| CristianAlbert2 a întrebat:

Acum câteva zile aveam un câine Amstaff liber prin curte, e agresiv doar atunci când simte frică (bunicii mei stau la țară dar câinele îl ținem acolo).
Mă jucam cu praștia, câinele era după perete și intră o vecină peste mine că fac gălăgie.
Iese câinele și dânsa a început sa tipe nici nu știam ce să fac in acel moment că știam că el e agresiv când simte frică dar nu a făcut nimic.

Dacă îi făcea ceva cine era vinovat?

6 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Eu am pitbull. Chiar e cuminte. Al tău e pui, cumva?
Dacă ai acte, declarație la poliție, vaccinurile la timp și e în curte la tine, și atacă un străin, singurul vinovat este el, străinul! Nu avea ce caute în curte.
Dacă atacă pe stradă, tu ești vinovat.

| CristianAlbert2 explică (pentru ancaval):

Nu e pui, are 3 ani și da, are toate vaccinurile și e declarat la politie

| ancaval a răspuns (pentru CristianAlbert2):

L-ai dresat de micuț? Adică na....lucruri simple și utile pentru el? Sau l-ai lăsat așa... aiurea.
De un animal trebuie să te ocupi, mai ales că e o rasă energică și trebuie să își consume energia.

| CristianAlbert2 explică (pentru ancaval):

Dap, e dresat de mic. Face orice pentru mâncare și nu a fost învățat să fie rău. Când vrea sa se joace îmi aduce jucăria, ii place mult apa, să tragă și să alerge. Din cate observ la mine tine mai mult.

| ancaval a răspuns (pentru CristianAlbert2):

Nu ați intrat în rolurile care trebuie. Păi ziceai că nu ai știut ce să faci când a venit câinele agresiv spre vecină. La tine e problema. Trebuie să fi autoritar cu câinele. Dacă tu, ca stăpân, nu știi cum să reacționezi, cum să știe câinele?
Toți ne luăm rase periculoase, dar nu știm să-i controlăm. Vai și amar.
Nu-ți zic cu răutate, dar fă ceva cu tine, fii mai autoritar, îl trimiți la cușcă când vine cineva, și cu frumosul, nu cu urlete, sau cu bătaia.
Mai departe faci ce vrei, e câinele tău.
Ce vârstă ai? Posibil să fie asta o problemă, na... dacă te joci cu praștia, atunci și câinele face ce știe.

| CristianAlbert2 explică (pentru ancaval):

Am 13 ani, ascultă si de mine dar nu e un câine rău. Atunci nu știam ce să fac când vedeam că urlă, și nu am zis că câinele s-a dat la dânsa, se uita la ea, era la vreo 10m câinele de dânsa. Am inchis-o și asta era, cred că dacă îl puneam sa o muște sarea pe ea. Eram și singur acasă. Când tata vedea că nu asculta primea o grămadă de bătaie.
(El nu a vrut să îl facă rău), el spune că câinele trebuie sa știe de frică.

Cand aveam vreo 5-6 ani tot mergeam cu bunica la o vecină cam in fiecare zi, și ei aveau un câine "Ciobănesc German" era un câine bătrân, avea vreo 8 ani, mă cunoștea, stăpâni lui și multă lume spuneau că iubește copiii, că e cuminte și ascultător. Într-o zi mă jucam cu niste prieteni cu mingea, un văr de al meu mi-a luat mingea și am rămas cu nimic, ne jucam ascunsa, mă duceam să mă ascund după lemne, erau în mijlocul curții și câinele era la lemne in fata, când câinele a văzut că am plecat de acolo și ca mă apropiam de el, a sărit să mă muște, eram la vreo 5m de el, m-a clănțănit de mana dreapta și a vrut să mă clănțănească și a doua oară am tras mana si m-a julit cu colțul. Am avut noroc că stăpânii lui erau în curte și au văzut, și-a luat bătaie cu parul, ne-am urcat în mașină și am plecat la spital. Când am venit și-a luat din nou bătaie, dar din cate mi-a povestit bunica a zis că se dădea și la stăpânii lui. Era să îl omoare in bătaie dar l-au dat mai departe, aici e alta poveste, a sărit gardul la vecini

Am rămas cu o fobie pe treaba asta. Când văd un câine mare care nu mă cunoaște ocolesc drumul.