| Apokales a întrebat:

Acum cateva saptamani am asistat la serviciu la o scena in care o femeie vorbea cu colegii despre oportunitatea ei de a promova ca ceva manager sau director, n-am inteles prea bine. Insa salariul era de 6.000 de lei net, dar nu are o asa importanta pentru ceea ce urmeaza. Imediat dupa ce am auzit toate beneficiile noului post, am auzit ca a refuzat sa avanseze. Am ramas prost si intrebarile au inceput sa curga in capul meu: Cum? Ce face asta? Esti proasta?!. Argumentele ei au fost urmatoarele: "Nu iau eu postul ca sa ma sune cand sunt acasa sau in week-end", "Plus ca sotul a spus ca daca accept, el divorteaza".

Si acum intreb, este cineva care are organul asta de a nu castiga sotia mai mult, are cineva un complex in sensul asta. Daca da, de ce?

Aveti exemple de oameni care vor sa ramana statici in privinta postului lor, care nu vor sa avanseze? Daca da, care sunt argumentele lor in sensul asta?

21 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E f simplu, avansarea inseamna mai multa munca, mai mult timp alocat, mai multa raspundere, iar doamna nu avea nevoie de asta.
Iar sotul stia asta si nu avea chef sa aiba o nevasta care alta viata decat munca nu are, nu e vb de complex ca ar avea ea mai mult, ca era un avantaj si pentru el asta, nu e problema.

Nu se rezuma totul la avansare, 6000 lei e destul de okey dar sa ai si timpul tau si nu asa mari raspunderi, ca in capul tau se sparg toate la o adica. Deci nu e proasta deloc fata, e chiar desteapta ca mai vrea si viata ei.

De exemplu prietenu meu programatorul e sef, el munceste mai mult, el raspunde de multe, daca nu merge ceva trebuie sa se descurce, pe cand ailalti daca e ceva, il intreaba pe el la o adica. Are mult de munca si mai sta si 1 ora 1, 5 ore peste program in timp ce ceilalti cum bate ora 18 cum adios, acasa.
Dar lui ii place sa fie sef, ca aceiasi bani ii avea si inainte ca nesef, nu asta e problema, dar vroia sa poata influenta lucrurile, sa ia decizii.

Eu de ex as prefera sa mi se spuna ce sa fac si cu asta basta.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Citind raspunsurile anterioare inclin sa-ti dau dreptate. Insa mai vreau raspunsuri. Nu m-am gandit ca treaba poate sta in decizia de a vrea sa conduci si sa ai insemnatate sau nu. Am colegi care castiga la fel cat mine pe ora, ca eu sunt part-time, insa au alta functie, are responsabilitati mai mari, dar si un program de munca diferit. Ii spun coleg pentru ca lucram in acelasi loc, munca lui o influenteaza pe a mea si invers, a mea pe a lui.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai alte raspunsuri nu prea ai, ca astea-s cele corecte ce ai aici. A zis-o si ea insasi de fapt.
Ba da, prietenu meu vroia sa fie sef, sa aiba insemnatate, sa ia decizii, de aia a vrut asta in ciuda timpului lui, dar na, pe el il face mai fericit asta, aia e.

De ex acum lucra cam 10-11 ore pe zi de acasa de luni pana vineri, pai ce rahat de viata e asta?! Ptr mine si pentru doamna din subiectul de aici nu e deloc viata.
Pai da, si asta al meu are colegi care castiga cam cat el, insa nu pot influenta prea multe dar le convine, daca li se zice sa faca cuiu ala stramb cum ar veni, ei asa-l fac, ca asa a zis sefu`, si nu au batai de cap. El putea ramane asa, dar n-a vrut, a vrut sef.

Deci depinde de oameni, pe multi ii face mai fericiti sa conduca si sa aiba bani mai multi (pe care nu prea ii foloseste, ii mananca nevasta/sotul, copiii). E relativ cum e mai bine.
Dar pentru doamna din subiect e f clar ca gandeste ca mine si ca multi altii.

| Freya1 a răspuns:

Poate nu e vorba doar ca ea va câștiga mai mult decat el.Un post mai bun necesita si mai multa treaba, mai putin timp pentru tine si weekenduri libere.Iar daca femeia are acasa ce ii trebuie de ce sa se haiasc in plus, ca e clar ca o data ce a putut avansa asa mult la locul de munca o poate face orcand, dar daca are tot ce ii trebuie de ce sa devina avara până isi nenoroceste sanatatea.
Si in plus de asta, poate a vorbit si putin codat.Cine stie ce se mai întâmplă în firma o data ce avansezi, cat trebuie sa stai cu șeful și pentru ce, ce trebuie sa faci cand vin clienti ca mai sunt o grămadă de firme neserioasă ce la bani multi vor "munca" extra.Si daca nu ar fi asa si sotul ala se gândește să fie precaut.
Acuma nu zic ca e normal sa iti interzică sa iti faci o carieră, dar cert e că dacă nu e necesar sa muncești până la epuizare e foarte frumos ca iubitul sa isi faca griji pentru tine ca sa nu te extenuezi.Si chiar daca o sa mi se spuna ca am mentalitate învechită, tin sa spun ca eu sunt de partea egalității treburilor caznicie (adică sarcinile sa se împartă la doi ca e normal) dar acum nici sa cădem în extrema cealaltă, sa stea bărbatu acasa sa tina casa si tu sa aduci bani, ca asa scuza-mi expresiile dar mai lipseste sa repare ea acoperișul si sa isi atașeze un p... enis si e gata treaba.

