NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ai oferi copiilor tăi țigări dimineața, la prânz și seara?
Dacă ai afla că ai fost dezinformat, amăgit și pus să plătești pentru produse, care fac rău ție, celor dragi și tuturor celorlați, ai lua măsuri sau ai continua să le cumperi?
"What the health"
http://youtu.be/Xh8Cn8jRpvw

126 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

E așa amuzant cum toți fac că plouă. big grin

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/IxVR53xemSs - încă un documentar bun de ignorat, ca și primul. :))

NOname
| NOname explică:

From The Ground Up
http://youtu.be/P974UUFIW14

NOname
| NOname explică:

Eating Our Way To Extinction
http://youtu.be/Ua3Ujcgnlac

NOname
| NOname explică:

"Eating You Alive"
http://youtu.be/M8sGE5n-i1Q
http://123netflix.com/watch/zdKjD0G1-eating-you-alive.html - încă un documentar bun de ignorat. :))

NOname
| NOname explică:

Tot din categoria "Documentare bune de ignorat":

The Invisible Vegan
http://youtu.be/S4VA8jmRnyU

Seaspiracy
http://youtu.be/ESao1rvNAi0

Dominion
http://youtu.be/LnpsEAHAEnY

Să nu cumva să le vizionați!

regis
| regis a răspuns:

Pai ai doua variante: iti produci singur mancarea, ca in evul mediu, sau te hranesti cu ce cumperi, incercand sa jonglezi printre riscuri.
Cine isi imagineaza ca poate cumpara mancare sanatoasa e deja afectat. La cap.
Da, stiu, voi auzi poezia cu produse de la tarani. Asta de la cine nu are habar ca si la tara se folosesc erbicide si pesticide, ingrasaminte si stimulente chimice. Si toate supradozate, ca noa, mai bine pui mai mult, ca sa fii sigur.

| Gizăz a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/False_equivalence Eşti dusă rău cu pluta, fata mea.

| NOname explică (pentru Gizăz):

Da, că doar nu e nicio asemănare între două cancerigene din aceeași categorie de risc, iar atacurile la persoană cum nu se putea mai bine servesc drept argumente. Îmi fac "mea culpa" și aici!

| Inferno a răspuns:

@Darkmagic.
Ultima data când am verificat reactia corpului uman la acumularea de defecte genetice in celule era cancerul iar nu "adaptarea".

| Inferno a răspuns:

Asa e. Concluzia fiind ca ar trebui sa consumam carne proaspata. Nu de la animale indopate cu toxine.
Nu exista nici un studiu care sa demonstreze legatura intre consumul de carne si cancer. Ti-am mai spus.
Carnea procesata produce cancer. Asta e sigura concluzie.

| NOname explică (pentru Inferno):

Inferno a răspuns:
"Asa e. Concluzia fiind ca ar trebui sa consumam carne proaspata. Nu de la animale indopate cu toxine.
Nu exista nici un studiu care sa demonstreze legatura intre consumul de carne si cancer. Ti-am mai spus.
Carnea procesata produce cancer. Asta e sigura concluzie."

laughing La amuzantă concluzie ai ajuns.

Tu realizezi că cea neprocesată e doar carnea crudă, nu? Orice modificare a ei e un proces.

Iar chiar de n-ar fi așa, procesată sau nu, tot conține grăsimi saturate, colesterol - principalul vinovat (după om) pentru bolile cardiovasculare. Că nu e cancerul singura problemă. Mai e și diabetul...

