul de bun.
Sunt un om perfeftionist, dar nu pentru ca asa mi-am dorit, asa am crescut.
Vreau sa fie totul bine, sa multumesc pe toata lumea, lucru care nu este posibil de fiecare data, iar atunci cand cineva nu este total multumit de ce am facut ma supar si ma invinovatesc.
Nu sunt orgolios si nu ma cred cel mai bun.
Incep incet, incet sa invat mai multe despre mine si sa privesc lucrurile altfel.
Unii poate doar sunt foarte sensibili si dau tot ce pot pentru a multumi pe toata lumea.
Nu esti imatur emotional daca te superi, imatur esti atunci cand te superi si nu spui nimanui de ce esti suparat, ii lasi sa ghiceasca.