| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 zile am pierdut toți banii la păcănele (800 și ceva de lei),am rămas fără nici un ban efectiv, erau toți banii pe care îi aveam. Azi am iesit sa îmi caut de lucru și în drum unu' mă întreabă "unde pot găsi western union"? I-am zis inițial să meargă spre gara și zicea că nu acolo căuta sau ce spunea, apoi mă întreba "unde poate găsi altundeva'? Și să mă ia naiba daca știam să îi răspund, deși eu mereu scot banii chiar de langa mine! Apoi merg cu tramvaiul spre o firma și o altă persoană mă întreabă "tramvaiul asta duce în zona X"? Nu am știut să îi răspund, i-am răspuns încet DA!, Dar nici eu nu știam, oricum cu tramvaiul spre zona aia nu prea mergeam! E deja a treia oară când pierd bani la așa ceva, am mai pierdut într-o zi 1700 de lei, am jucat ca un sadic toți banii, dar am mai primit, dar acum cine mă ajută știe că i-am spus că joc la păcănele și nu știu dacă o să mai mă ajute, in fine! De la aceste pierderi mi se întâmplă așa ceva? Efectiv eu acum nu mai am nici un ban, părinți nu mai am că sunt decedați. Sa fie de la pierderile acelea? Eu am probleme și cu depresia și anxietatea sociala, agorafobie. Oare când pierzi tot ce ai acolo scade brusc nivelul de serotonina și dopamina? Eu nu lucrez, nu am absolut nimic!
Acum desi am o anxietate serioasa m-am dus sa îmi caut de lucru.
La păcănele nu o sa mai joc că văd că îmi dă temelie!

Apropos ăștia dau bani la cine vor ei când se joacă la păcănele? Sau e doar un mit?

Răspuns Câştigător
| DeMicUnCălător a răspuns:

Tot folclorul asta al jucatorilor are un singur rol; sa ii faca sa creada ca pot manipula jocul. Sunt niste addicted care isi fac singuri curaj. Se poate castiga, dar in final aparele fiind reglate sa asigure castigul casei si banii pentru stat si toate cheltuielile si taxele, se pierde; joci mult, pierzi mult. Daca te-ai vindecat, bravo tie; daca, Doamne ferste, inca nu te-ai vindecat, apeleaza la ajutor specializat. Succes!

34 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

ăștia dau bani la cine vor ei când se joacă la păcănele?
La păcănele, acele mașini sunt niște roboți bine făcuți, care te fac să joci până îți iau toți banii. Astfel ceea ce este sigur este că ăștia, adică acei roboți, iau banii de la toți.

| minrest a răspuns:

Regleaza aparatul la castiguri mici. Atentie! Nu ti-a spus nimeni ca jocul e corect. Nu e un mod de a castiga bani. Este un divertisment. Dau la castiguri cat vor; pot sa regleze aparatul ca sa nu dea nimic. Ai facut o comfuzie enorma; ai luat divertismentul drept un joc de noroc la care poti castiga. Bineinteles ca atat jocul in sine cat si pierderea iti fac foarte rau; e normal.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Da,așa este, mi-am pus multa încredere,adică am riscat gen ori la bal ori la spital! Da,pe altii nu îi afectează așa rău că au bani,muncesc,primesc bani de la n persoane,dar eu nu am nimic,și am riscat enorm! Am și depresie și anxietate de multi ani,direct trauma mi-a dat laughing Puteam sa ajung la suicid, chiar îi spusesem rudei că e posibil sa o fac, dar văd că mereu ceva îmi spune sa lupt, oricate lovituri primesc de la viață nu renunț și nu mă resemnez niciodată.
Pai eu nu jucam in viața mea așa ceva, dar m-am luat după "prieteni", hal de prieteni... spuneam că nu o sa mai joc, mă jurasem chiar și tot acolo m-am dus! Nimic nu mi-a creat o așa dependenta de când sunt eu pe pământ, de 4 luni in continuu am jucat,am și câștigat dar am pierdut mult mai mult. Da,având o anxietate horror și faptul că cu anxietatea asta nu puteam merge să lucrez am riscat acolo că sa fiu la zi cu plățile la facturi,dar când în colo am rămas cu nimic! Cu buza umflata! Știam care sunt riscurile. De la astea am auzit că mulți și-au pus capătul,au pierdut totul,nu cum am pierdut eu,familie,case,mașini,au rămas boschetari.
Și mi-a zis unu de acolo ce lucra la agentia unde sunt aparatele sa nu mai joc,și el îmi spunea că juca ca un maniac,tot salariu îl bagă acolo. Dar sa te facă așa aerian sa nu mai fi in stare să îi spui cuiva unde e westernul când eu saptamana trecută am scos din westernul din zona bani e ciudat,nu degeaba s-au sinucis oamenii aia,astea sunt mai periculoase și decât alcool-ul și drogurile,ajungi sa îți pui capăt zilelor! Pe alții nu îi afectează că aia sunt bogați,și nu au probleme,pe mine văd că vraiște ma făcut! Sper sa nu mai joc in viața mea la așa ceva,e cel mai oribil mod de a pierde banii,fiindcă poți rămâne și cu sechele, eu nu am rămas că nu am muncit pe banii aia,nu erau mulți bani dar alții au pierdut averi.
Bine,eu oricum sunt mai retras,și nu prea cunosc bine orașul,nu sunt golan sa umblu ca alții peste tot, deși înainte eram așa când nu aveam probleme cu anxietatea și ieșeam peste tot.
Da, am făcut o mare tampenie, pe mine nu mă definea sa joc la așa ceva, puneam un bilet la pariuri cu putini bani și cam atât.
Inițial eram mai rațional, adică puneam 20 de lei, dar după jucam sume foarte mari, și nu eram deloc omul care sa joace sume mari. Dar nu mai vreau sa aud de ele, îmi provoacă repulsie deja, mă mulțumesc cu puținul pe care îl am decât să nu îl am nici pe ăla.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule. asta nu e risc. Daca joci de 100 de ori cate 3 ore la un aparat reglat sa dea castiguri 15%, ai siguranta statistica sa pierzi, nu ai riscul sa pierzi.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Da,așa este. Ai dreptate! Ai dat un răspuns foarte pertinent. big grin

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Dar e ciudat cum unu care juca pe bet mare gen 20 de lei mana, 50 de lei tot câștiga și eu pierdeam la sute de lei pe banda rulanta. Crezi că ăștia care joacă și se are bine cu angajații de la acele agenții nu au anumite privilegii privind castigurile?
Acum naibii știe pe cât o fost setat sa de-a că eu sunt novice in așa ceva, de 3-4 luni joc,dar na, nu știu dacă nu se fac manevre,sincer noci nu mă interesează, că nu mai vreau sa aud de așa ceva,puteam sa îmi fac mult rău acum,dar uite că sunt greu de pus la pământ. Am pierdut totul pe lumea asta,așa că chestia asta e un mizilic,nu am pierdut oricum sume astronomice ca alții,sărac eram oricum și dacă nu jucam happy
Dar unii sunt bogați grav,dar aia joaca că sunt mega dependenți,eu am jucat că sa am ceva acolo până găsesc de lucru,dar se pare că nu mai am nimic laughing
Poate vede careva întrebarea asta care joacă și o sa realizeze că chestia asta îi va distruge,că nu ai cum sa ieși pe plus, e imposibil! Așa credeam și eu, mă credeam omniscient,dar aparatele mi-au dat de mi-a julit, cu așa ceva nu are rost sa lupți că sa demonstrezi ceva, sau crezând că te va scoate din rahat, și dacă e să câștigi multi bani aia parcă sunt blestemați, imediat ii spargi și te trezești din nou sărac.

| Mosotti a răspuns (pentru minrest):

Acuma aflu, pai aparatele se regleaza?! Nu vine intamplator ce cade?
Pai atunci jucatorii de ce mai joaca daca stiu asta? Cum spera sa castige daca se stiu ca e vrajeala?

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Este o adictie. Tu stii ca in Romania jocurile de noroc sunt monopol de stat. Asta inseamna ca trebuie sa dea la stat 50% din castiguri, fara celelalte taxe. Daca lasi jocul in grija norocului, cum platesti atata? Scrie clar la fiecare sala ca scopul e divertismentul. Scopul nu e sa iti dea o sansa reala de castig, ci sa te distrezi, cheltuind si bani.

