| anonim_4396 a întrebat:

Acum câteva zile am fost la ziua unui prieten și am cunoscut câteva persoane noi printre care un tip care mi-a făcut o oferta faina pentru un job.
I-am cerut nr de telefon pentru că mă interesează ce mi-a zis și i-am spus că îl voi suna, însă în aceeași seară din cauza unui joc ne-am cam ametit toți și tipul cu oferta s-a tot dat la mine până am plecat, iar acum nu mai scap de el că îmi scrie una într-una.
Problema este că vreau să-l refuz frumos fără să se supere pentru că am nevoie de el să mă angajez, iar el ar fi șeful meu. Deci, cum să-i refuz avansurile și să-i dau de înțeles că nu sunt disponibilă fără să mă pun rău cu el?

40 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu are nicio vină că încearcă. Probabil ar fi încercat indiferent de condiţii (joburi, chestii), din moment ce îl atragi. Dacă nu eşti interesată, nu ai decât să-l refuzi politicos şi să-i sugerezi o relaţie amicală, colegială.

| Drimmero a răspuns:

Nu e clar ce vrea? Vrei sa-ti deseneze? Te culci cu el si ai job-ul/

| T0T a răspuns:

Interesante criteriile prin care ai fost selecționată laughing Cred că ești conștientă că tipul ăla nu te angajează de pomană iar dacă se dă la tine e clar ce vrea. Refuzându-l e cum ai refuza job-ul.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

De angajat nu mă angajează el, dar ar cam fi șeful meu și dacă îi dai cu flit o să se comporte aiurea cu mine, iar daca nu fac nimic o să continue așa și o să-mi fie greu sa lucrez acolo, dar jobul e prea mișto că să-l refuz.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi ai de ales între demnitatea ta și job. E adevărat, în ziua de azi grea alegere laughing

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poți să îi spui cu frumosul că nu ești interesată și să speri că va fi bine. Asta dacă alegi demnitatea.

| Freya1 a răspuns:

Da avem faine criteri de angajare avem...pai ce sa zicem trebuie sa facem sacrifici sa vedem ce vrea angajatorul de la noi sa vedem ce stim sa facem ce ii putem oferi.Sti cum era facem sacrifici nu stam de pomana laughing

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Tu, dacă luam jobul pe pl era si ăla un câștig, dar uite că m-a dus capul la mai mult și l-am obținut pe calea mai frumoasă că poate ai auzit și tu că de știut sigur nu știi că demnitatea e mai importantă.
Roaga-te că poate dai tu de vreunul de te ia un pic pe sus și îți dă apoi matura și mopul in mână.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mersi mie nu imi trebuie un job pe pl petru ca asa in copac cum sunt nu ma ajuta numa fizicul ci si capul si e dreptul meu sa aleg job-ul care mi-l doresc si sa imi permit sa dau peste bot alaora ca vor doar sa ma....si apropo tu aveai 17 ani ce job atat de bine platit ai prins tu de vrea ala sa te ....petru el?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu știu ce șanse ai sa dai tu cuiva peste bot la șansele pe care le ai in obținerea unui job laughing)
Nu vrea nimeni să mă... Pentru nimic, așa au concluzionat marii filozofi ai site ului, jobul l-am obținut deja de vreo 2 ore.
Dacă îți zic ce fac sari in sus că e laudă, dacă nu-ți zic sari și mai sus. Concluzie: e un job care nu-mi pătează stima de sine și mă ajută să evoluez.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai ales calea mai frumoasa nu ai intors fundu ci gura sa nu il murdaresti

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns (pentru Freya1):

Esti așa mișto de te vrea nenea ăla șef?

| anonim_4396 explică (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

laughing))) nu ma vrea, vor ăștia să-i inducă dorința și nu le iese

| GoldenZenith a răspuns:

Ce-ai făcut, gagico? laughing
Îți găsești alt job. Tipul ăla are așteptări "extracurriculare" de la tine.