...deci nu, concluzia Nu e că ar trebui să consumăm carne, indiferent de cum ar fi ea. Este nocivă mai mult sau mai puțin oricum am lua-o.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Ba cred ca sunt masochist deja de imi place sa vin la intrebarile tale doar ca sa ma enervez cu ce raspunsuri dai laughing
Carnea neprocesata inseamna ca nu bagi hormoni in ea. Ca o faci gratar nu schimba cu nimic proprietatile ei nutritive.
Stii ca ai nevoie si de colesterol, nu? Exsita fractiunea HDL a colesterolului care este nociva, dar exista si fractiunea LDL care este necesara organismului, benefica pentru dezvoltare. Carnea de pui sau peste nu mareste semnificativ in nicun caz fractiunea HDL, nu mai bate campii. Arata-mi un studiu stiintific care spune ca este nociv consumul de carne. Atentie, studiu stiintific, nu rahat vegan scris pe un blog puscat.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Am vrut sa scriu carne procesata.

| NOname explică (pentru Inferno):

?
Asta ai și scris.

| NOBODY a răspuns:

Le-aș oferi țigări copiilor mei și făra să știu asta.

| mihai69 a răspuns:

Nu; dar nici nu i-am oprit să le ia, dacă asta au dorit.
Doar prezervative le-aș da „cu forța" - deși sunt sigur că nici pe alea nu le-ar utiliza chiar dacă le sunt oferite gratis.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu i-as obisnui cu tigari, dar nici nu le-as interzice. Asa am fost crescut eu, si nu fumez decat ocazional. Oricat as fuma, cand ma plictisesc de ele nu le simt lipsa deloc. Incep sa cred ca fumatorii ar trebui sa se caute la cap, nu la plamani. Nu ai cum sa devii dependent de ceva ce nu ofera decat un gust de 2-3 secunde, dar o usturime pe gat de 10, uneori. Si miros de muncitor cu 5 clase.
Sunt multe produse pe care le platim, desi ne fac mai mult rau, si totusi le cumparam in continuare.

| Drimmero a răspuns:

Ah, eram sigur ca intrebarea duce de fapt spre tipurile de mancaruri consumate, nu despre tigari.
Ca sa-ti raspund,, nu le-as da tigari.

Acum trecand la lucruri serioase, ce mai e sanatos in ziua de astazi?

| NOname explică (pentru Drimmero):

...deci nu le-ai da Un tip de cancer pe pâine, dar le-ai da Altul?

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Nimic nu e bio, nu mai e natural 100%,, trebuie sa ne resemnam ca o data si-o data ne vom imbolnavi.
Cancerul nu-l faci daca mananci o data la nu stiu cat timp anumite tipuri de mancaruri, fie ele si fast food-uri.

| bustamante a răspuns (pentru Drimmero):

Ce faci tu cu mana ta.

| Steregoi a răspuns (pentru NOname):

Toti oamenii fumeaza sau prizeaza aer poluat mai mult sau mai putin oricat de sanatos ar manca si ar bea. Cineva s-ar abtine sa bea 100 ml de votka pentru a nu-si strica ficatul insa in 24 de ore inspira 400 litri de aer. In cei 400 litri pot fi 0.10 ml de benzen facand plinul la masina la o benzinarie, trec cateva masini pe langa el si mai baga in el cate 0.50 ml de CO, si tot asa, mai sterge parbrizul si mai baga in el 0.15 ml de metanol, aprinde aragazul si mai baga in el 0.19 ml de metan.

| NOname explică (pentru Steregoi):

Ce mă bucură, când cineva îmi respectă sfaturile și materialele "bune de ignorat" chiar sunt ignorate. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai dat draq cancerigen e STRESUL. Si sa nu uitam si de MEDIU. Mai degraba as sta in virf de munte si as hali produse de patiserie non-stop decat sa maninc bio in mijlocul Bucurestiului.

| NOname explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar de ce să nu mănânci sănătos, reducând și stresul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NOname):