| Apokales explică (pentru Freya1):

Nu m-am gandit la asta, dar iti spun. Avea 40 de ani, pe acolo, si nu era draguta, sexy, nu intra in standardele de a fi o amanta happy. Femeia era competenta, firma era si este serioasa. Si oricum, tu ce ai alege? Ai alege sa avansezi si sa te formezi mai mult profesional si ca persoana sau ai alege mai putina activitate si sa traiesti la un nivel decent? ( intreb asta pentru ca femeia sigur nu murea de foame, traia decent, deci putem sa punem lucrurile in balanta)

| Freya1 a răspuns (pentru Apokales):

Gusturile nu se discuta, Plus ca la 40 de ani nu te mai simti ca la 20 sa poti sări tontoroiul 12 ore pe zi plus in weekend.
Dacă aș avea varsta mea (26) si as avea nevoie de bani pentru ca inca nu am reusit sa imi cumpăr,construiesc ce am de construit atunci probabil ca as accepta(daca totul este ok si serios).Dar daca am deja ce imi trebuie, traiesc bine, am o casa, o masina, nu am copii sau ei sunt puși bine cred ca ne putem descurca si asa ca pana atunci.Doua salarii 30 sa fie a meu si 50 sau 40 a lui cred ca la o anumita varsta mi-ar fi suficient având în vedere că alți traiesc bine si pe mai puțin (ceia ce poate voi ajunge si eu).Asa ca as prefera sa înaintez in varsta cat mai sanatoasa, cu cat mai puțin stres si mai mult timp pentru mine sau familie.

| Apokales explică (pentru Freya1):

Ok, multumesc. Cred ca am o opinie diferita momentan, poate nu m-am lovit de asa ceva inca si asta ar putea fi problema mea de judecata in cazul asta. Sau poate ca nu ma retine nimic acasa, nimic care sa-mi solicite prezenta.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai daca nu te retine nimic acasa, normal ca mai bine avansezi ca si asa n-ai ce face acasa, nu neaparat pentru bani, stai mai mult pe acolo si aia e, decat sa vi acasa sa fii singur cuc probabil.
Desi si acasa-s f multe placute de facut si fara munca la o firma.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Sa nu te retina in sensul in care nu esti constrans sa ramai. Barbatii sunt mai disponibili in privinta plecarii de acasa.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Aaa, asta da, ca daca ai avea pe una s-ar putea sa nu ii convine sa traiesti doar pentru munca si ea sa fie fix frectie.

Imi aduc aminte de o faza trista, plecase bunica, mama si sotul ei in Germania pentru 5 saptamani deci am ramas singur, si imi era nasol.
Nu stiu unde m-am dus si la Unirii la metrou instinctiv imi venea sa cobor scarile mai repede sa prind metroul, dar imediat mi-a venit in cap "unde te grabesti?! Sa te duci in casa aia goala?", si nu m-am mai grabit, tu esti opusul se pare, as vrea sa fiu ca tine sa ma doara in bashketi de oricine si sa fiu f bine doar eu cu mine. Sa pot sta singur si fara prieteni, rude, familie, iubita si sa fiu bine.

Ca tine e bine, ca binele tau nu depinde de nici o relatie cu cineva, esti autonom.

| Freya1 a răspuns (pentru Apokales):

Npc.
Din punctul meu de vedere cam asa e viata.Aduni,iti faci ce ai de iti facut iar după aia stai linistit mai ales de la o varsta ca nu mai ai de ce sa tragi si sa te chinui ca nu le duci cu tine.Atata timp cat cat viitorul tie asigurat si trăiești ok...
Cand o sa ai familie, o soție, niște copii si o varsta o sa fi sătul de munca si daca nu iti mai vin bani din vreo afacere pentru care nu va trebui să muncești exagerat o sa te mai ti de ea, dar daca nu o sa preferi sa stai linistit cu cat poti sa mai faci ca sa nu te imbolnavesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Nu exista ''standarde de a fi o amanta''.
Filmele ne-au lasat cu impresia asta.
In realitate fiecare **** ce poate.

| LoveSleep a răspuns:

Iti dai seama ca sotul ei e bogat, daca a refuzat un post mai bun si mai bine platit.
Sunt oameni care se oftica daca femeia face mai multi bani, dar asta nu inseamna ca ar vrea ca ea sa refuze un post mai bine platit.
Daca au destui bani si nu au nevoie de mai mult, de ce ar vrea atat ea, cat si sotul ei, mai multa munca, sa fie deranjati in week-end, etc?
Cred ca asta e situatia, nu cred ca sotul ei e tirist si nu o lasa sa faca mai multi bani ca sa stea ea mai mult acasa cand el e plecat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ăsta pare tiparul tipului posesiv & paranoic, care ar fi în stare să o acuze că de fapt nu e sunată de la muncă, ci are vreun amant cu care merge să se vadă rolling eyes

| Iote a răspuns:

Hmm, nu spui prea multe dar presupun.
Postul poate fi solicitant, sa fie deranjata si in afara orelor de serviciu pentru orice fel de rezolvari. Nu sunt multi care accepta asta. Mai ales o femeie care are si gospodaria/familia acasa. Si, da, majoritatea barbatilor nu stiu nici sa-si puna mancarea (gata facuta) in farfurie. Are nevoie de nevasta sa-i fie la dispozitie pentru orice. Nu conteaza banii. Apoi, cei tineri pleaca in weekend sa se distreze, sa se relaxeze. Nu au nevoie sa fie sunati de la serviciu pentru tot felul de probleme. Poate femeia vrea sa avanseze. Dar a pus in balanta avantajele si dezavantajele si a vazut ca pentru linistea familiei e mai bine sa renunte.

| Apokales explică (pentru Iote):

Da, era femeia pe la un 40 de ani, deci putea sa fie si asta. Dar ma gandesc si la faptul ca ti se ofera sansa ca sa te dezvolti tu ca persoana.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai sensu e sa te bucuri de viata nu sa muncesti pentru altul in prostie chiar daca iei bani mai multi, ce mai faci cu ei? Nu are nici o importanta daca te dezvolti sau nu, e deja dezvoltata fata la 6000 salariu, e destul de competenta.
Iar daca ti se ofera sansa sa nu mai ai timp de tine, e grav.

Prefer sa nu ma dezvolt dar sa ma bucur de orice chestie marunta si sa-mi traiesc fiecare zi la maxim.
Si daca te dezvolti si nu mai ai viata ce rezolvi? Ca tot in pamant ajungi, dif e ca altii si-au trait viata, iar celalalt intra in pamant...dezvoltat, haha.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu am preferat sa nu avansez catre management, pentru ca domeniul in care lucrez imi place mai mult. Daca treceam pe management, ma cam rupeam de specializarea mea (tehnica) si in plus as fi avut prea mult de-a face cu oamenii. Nici cresterea salariala nu ar fi fost asa de mare incat sa merite. Mai bine un profesionist bun cu experienta, decat un manager fara experienta.
Bine, ceea ce scriu eu aici nu se aplica pentru orice domeniu, pentru ca unele joburi sunt platite prost, nici nu ofera oportunitati de viitor si de-abia astepti sa scapi si sa urci.

N-ai de unde sti de ce ar fi fost sotul ei nemultumit. Poate ca au un nivel de trai bun, si nu ii intereseaza sa isi sacrifice timpul liber pentru mai multi bani.
6000 lei pentru un post de manager nu e neaparat un salariu mare... dar depinde de domeniu si oras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate suma de bani oferita nu a fost destul pentru dânsa pentru a justifica eforturile ce ar trebui sa le faca in plus. De fapt, in situatia asta nu cred ca e vorba de bani, cred că dânsa din start nu voia sa accepte, pur si simplu trece peste ceea ce ea e dispusa sa faca ca job. Pentru unii timpul liber si linistea sunt mai importante decât niste bani, mai ales în acest caz când oricum avea un trai decent si inainte. Amenințarea cu divorțul însă mi se pare sub orice forma foarte deplasată. Acum, cine suntem noi sa judecam. cine stie ce presupune acel post? Poate chiar nu e ceva ce ar trebui sa accepți. Poate presupune compromisuri. Dar nu ar trebuie sa se ajungă la amenințări.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Firma este serioasa si luati si in calcul ca o avansare este o oportunitate catre formarea ta ca persoana. Nu-i doar bani si mai multa munca. Esti primul care a mentionat ceva de amenintare.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Odata cu avansarea in grad sau post, cresc si obligatiile si disponibilitatea de a sta extra la servici atunci cand este nevoie. Responsabilitatea pentru munca prestata creste considerabil in functie cu salarul. Cat despre conceptul ca sotia trebuie sa aiba un salar mai mic decat sotul, este un mit. Posibil ca sotul dansei sa lucreze pe un post asemanator sau care ar putea sa ii faca sa lucreze impreuna ceea ce ei i se poate parea un inconvenient acesta fiind motivul pentru care concubinul nu e de acord cu promovarea.