| anonim_4396 a întrebat:

Acum mi-am adus aminte de ceva și de fiecare data când ma gândesc la asta ma simt aiurea... Dezamăgită și trista.

Mama mea a făcut acum 3 ani un avort, aveam 10 ani și eram în mașină cu părinții mei iar ei au inceput sa vorbească despre respectivul avort, când etc și cel mai trist este faptul ca au mai fost discuții la care era foarte clar ca mama voia cât de cât copilul dar tata nu, pe cea din mașină cred ca au avut-o neștiind ca eu știu ce înseamnă "avort" și la celelalte am cam tras cu urechea.

Eu mai am un frate care face 21 în curând, deci pe noi doi a putut sa ne nască dar pe săracul embrion sau ce o fi nu a putut să-l păstreze. Deci sunt foarte dezamăgită și știu ca nu am niciun drept sa comentez despre asta pentru ca nu e corpul meu și nu eu îl creșteam dar as fi putut sa am un frățior minunat sau o surioara minunata sad

Măcar dacă se protejau ca să nu fie nevoie de o asemenea chestie îngrozitoare și uneori când mai zic ceva greșit gen "nu-mi pasa de persoanele care stau câte 10 într-o singura camera" mama îmi reproșează și imi zice ca vai doamne nu se zice asa ceva și ca ma aude Dumnezeu, hai pe bune, Dumnezeu? Unde a fost Dumnezeu când a făcut avortul?

Părinții mei nici pana în ziua de azi nu știu ca eu am aflat de acel avort și după câteva luni cred am găsit sub niște caiete o foaie neagra cu ceva umbre albe, cred ca aia era ecografia bebelușului. Dar chiar ma simt prost și sunt foarte trista pentru fapta pe care a făcut-o și pentru decizia pe care au luat-o, ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai o modalitate de a scăpa de acest gând. Să îți promiți ție, că tu nu vei proceda la fel.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic, esti mult prea mica sa comentezi sau sa poti schimba ceva.
In plus nu a fost niciodata problema ta si nici nu este locul tau sa comentezi decizia parintilor.
Habar nu ai ca un avort se poate face si la sfatul midicului, daca copilul are malformatii, sau mama are hemoragii care pot duce la deteriorarea sanatatii fatului si indiferent de dorinta parintilor, decid ca-i mai bine sa faca avort, decat sa nasca un copil deformat sau nesanatos.
Asadar, nu judeca cand nu stii toata povestea reala.
Bucura-te de fratele tau si de ceea ce parintii v-au oferit si iubeste-ti parintii neconditionat, ca altii nu mai primesti in loc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ce sa faci? Nimic, nu are nicio legatura cu tine, nu inteleg de ce te gandesti la asta :/

Iar Dumnezeu? Pai ce legatura are? Era acolo. Dar daca mama ta voia sa faca avort sau nu, ce legatura are? Face ce vrea, este dreptul si viata ei.

Asteapta sa mai cresti, o sa intelegi mai bine aceste lucruri.

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca cresterea unui copil nu e atat de simpla, ia mult timp dar in special costa mult., 2 copii in ziua de azi e suficient. Multi fac numai 1 sau deloc.
Avortul e o procedura medicala, aplicabila numai daca fatul are de abia cateva saptamani., nu e format, dezvoltat inca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,măcar prin regretul tău să acoperi cumva greșeala mamei tale.
Erai prea micuță atunci insă sunt asociații unde poti face voluntariat si sa salvezi vieti.
Acei copii care nu vor fi avortati pentru că tu ai sustinut mamele se vor naste, vor creste mari si iti vor multumi.