| YesViRginia a întrebat:

Acum cateva zile radeam cu niste colegi si cum vorbeam cu toti,am observat unul foarte retras,tacea,privea in gol sau pe jos si nu zicea nimic,de parca era deconectat. Apoi m-am bagat cu starea mea vesela,hei amice, etc.Mi-a zis asa : De ce vorbesti cu mine? Vrei sa ma ei la misto? Intrebarea este! De ce omul ala a crezut ca-l iau la misto? A fost corect sa fiu jignit astfel?!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A suferit traume si credea ca vrei sa razi de el, trebuia sa-i zici ca nu ai nimic cu el si vrei sa vorbesti ca tot omul, avea nevoie de un sprijin o vorba buna.

| oprescudorin11 a răspuns:

Corect nu! Si eu am fost in ambele postiuri. Mi s-a intamplat sa fiu asa de abisal trist, aveam o energie aproape de '0'. Atunci iti vine sa fugi de langa toti.Si a vent cineva 'sa ma ajute ' sa ma faca sa rad, neintuind situatia mea, dar nici eu nefiind cuplat la situatia ei. Si bine inteles ca am reactionat agresiv, in sensul pe care mi l-ai descris.Alteori am fost eu intr-o stare buna si am crezut ca din cateva glume pot ridica acea persoana din 'deconectare'. Si am 'luat-o in barba', asa cum facusem si eu cu altii. Nu cred ca esti o persoana jignita, trebuie intotdeauna sa ierti, nu stii cum va fi maine, situatiile se pot schimba. Fa-te in continuare ca nu ai observat si ai uitat scena. Chiar uit-o.
Ce inseamna a fi jignit, in fond? Inseamna ca cineva fara discernamant in acel moment ti-a raspuns 'in raspar?'
Nu! Singura ai zis ca 'era deconectat'.
Poarta-te normal si fac pariu ca o sa-ti ceara scuze candva, desi cred ca tu ar trebui sa-ti ceri, chiar daca intentia ta a fost buna.

anonim_4396
| Anonim a răspuns:

Nu poti intelege ce e in sufletul unei persoane decat atunci cand treci prin aceleasi experiente prin care a trecut si el!(ai zis ca era ''deconectat'' ca privea in gol si pe jos si nu zicea nimic-astea sunt semne ca a trecut print-o experienta urata si nu mai are incredere in oameni(de ce ar crede ca tu ai fi altfel?).
Daca intr-adevar ai intentii bune incearca sa eu dovedesti treptat si sa te apropii de el(daca iti va permite desigur odata cu trecerea timpului).