| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile m-a sunat o doamna de la sondajele alea de opinie si ma rog i-am raspuns eu acolo pana cand intreaba ce nationalitate aveti? si o intreb eu cum adica ce nationalitate am?
si ea: Roman, tigan, englez etc. si i-am spus roman. Dar intrebarea mea : a fi tigan e o nationalitate? adica asta stiu eu e o denumire, nu o nationalitate ca nu au tara nu au nimic.Ce naiba asta e popor? si ce mai inseamna si asta etnie roma? nu ie tot una cu tigan? de ce oameni care se nasc in Romania nu sunt romani direct si atat, de ex: daca te nasti in Taiwan esti taiwanez. Da de unde a mai aparut si chestia asta cu tigani si "persoane de etnie roma". Si tigani daca tot stau prin Romania de ce nu vorbesc naibii romana ca doar e limba oficiala ce naiba ii vezi vorbind cu vorbe din astea de parca te-ar lua la misto.Eu chiar cred ca ar trebui sa facem o nationalizare a romaniei, si sa le trimita copii "tiganiilor" la scoala sa invete sa vorbeasca, si daca nu au posibilitati? Sa le dea statu rechizite!
Nu banii si din astea ca unii isi cumpara aur si tigari si mai stiu eu ce din banii astia.Ar trebui sa se faca ceva cu viitorul acestei tarii nu sa nu ne dam interesul pentru ea lasandune sa ne divizam cum e acum in prezent!

4 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

Rromii provin din Turcia si pentru ca au venit la noi si au furat mult(unii din ei) si apoi s-au inmultit aici si au populat tara, se numesc rromi.In legatura cu ultima parte, ai mare dreptate.Chiar zilele astea vazusem un reportaj la TV cu o fetita de 12 ani care vroia sa mearga la scoala dar copii radeau de ea ca se imbraca murdar.Cartierul unde locuia ea, era majoritar de rromi dar fetita a facut o"scoala"acolo, in mijlocul drumului, cu masute si scaune, copii aveau caiete si fetita aia de 12 ani ii invata pe ceilalti sa scrie, sa citeasca si sa vorbeasca corect.Statului ii pasa doar de cei bogati cu vile si nu stiu ce pentru ca vor plati enorm de mult la curent, gaz, impozite si restul taxelor.happy

| VadTot a răspuns:

Cred ca esti un pic rasista!

| anonim_4396 explică (pentru VadTot):

Nu sunt rasist(sunt baiat)dar parca e un pic cam prea de tot ca unii sa ne divizeze natia(din punct de vedere al vorbiri al comportamentului care se raspandeste). Adica luna trecuta am avut mana in ghips si mergeam la scoala si m-am intalnit cu niste tiganci analfabete care ma l-au la misto si erau vai de capu lor.Si ati vazut ca tiganii(nu toti, sunt unii care chiar sunt de treaba si stiu sa se comporte)de exemplu daca se intalnesc cu politia fac scandal, sau ati vazut ca incearca sane fraiereasca cum apuca, sa fure de prin buzunare (chiar am vazut asta cand eram in tramvai cum ii baga mana in buzunar unui barbat, l-am atentionat ca ia loat telefonul si sa vezi cat scandal facea tiganca aia in tramvai dupa, de aceea am asteptat sa iasa ea prima din tramvai si eu sa cobor o statie mai incolo).Si ati vazut cum pleaca unii si cersesc prin strainatate sau cum cersesc si vin cu copii ca sa ti se faca mila de ei si sa le dai de pomana. Oamenii astia nu au nici un viitor daca continua asa adica de ce nu ii duc la munca sa munceasca nu sa vezi ca acu 2 ani era pe strada si in prezent are palate si masinii scumpe, de unde vin banii astia? din furat! ar trebui sa fie un sistem centralizator in care sa se tina cont de venituriile fiecaruia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A fi tigan e o nationalitate? Da. Este o etnie.