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Nu, pisi.
E cel mai mișto job ever, jur, plus că e exact ce-mi trebuie mie că prea mult timp liber nu am și e fix cum trebuie ăsta. Mai mult mă atrage salariul că în alt loc as face banii de pe o luna in 4 5 luni.

| GoldenZenith a răspuns:

Ești prinsa intre ciocan (la propriu și figurat blushing ) și nicovala.

thinking Grea situație.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E naspa daca se da la tine. Nu cred ca vei obtine locul de munca daca nu ii faci pe plac. Acum depinde ce fel de persoana esti tu si ce pretentii ai la tine. Te culci cu el pentru locul de munca sau cauti in alta parte, depinde de tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Wtf laughing nu am gânduri din astea, tocmai v-am cerut să-mi spuneți cum să-l refuz că să nu fiu nevoita sa renunț la job.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Şi te pomeneşti că era tare greu să spui şi tu acolo că ai iubit/soț ca să te lase în pace, nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O prietena îi spusese deja că sunt libera că a mancat-o limba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe lângă domnișoara cocoțată in copac care habar nu are ce e de viața ei la 22 de ani, eu fac eforturi pentru a mă descurca de jegurile din jurul meu și nu aștept pomana ca dânsa.
Judeci întrebarea? Ok, fa-o aspru că nu mă deranjează in niciun fel.
Decizia și consecințele ei mie îmi aparțin și dacă aleg calea ușoară zisa de tine pentru a reuși, nu te va afecta pe tine in niciun fel.
Ce păcat că omul a renunțat să mai stea la fundul meu, nu? Și eu credeam că sunteți toți niște jeguri și niște dobitoci in călduri, dar mai sunt care va salvează, parese.
Nu mă luă pe mine la purici că nu eu am probleme de supraviețuire, eu știu să mă așez încât să-mi fie bine.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii sa te asezi astfel incat sa iti fie bine? Deci capra?

Excelent ți-au dat-o.
Ți-ai meritat ultimele replici.
Asa se intampla cand o arzi basinoasa aroganta si superiora cu altii.
Foarte bine ca e cineva care va mai da cate o palma cand in loc sa va puneti in locul altora fabulati cu nerușinare despre cat de mult truditi voi si altii clar nu isi doresc macar dar nu au soluții.
Uita-te la cate sfaturi nule de mantuiala a primit natalia la întrebarea ei. Asemenea oameni chiar merita ajutati, indrumati, nu sa li se spuna povesti, prin care multi dintre voi oricum nu ati trecut.

| anonim_4396 explică (pentru WithinShadows00):

Cum să nu aperi pe cineva din aceeași categorie din care faci și tu parte? laughing))
"Sistemul e de vina, țara asta nu e buna de nimic".
Serios? Nu te ajuta, dar nu ziceți că nu vă duce capul sa faceți ceva singuri.
Eu nu am luat-o de jos, dar au luat-o ai mei și alții care au reușit pe propriile forțe.
Nu dau eu lecții de viață nimănui, v-ar da un user de aici, insa sta mereu in umbra și eu numele nu îl dau că nu cred că are de chef de dus lupte cu prostii.
Stând degeaba nu pică nimic din cer și tot degeaba o si aperi. Nu are ambiție și nici voința pentru a reuși.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu astept sa ma duca capul catre ceva nu fundul ca pe alti care afirma ca a ei au luat-o de jos se pare ca e mostenire si tu o iei din toate partile.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Am citit de 2 ori că să înțeleg ce ai vrut sa zici... trist!
Aștepți de 22 de ani sa te duca capul undeva și unde ai ajuns? Dacă nu te duce el, bagă coada la bătaie, poate aia te ajuta sau nici în ea nu ai încredere.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa sa gandesc mai incet dar sigur sa nu fiu nevoita sa imi pun fundu la bataie