Traiesti intr-un oras mare. Nu ai parinti/bunici la tara, ai 1800 RON salariu. Lucrezi de la 9 la 6. Zi-mi cum iti faci tu bugetul si ce/cand maninci. Nu bate cimpii, raspunde detaliat fix ce te-am intrebat eu. Nu pentru mine, dar sigur le-ar folosi multora treaba asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In mod cert veganii au prea mult timp liber. Chiar si aia de pe YouTube care au timp de vlogging toata ziua. happy
Din ce am observat numai bogatanii (mostenitori) si pustanii intretinuti de altii au timp de "veganarit". Exceptiile par neglijabile, desi americanii au si "fast-food-uri" vegane la indemana. La noi in Romania e cam imposibil in contextul dat de tine.
Am luat si eu niste suc vegan din Mega Image de cateva ori. Este extrem de scump. Nici 0.5 L si costa vreo 13-14 lei.
Deci clar la noi nu se poate. E prea scump. Iar timpul e scump acasa daca stai sa-ti faci propriul suc plus cumparaturile aferente (caci nu se gasesc atatea fructe si legume si la magazinele apropiate de casa).
Nu zic, sa diminuezi carnea e usor (chiar si eu fac asta), dar s-o elimini de tot e doar un efort inutil si iluzoriu. Din moment ce ma simt bine mancand carne n-am de ce s-o elimin.
Numai ca acesti oameni au pierdut notiunea de egoism bun sau rau. Mai mult asta i-a impins la acest stil de viata. Nu faptul ca le face rau carnea.

| Fatamuntilor a răspuns:

NU stiu cati din cei care au raspuns inaintea mea au accesat si linkul atasat
Eu m-am uitat cam 10 minute si incerc sa fac pe desteapta.
Noname vrea sa atraga atentia ca consumul de carne / carne procesata /sare in exces /zahar ....etc e la fel de pericolos ca si consumul de tigari.E ca si cum ne-am otravi in mod voit familia
E destul de greu ca intr-o familie unde consumul de carne este o obisnuinta sa ii poti convinge ca nu e bine, mai ales ca sunt adulti.
Daca e vorba de un copil lucrurile se schimba nitel, dar nu in totalitate, pentru ca traieste in colectivitate si vede la altii cum si ce mananca.
Eu de multi ani, nu pun zahar in cafea, pun mai putina sare in mancare, dar recunosc ca mananc carne.Nu ca nu as putea renunta, familia o cere, mananc si eu.

O dependenta poate fi inlocita cu alta!

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Angy, mulțumesc că ai avut bunul simț să deschizi link-ul, înainte să răspunzi. happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Cunoscandu-ti preucuparile tale pentru o viata sanatoasa, am intuit despre ce vorba.

| LoveSleep a răspuns:

Aș continua să le cumpăr. Oricum nu e nimeni amăgit. Sau eh, nimeni. Majoritatea știu că ceea ce mănâncă e mai mult sau mai puțin toxic și continuă să o facă.
Aș deveni acum vegan dacă ceea ce mănânci tu, mi-ar plăcea la fel de mult ca și ceea ce mănânc eu acum. Despre animale, nu are rost să aduc vorba, că nu îmi pasă deloc de ele. Mai rămâne sănătatea, de care îmi pasă. Dar personal, nu am văzut nicăieri concret dacă și dacă da, cu cât îți "prelungește" viața un stil de viață vegan. Când tot ce îmi poți spune e că "e mai sănătos", dar speranța de viață e aceeași (sau cu 2 ani mai mare la vegani) și la vegani și la ăștia care se îndoapă cu șaorma, nu prea îmi vine să mănânc plante.

| NOname explică (pentru LoveSleep):

Nu e vorba doar de speranța de viață, ci și de calitatea ei. Una e să te simți până la adânci bătrâneți ca la 20 de ani și alta e să abia supraviețuiești, îndopat cu sute de medicamente, târându-te prin viață, ca prin cel mai mare chin, ceea ce și este, de fapt.