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Poti sa le reglezi cum vrei. Este legal. Le poti pune sa ia casa tot, dar nu mai vine nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Din distracții de astea unii s-au sinucis, se pare că nu au înțeles bine mesajul sad

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Manevra se face pe fata, se regleaza aparatul sa dea castiguri mereu in acelasi raport, dar mai mult sau mai putin. Se recomanda sa lasi la castiguri 20%. Poti sa lasi si 0. Este legal. NU ti s-a promis o sansa reala de castig, ci divertisment.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Au crezut ca merg la munca, sa faca bani, iar ei mergeau la distractie, sa cheltuie banii. E cum te-ai duce la restaurant sa bei, crezand ca iti vor da salariu.

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Nu isi dau seama; au senzatia ca agentia se angajeaza cumva sa le dea o sansa reala de castig, tocmai prin faptul ca ii invita sa joace. Tocmai de asta, nu exista nici o sala unde sa nu fie afisat ca scopul este divertismentul. Adica, ai sansa sa te distrezi, nu sa castigi. Sigur, poti totusi castiga, chiar mult. Castigi o data si pierzi de 100 de ori. Cel mai mare ghinion e sa ai un castig mare.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Pai nici 20% nu ai șanse să câștigi, dar-mi-te sa mai și dai! Dar când cineva baga multi bani și îi pierd și vi tu și bagi, îți dă aparatul? Sau e doar un mit?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

E un mit; aparatul nu e merge asa. Daca cineva pierde putin insa, si pleaca, sunt sanse sa castigi tot putin, insa mai putin decat a pierdut el. E timpul sa se mai si castige. Si oricand poti face o figura rara, si iei un castig mare. Ce folos? La cat pierzi, ce mai conteaza.

| Mosotti a răspuns (pentru minrest):

Am inteles, deci se pot regla cum vrei, interesant. Pai e normal sa dea 50 % din castig, ca prea castiga mult aia.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mosotti):

Știi cum o sunat asta? Vai dar drogurile, alcoolul fac rău, dăunează? Și deși oamenii cunosc sau îi văd pe alții în jurul lor și observă efectul acestor substanțe și cum oamenii decad și ajung mai rău și mai jos decât un amărât de cerșetor și cu toate astea nu se opresc din consum.

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Daca dai 100% sanse, banii merg in castiguri si poate castiga jucatorul sau casa. Daca dai 50%, de abia platesti banii la stat, pentru monopolul statului pe jocurile de noroc. Dar mai sunt impozitele pe care le da orice afacere, locatia, cheltuielile, profitul patronului; asa ca nici nu ai cum sa dai mult peste 20%. Da, monopolul statului pe jocurile de noroc e cea mai corecta treaba, cred eu.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Sa zicem ca un patron de sala foarte corect isi face toate calculele si decide ca poate sa lase masinile reglate la 37, 5% sanse. Si ce rost are, ma rog? Daca lumea joaca oricum, ce rost are? Addicted ones or sa stea pur si simplu mai mult in sala, pana isi pierd banii.

| Mosotti a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Pai nu se opresc oamenii din consum pentru ca au predispozitie genetica catre asta, ca ala care n-are, dupa ce ia odata, scuipa jos, nu ii merge bine, cum am fost eu cu fumatul si alcoolul.

Nu se opresc ca deja au facut dependenta, si fara, se simt foarte rau, nu pot trece ziua in raul ala, si ia iar!
Au intrat in cercul negru.
Trebuie interventie din afara sa ii ajute, asta daca vor.

| Mosotti a răspuns (pentru minrest):

Mda, deci cand joci, e clar ca joci pentru divertisment.
Dar nu e mai bine sa cumperi un aparat acasa? Si te joci cat vrei!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot folclorul asta al jucatorilor are un singur rol; sa ii faca sa creada ca pot manipula jocul. Sunt niste addicted care isi fac singuri curaj. Se poate castiga, dar in final aparele fiind reglate sa asigure castigul casei si banii pentru stat si toate cheltuielile si taxele, se pierde; joci mult, pierzi mult. Daca te-ai vindecat, bravo tie; daca, Doamne ferste, inca nu te-ai vindecat, apeleaza la ajutor specializat. Succes!

| ReddY25 a răspuns:

Lasa-te

| haileewatson a răspuns:

