| Fclau2005 a întrebat:

Acum vreo 5 ani(eu am 13 ani) am plecat cu parintii mei in strainatate, m-au dat la scoala si totul a fost ok pana au început certurile intre ei doi.S-au despărțiți de 2 ani, iar tatăl meu s-a întors în România (nemaiavand pe nimeni acolo, mama avand-o pe sora ei). Mereu nu l-am înțeles pe tatăl meu lasandu-ma acolo crezând că nu îi pasă de mine.Vara asta, am venit la el in vacanta timp doua luni...Tot anul inainte sa vin m-am plans la maică-mea ca vreau inapoi in Romania pentru ca nu ma simteam bine in Irlanda (scoala era cu mult cu mult mai usoara decât cea din Romania si colegii romani ma excludeau si irlandezii erau rasisiti, vremea era foarte ploioasă și nu aveai multe lucruri de facut stand intr-un oras foarte mic si imi era dor de rudele pe care le-am lăsat in urma )singurul lucru care ma ținea în Irlanda era mama...
M-am gândit timp de 2 saptamani la lucrurile astea si am decis să raman in Romania...Mi-a fost foarte greu sa iau decizia lasand-o pe mama singura si uitând toate sacrificiile ce le-a făcut pentru mine (imi este foarte frica sa nu faca vreo depresie punand la socotelea cearta foarte rea cu sora ei, divorțul cu tata si acum o părăsesc si eu.)
Voi ce credeti am facut decizia corecta sa raman cu tata? O s-o regret? Credeti ca o sa ma adaptez din nou la scoala din România?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai parasit-o pe mama ta, te-ai intors acasa.
Mama ta ar trebui sa inteleaga ca nu acolo e casa ei.
Vorbeste cu ea la telefon cat de mult, explica-i ca iti e mai bine acasa.
Cu scoala nu vei avea probleme.

| Freya1 a răspuns:

Chiar daca iti era greu in irlanda cred ca aveai un viitor mai bun decat in tara, in fond erai doar tu cu mama ta cu ce facea ia plus cu ce iti dadea tatal tau va descurcat foarte bine dar daca inima te îmbie sa stai in Romania asta fa, in fond sunt părinții tăi si cred ca amândoi ar vrea sa iti fie bine.
Vorbeste cu ea si vezi ce parerea are, cere si sfatul tatălui tău si decide atunci.

| Fclau2005 explică (pentru Freya1):

Le-am spus de vreo saptamana ceea ce gandesc, mama s-a suparat foarte tare si este tristă, tata in schimb e ok(oricum si pentru ca o sa stau la el)...Chestia e că ma gandesc numai la mama sa ii fie bine si ei...

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Asta depinde de tine, daca nu te-ai putut integra acolo poate aici va fi altceva, cel mai bine e sa rămâi cu cel de care esti mai apropiat și cu care ai format un fel de conexiune.

| Fclau2005 explică (pentru Doarunaltutilizator):

WMoJoS Cu mama ma inteleg cel mai bine si a facut o grămadă de sacrificii ca sa-mi fie mie bine, tata nu i-a pasat de mine si s-a întors în România.Totusi,m-am gândesc si la fericirea mea, unde ma simt bine, in largul meu si acceptat (Romania) din pacate asta costa sa nu mai fiu cu mama (ar fi perfect sa întoarcă si ea aici cu mine, dar din pacate nu are posibilitatea unui servici bine plătit aici )
O soluție sa împac pe toată lumea și sa-mi fie si mie bine?

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Fclau2005):

Pai in cazul cel mai bine e sa rămâi cu mama ta,daca zici tu ca tatălui tău nu i-a pasat de tine atunci răspunsul e clar,nu știu daca in cazul asta s-ar mai merita sa pleci in RO,daca tatăl tău te sprijinea mai mult si aveați o relație mai calumea era mai bine sa stai cu el dar așa mai bine stai cu mama ta, oricum nu esti încă adolescent, o sa ai timp sa te integrezi mai bine si sa te simți bine in Irlanda, fii puternic! in plus mama ta trăiește acum mai mult pentru tine! ar însemna mult din partea ei daca i-ai fi alături! Si in plus o sa ai o viața mai ușoară cu ea și daca ai pleca ar exista riscul sa ai după regrete ca ai făcut-o, gândește-te bine!
Toate cele bune!