| Apokales a întrebat:

Ai alege sa ai sentimente cu riscul de a simti si suferinta sau sa nu ai niciun sentiment, sa nu simti nimic?

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aleg sa devin terminator si sa rup gatu la toate panaramele din RO apoi smecherii care isi bat nevestele nevinovate sau fetele obisnuite

| Ofiintă a răspuns:

Suferința, precum sentimentele pozitive fac parte din viață, din trăsăturile unei ființe umane.
Nu, n-aș vrea să devin un obiect.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți să alegi varianta doi doar dacă ai murit. Așa că întrebarea se rezolvă rapid.

| Apokales explică (pentru sadrian46):

Intrebarea nu este una pe care s-o pui in practica, altfel ai fi vazut-o deja aplicata.

| sadrian46 a răspuns (pentru Apokales):

Asta spun și eu, că partea a doua nu o poți pune în practică. Dar totuși unii o pun, parțial.

| Apokales explică (pentru sadrian46):

Ok, abordam altfel. Ati vrea sa fiti psihopat, sa aveti mai multa eficienta in activitatile de zi cu zi sau mai putina eficienta, dar sa simtiti emotiile, trairile interioare mai puternice?

| sadrian46 a răspuns (pentru Apokales):

Nu. O să spui din nou că nu este o întrebare de pus în practică.

| Apokales explică (pentru sadrian46):

Nu inteleg straight face. Daca nu poate fi pusa in practica, atunci alegeti sa nu raspundeti? Este ca si cum pun sa aleaga cineva intre a fi un leu sau un elefant. Este nevoie doar de imaginatie.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Sunt oameni fara sentimente si nu-s morti, deci unii sunt asa.

| Drimmero a răspuns:

E uman sa ai sentimente, pana si frica, ura sunt sentimente, care din pacate sunt cele mai puternice, fara sentimente si emotii devii ori robot, ori statuie. Suferinta ai daca faci alegeri gresite, 100% te referi la suferinta din iubire, te resemnezi daca nu e ce trebuie, o sa treaca si dezamagirea aia amoroasa, aia e, sunt chestii mult mai rele in lume decat o relatie care se termina.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai prima varianta, adica evident... nimic, ca doar o avem deja.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca nu simti nimic, nu simti nici placerea, chestie care nu as alege-o.
Dar daca as alege sa n-am sentimente ca sa nu sufar la rau doar, as alege asa! De ce nu?
Prefer sa nu simti nimic ca la rau sa nu sufara, ca oricum nu m-ar ajuta cu nimic.

| LPCTSTR a răspuns:

Suferinta pentru ce? Cazuri si cazuri sunt pentru care pot manifesta emotie involuntara, insa eu as inclina sa vad ca tu intentionezi sa privesti aspectul afectului, cunoscuta drept iubire.
Privind conceptul, a nu avea sentimente parca pare prea desprins de realitatea mea, cu totii suntem niste pseudo-psihopati, deci la care univers sa ma raportez?

| Apokales explică (pentru LPCTSTR):

Ai vrea sa fii un om sau un robot? Emotii sau eficienta sporita? Da, nici psihopatii nu se impiedica de emotii de rahat.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Apokales):

Un robot, pentru ca sunt deja, pentru ca asa m-a format mediul in care am crescut. Emotia exista, insa este destul de inabusita cand vorbim de imbecilitate ce putea fi evitata, vorbind in general.

| CostinAlamariu a răspuns:

Meh, prefer riscul de a suferi. Mult mai bine decat sa fiu un robot big grin

| DonEduardo a răspuns:

As alege prima varianta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aș alege să simt cu riscul de a simți suferința. Deoarece câtă suferință simți depinde mult de tine ca persoană și de caracterul tău. Eu deja știu cum e să ai sentimente, așa am trăit până acum, și știu de asemenea cum relaționez cu suferința. În cazul meu, o pot suporta destul de bine. Suficient încât să merite să am libertatea de a simți toate celelalte lucruri. Pentru alții suferința e prea mare și nu merită, dar pentru mine e suportabilă. Am avut momente în care nu am simțit nimic, și desigur nu mi-a displăcut, nu are ce să nu îți placă la "nimic", pe același principiu, nici nu mi-a plăcut. Neutralitatea e bună uneori, dar consider că în ceea ce mă privește aș alege să simt, conștient fiind de tot spectrul, plăcut și mai puțin plăcut, al sentimentelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M am obișnuit sa sufăr încât nu mai sufăr efectiv
Dacă era sa aleg astea as fi ales sa mai pot avea sentimente ca la început

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Sa am sentimente, cu riscul de a simti si suferinta.

| Gusticel a răspuns:

As alege sa am sentimente, ca in realitate nu prea am. laughing
Parca nimic nu imi mai starneste nici tristete nici bucurie, nici emotie, nimic. Nici la examenele din sesiune nu simteam nici pe naiba si altii aveau o gramada de emotii. Nu am simtit nimic nici cand am fost la interviu pentru un job, nicio emotie cat de mica.
Si mai sunt multe situatii exact la fel.

| Apokales explică (pentru Gusticel):

De unde situatia asta? Sunt curios. Ti se intampla asta si cand vine vorba de situatii cu adevarat riscante? Nu stiu, sa zic atunci cand intalnesti un sarpe sau cand viata iti poate fi pusa in pericol ai vreo tresarire?

| Gusticel a răspuns (pentru Apokales):

Cred ca daca ar fi vorba de ceva riscant, care sa imi puna viata in pericol sigur as avea emotii. Un accident de masina, o boala grava (nu covrig19) etc.

Dar pur si simplu nu sunt ca restul oamenilor. Unii ai emotii si cand isi vopsesc parul. Poate doar m-am obisnuit eu cu multe chestii. Am facut tot felul de prostii de-a lungul timpului si cred ca de asta. Am vazut ca nimic nu e atat de grav pe cat pare, si ca nu vine "sfarsitul lumii" pentru orice greseala neinsemnata. Am inceput sa ma obisnuiesc si emotiile au inceput si ele sa dispara.

| Apokales explică (pentru Gusticel):

Deci este o consecinta la expunerea indelungata la "rahaturile vietii", ca sa zic asa? happy

| Gusticel a răspuns (pentru Apokales):

Exact.