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Drăguțo, tu nu gândești nici încet nici repede laughing))
O viața ai, folosește-o!
Dacă vrei să crești, fa ceva. O să primești tu multe critici și multe descurajări, dar trebuie sa alegi doar ce e bun din ele. Dacă ești așa ofensată mereu îmi dau seama că nu ai cum sa găsești un loc în care să-ti fie bine. Accepta ce ți se oferă daca nu vrei sa faci alte compromis uri. Nu trebuie sa te umilești ca sa faci bani, dar capul plecat, sabia nu-l taie. Doar tu te poți ajuta ca sa evoluezi și dacă tu nu vrei, nu vei reuși că nimeni nu poate să facă nimic în locul tău.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca in curand isi vor face astea de la spitalu 9 cont pe TPU sa ne spuna sa stam linistiti ca te-a luat.O sa imi folosesc viata in scopul de a ma ajuta si de a fi cinstita pe mai departe si nu stiu de ce tot bagi aia ca nu face altul in locu meu.Ti-am batut eu tie la usa sa iti cer ajutoru? Nu tu te-ai bagat in seama pe un subiect care nu te priveste si in care tu erai in... la taicato.Imi pare rau ca sunt unele persoane din generatia asta care a luat exemple proaste si traiesc cu conceptia "nu reusesc cu capu intorc fundu" poate ca nu am reusit nu stiu cate in viata dar decat sa reusesc ca si tine mai bine merg sa ma spanzur.Da de fapt ce sa reusesc ca tine ca tu inca nici nu ai iesit de pe bancile scoli si vorbesti de ce job misto ai prins.Ce ai facut ai reusit sa te angajezi la impartit pliante?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Degeaba imi tocesc degetele că tot bătută în cap ești...mai sunt ca tine de unde vii tu?
Ți-e frica sa recunoști că ești vinovată pentru nereușitele tale și ai devenit o frustrată orgolioasă. Mi-e mila de tine și de toți cei ca tine. Nu am scris eu pe TPU că nu mă pot angaja, tu ai făcut-o, asta înseamnă că ceri ajutor. Oricum, las-o așa că nu ajungem la numitor comun, ești pierdută prea adânc. Din atâta vorbărie nu ai prins ideea, tu o tii pe a ta în loc să-ti culegi informații care ți-ar putea fi utile.
Ai grija de tine, căpcăuno!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îi las locul Nataliei că ea sigur știe laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

rolling on the floor))) vorbește un inconștient, feriti-va!
Vrei o diploma de stalker?
Dacă ești puțin atent observi că nu sunt singura care i-a zis cucoanei că are nevoie de școală pentru a munci, dar ești prea limitat ca să înțelegi sensul anumitor cuvinte.
Muscoiule, schimbă direcția și înghite gurița că e plina de rahat la cat ai mâncat de dimineață.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai descris perfect mediul din care provii laughing

| Roxin a răspuns:

laughing

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Daca i te oferi o data, cred ca o sa vrea si in următoarele dați laughing si apropo! Înainte de a face o alegere interesează-te daca exista acel loc de munca si daca ai condițiile cu care te-a amețit el laughing

| anonim_4396 explică (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Cine a spus că o să fac asta? Jobul exista, interesându-ma am aflat că el va fi șeful meu că el nu mi-a zis asta.

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

A! Eu sunt mai direct de fel, nu suport genul asta de oameni, cred ca i-as spune direct sa ma lase in pace si m-as duce sa ma informez pe cont propriu despre acel job.in viața poți reuși si fără un,, înger păzitor" ca acest individ. Si după ce te angajezi pur si simplu asculti ce vrea de la tine si după il ignori

| anonim_4396 explică (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Îți poți ignora șeful? laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Daca tot vrei sa ma ....nu ai si ceva de lucru petru mine laughing Cam asa ar fi faza asta

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Eu nu am, dar era unul pe aici de se băga ca musca, el sigur are.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

La cate arogante ai e normal sa primesti raspunsuri pe masura.Si tu de bagi ca musca in dosu vaci cand nu ai de fapt de spus nimic asa cum judeci tu pe alti asa vei fi judecat si sunt dezamagita ca nu pricepi ce spun alti asta denota cat te duce capu.Nu constientizezi ca problemele si povestile tale sunt apa de ploaie pe langa ce au alti.Esti o rasfatata care duce lipsa de atentie si care are o imaginatie foarte bogata. Unde ai auzit povestea asta la lecti de viata si te-ai gandit sa ne povestesti si noua?