| gemeni6226 a întrebat:

Acuma este o prostie sau nu totusi intreb ca nu eu am ghicit.Anul trecut am cumparat un bradut pentru terasa in ideea ca vara va fi frumos si iarna nu tot trebuie sa dau bani pe brad.Dar azi cineva mi-a zis ca nu-mi recomanda sa am brad ca aduce singuratate.Ei asta in viata mea nu am auzit desi am trait deja destul.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Parerea mea este ca, atata timp cat nu crezi in asa ceva, nu te afecteaza. Si daca ne punem toata increderea in Dumnezeu, ingerii sai ne vor proteja de orice este necurat, de superstitii si de multe altele.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eeee, sunt superstitii!
In curtea bunicii e plin de brazi, unii pusi de ea, altii de noi.
Ea a fost vaduva de la 30 si ceva de ani, eu sunt solo, sora mea, la fel. blushing
Dar brazii sunt frumosi!
Acum, sa fim seriosi... Relatiile cu ceilalti nu sunt influentate de plante.
De craciun, majoritatea avem brazi in casa, sunt brazi prin oras, iar oamenii sunt mai "impreuna" decat in tot restul anului, in preajma acestor brazi.

| Simpatic a răspuns:

Legende urbane, nimic adevarat

| Goete a răspuns:

Parerea mea e ca daca crezi - sau nu - in ceva, ai dreptate. Si te va afecta, pentru ca asta e crezul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bradul nu aduce nimic. Avem vecini cu vile si familie mare care au brazi argintii in curte. Zice ca brazii se pun in cimitir si aduc raul in casa daca il ai dar nu cred. Nu am vazut cazuri. Foarte multa lume de pe langa mine are brazi, mai mari sau mai mici. Sunt povesti babesti ca aduc raul. Tot ma bate gandul sa-mi iau un brad argintiu mai marior nu chiar cat palma sa stau 10 ani pana creste. Am 3 brazi normali, habar nu am ce soi sunt. Au aproape 1.5 m fiecare. Cresc incet dar sunt faini. Stiu ca pana la urma trebuie plantat in pamant in gradina pentru a putea face radacina cum trebuie. Nu ii place in giveci chiar daca este unul mai mare.

| MaryMaria333 a răspuns:

Sa nu credeti in boscoane de'astea! Is doar vrajeli. Serios acum, oare bradul ala v'ar trimite musafirii inapoi acasa? Ii un amarat de obiect fara suflare care unde il pui acolo sta cuminte ))

| gemeni6226 explică (pentru MaryMaria333):

Nu chiar musafirii ci s-a gindit omul ca daca sunt vaduva apoi asa ramin pana mor(fara om).

| MaryMaria333 a răspuns (pentru gemeni6226):

Nuuu... fiti serioasa! Un simplu bradut nu are ce sa va faca happy