| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ai auzit de citatul de Nichita Stanescu:,, Suntem ceea ce iubim"? Ce crezi ca vrea sa transmita Nichita Stanescu prin acest citat? Tu ce intelegi din citatul de Nichita Stanescu:,, Suntem ceea ce iubim"?

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îmi place să cred că are dreptate, pentru că iubesc ceea ce iubesc. love struck

Probabil se referă la faptul că ceea ce iubim ne reprezintă într-un fel sau altul.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu am auzit de el bine ca eu nici nu prea am invatat poezii de Nichita Stanescu la scoala doar una anul asta "Emotie de toamna".
Pai eu cred ca vrea sa transmita faptul ca odata ce ne atasam de ceva ce iubim noi, nu un obiect o fiinta umana sau o necuvantatoare devenim intr-un fel acel ceva, incep sa dobandim acele calitati pe care le are acea persoana iubita pe care o cunoastem si o iubim si daca o cunoastem bine o intelegem bine si acele calitati si gandiri le dobandim de la ea fara sa vrem noi, pur si simplu se intampla, anumiti oameni din viata noastra la care tinem ne pot influenta gandirea in mod pozitiv cred ca asta incearca sa spuna mi-am dat cu parerea.

| ubox7007 a răspuns:

Se refera la faptul ca in ceea ce iubim ne creem un ideal pe care tindem sa il ajungem sau sa ne identificam atat de mult cu acea sfera incat suntem absorbiti in sfera respectiva.

| SabiSabinaSabiSabina a răspuns:

Se refera la faptul ca daca iubim, o sa fim la randul nostru iubiti de toata lumea. e un fel de karma.