Ai o adictie grava si ar trebui sa vezi un terapeut sa te ajute

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Rămâne de văzut dacă e adicție! Cert e că nimic nu mi-a putut produce adicție, dar astea mi-au venit de hac!
Nu cred că mai am curaj să joc la așa ceva, mă voi mulțumi și cu puținul pe care îl voi avea, decât nimic tot e mai bine. La terapeut ar trebui sa ajung oricum pentru anxietate, dar greu cu banii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce e daca nu e adictie? Nu vezi ca nu te poti abtine? E clar adictie.
O sa joci mai departe cum dai iar de bani.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ba nu știu,cert e că sa stau așa fără nici un ban nu mai vreau,și să fiu aerian gen mă întreabă cineva unde e locul ăla și eu habar nu știu să răspund,deși e la câțiva metri laughing deci, e aproape o trauma laughing ii las pe alții care au bani,care își permit,care fac bani,eu sunt un om simplu,nu am ce căuta în astfel de localuri. Aia sunt sănătoși și când pierd nu îi afectează așa rău,am noroc că nu consum alcool că după prostia asta cine știe ce mai făceam,și așa i-am spus rudei că e posibil sa îmi pun capăt laughing dar deja și-a dat seama că nu am curaj,și chiar nu am, nu știu cum au unii curaj, eu chiar am foarte multe probleme, mult mai serioase decât mulți care și-au pus capătul din probleme foarte minore dar pur și simplu nu am tupeu sa recurg la așa ceva, mai ales unii care se aruncă de la etajul 10 sau in fața trenului,chiar cunoșteam cazuri și aia aveau probleme mai minore decât ale mele,și s-au sinucis! Oricum nu o sa îmi iert prostia asta multa vreme,nici nu îmi vine să cred că am jucat la așa ceva,dar "prietenii" au avut grija cumva sa tot merg acolo, m-am luat după ei, bine că am renunțat la așa specimene, mai bine singur decât cu oameni toxici in jurul meu. Tu ești super norocos că ai prieteni adevărați, nici nu ai idee ce rar găsești în zilele astea prieteni adevărați care sa te vândă pe nimic!

| haileewatson a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai pierdut toti banii tai, 800 de lei, intr-un moment de impulsivitate si lack of judgement! Acum nu mai ai ce sa mananci si nici job. E o adictie!

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Așa este happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii f bine, zici pe moment ca nu mai bagi, si dupa aia iar bagi bani daca ai sa mai ai.
Ai renuntat la specieme, dar prea tarziu, deja te-ai adictizat de jocurile de noroc.

Nu conteaza ca unii au problema mai mari sau mai mici ca tine, conteaza doar psihismul lor cat suporta, unu cu problema mai mari poate rezista mai mult decat unu cu problema mai mici.
Pai eu nici nu puteam avea prieteni cum ai avut tu, pentru ca eu sunt asa putin mai altfel si nu m-am inteles cu cei clasici in general, si prietenii mei sunt asa mai aparte cumva.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu am avut o perioadă în care am pierdut tot ce-am aut, inclusiv hainele de pe mine, am rămas fără nimic. eram un 0 barat. Apoi am plecat in străinatate unde mi-am găsit un servici bun și după cativa ani mi-am cumpărat 3 apartamente in Romania,,, dar mare greșeală,,, m-am intors acasă.
După nu mai puțin de 8 luni am pierdut iarași tot. Am rămas din nou un mare 0 barat. Si a trebuit să plec iarăși din tară.
Acum după mai bine de cativa ani buni. Sunt iarăși pe picioare și mi-am promis că nu mai ating jocurile de noroc.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Vb serios? Pff! Eu sunt pepsi pe lângă tine laughing

| DeeaDeea94 a răspuns:

Nu mai juca niciodată, nu asa se fac banii. O sa treci si peste perioada asta dar invata din greșeli, nu le mai repeta niciodată

| lifesabiach a răspuns:

Faptul ca negi ca ai o adictie face adictia ta si mai vizibila.

| minrest a răspuns (pentru lifesabiach):

In general, asa este. Dar, mai scapa si omul cateodata, corect? Nu invinge mereu pradatorul, mai scapa si omul. Si eu m-am eliberat de sclavia la un cult, s-o fi eliberat si el de adictie. Iar daca nu, e pe calea buna, la nevoie cere si ajutor specializat, si scapa. Eu ii urez tot succesul!