Cât despre papilele tale gustative, pe zi ce trece apar din ce în ce mai multe produse pe baza de plante, care la gust seamănă sau sunt identice cu cele de origine animală. Așadar, dacă tot doar de suferința ta îți pasă, ceea ce ai făcut foarte clar, nu ai suferi nici în această privință, ai fi chiar foarte răsfățat.

| Holiday a răspuns (pentru NOname):

"Cât despre papilele tale gustative, pe zi ce trece apar din ce în ce mai multe produse pe baza de plante, care la gust seamănă sau sunt identice cu cele de origine animală."

It`s-a fuckin` joke, or what?!

Cand prazul va avea gust de carnati afumati, sau cartoful de creveti, sa ma anunti si pe mine.

| NOname explică (pentru Holiday):

N-ai gustat, dar vorbești. Deschide măcar link-ul, că nu mușcă! Informația e la un click distanță. happy

| Holiday a răspuns:

"Ai oferi copiilor tăi țigări dimineața, la prânz și seara?"

Ai dreptate. Tigarile sunt din tutun. Deci buruienile sunt nocive. Mai ales in cantitati mari. Are sens, intr-adevar.

| Sn4k3 a răspuns:

Ce mai dramatizati voi vegetarienii. Cauta pe net alimente cancerigene si ai sa vezi ca e cam tot acolo. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne bucuram de ce avem si sa incepem sa mancam numai buruieni din cauza fricii excesive de cancer, ca daca ar fi asa daunatoare am avea toti sa fim seriosi. E la fel ca si cum ai spune nu mai iesi din casa de frica sa nu patesti ceva afara si astfel nu te mai bucuri de nimic doar ca sa fii ''in siguranta''.

| NOname explică (pentru Sn4k3):

Ceea ce spui tu este: "Băgați în voi țigări la greu, că oricum nu moare de ele chiar fiecare!".

Dar, hey, ce să facem, dacă de mâncat ne-au rămas doar buruieni? Nasol că n-avem mii de fructe, legume, cereale, nuci, semințe, leguminoase...

| Sn4k3 a răspuns (pentru NOname):

Nu ma asteptam sa fii de acord sau altceva, fiecare lucru cu minusurile lui.

| NOname explică (pentru Sn4k3):

E bine că măcar ai cu o așteptare irealistă mai puțin. happy

| NOname explică (pentru doctorandus):

Inițial citisem "ortodoxie" și voiam să-ți laud simțul de observație și umorul, căci se încadrează perfect și ea la a doua întrebare. laughing

| Hammurabi a răspuns:

Nu am fumat niciodată și nici nu am de gând, așa că nici nu voi sfătui pe nimeni să facă asta.
Sunt greu de dezinformat pentru că nu dau doi bani pe informațiile venite pe orice fel de canale media. În al doilea rând nu consum produse procesate, sunt raw-vegan și mănânc doar strict ce pregătesc cu mâna mea. Singurul produs care face excepție și cu care aș putea fi intoxicat e berea. laughing Dar nici cu asta nu fac vreun exces.

| NOname explică (pentru Hammurabi):

Aoleu, nu credeam că o să mai dau peste o astfel de minune! Trimite-mi un autograf în privat! big grin

| Hammurabi a răspuns:

Man, fără "Fat-Frumos" și nu sări calul, dacă vrei să te forțezi să fi inteligent și amuzant fă-o fără să te legi de alții.

| oprescudorin11 a răspuns:

As oferi copiilor me tot ceea ce si-ar dori, dar as indrazni sa ii previn de pericole sau ne-pericole.
Daca mi s-ar intampla sa ma minta vreun promvotator de produse, mi-ar fi rusine sa ma intorc sa-mi cer banii inapoi, sau sa-i reclam, caci singurul prost sunt EU! Aia vor sa manance ca si tine care spui o gramada de prostii si lumea se uita la tine! Dar nu mi s-a intamplat!
Personal, am cumparat ceea ce-mi place, nu ma uit (din principiu ) la 'promotii!
Deci manac ceea ce vreau, nu ce mi se baga pe gat!
Dar la copiii mei naturali sau adoptati, le-as recomanda, fara sa-i oblig, sa ocoleasca zonele circulate de automobile de orice fel, caci sunt mult mai nocive decat tigarile, sa ocoleasca medicii gastroenterologi cu gabarit depasit, daca vor sa pastreze o dieta care sa le aduca un raport decent inaltime/latime /greutate.
Le-as mai spune sa se fereasca de promotii si ecologisti! De politica si promotii, caci astea sunt infinit mai nocive decat 10 pachete de tigari adevarate, fumate pe zi!
Gresesc?

| WaterDrop a răspuns:

Sincer, da... insa nu fara un borcan de maioneza in zilele de scoala. nu as vrea sa moara de foame doar cu tigari.

| WaterDrop a răspuns:

Dublu raspuns, doar pentru ca am baut si pari aproape ok: Vrei sa formam o uniune menita sa conduca lumea prin sondaje? 2-3 copii, multe intrebari, iubire pentru vegetale.Ma tem de ce vei raspunde, pentru ca nu sunt o persoana curajoasa, insa sa stii, Alina! (nume ales total la nimereala) ca orice ar fi, promit sa mancam la McDonalds oricand viata ne va lovi cu ce are ea mai rau!

| JackR a răspuns:

Nu stiu daca lor le-as da tigari, dar tie ti-as da numai salata, sote sau supa de Lamium purpureum (este o planta, nu te speria!).

| Darkmagic a răspuns:

Am inteles! big grin
- "Nu mai cumparati tigari!"
- "Nu mai cumparati nici orice produs care va face rau!"
- "Beti numai apa ultra pura!"
- "Stati intr-un clopot de sticla!"

Asa facem! big grin
Nu are importanta ca o sa crapam imediat ce iesim din el...

Sau ADAPTARE e un termen folosit pe TPU numai de "inteleptii" care se cearta cu mine pe tema Evolutiei, si la astfel de intrebari NU se aplica? happy
Un vegan nefumator cu zero toxine in corp, traitor in Alpi de 30 de ani...are vreo sansa in New-York ori intr-un oras industrial, sau crapa de cancer in 5 ani?

Stai!
Interzicem si masinile, si orice industrie, si incercam sa traim in copaci!
Gata, am rezolvat! big grin

Este fix genul de "rezolvare' al ecologistilor cu doua clase care tipa: "Stingeti luminile o ora pe toata planeta, ca sa "menajam" consumul de curent!"...nestiind in capatanile lor ca energia NU se acumuleaza nicaieri, ca s-o prezerve ei in ora aia...
La Multi Ani NOname! happy

| FaraNumePls a răspuns:

Mi se pare un lucru rău. Deci nu.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu. Dar tinand cont ca nu fumez nici eu nu ar avea de unde sa ia exemplu prost. Daca il iau din alta parte e treaba lor, viata lor, sanatatea lor. Eu pot doar sa le spun ca e un obicei nesanatos, care te distruge incet-incet. Decizia ramane a lor.

| Drimmero a răspuns (pentru andreia67):

De fapt cam toata lumea fumeaza, stai langa cineva care trage langa tine, automat vei inhala si tu fumul, e de 2 ori mai daunator fumatul pasiv, din cate am inteles nu prea poti sa elimini usor tutunul si toate substantele nocive, se strang in plamani cu timpul si de acolo se dezvolta bolile, fiecare cu norocul sau/

| Mclaren12 a răspuns:

Atât timp cât știi că tutunul este dăunător pentru organismul uman, de ce ar face cineva asta?
Iar oamenii foarte greu își vor da seama că sunt păcăliți și amăgiți de industria medicală pentru că ei sunt foarte inteligent manipulați și spălați pe creier să dea bani grei pe medicamente care nu tratează niciodată boala în sine, ci doar simptomele, și asta pe termen limitat, când în realitate există remedii naturale ieftine și mult mai eficiente care tratează boala în sine.

Răspuns utilizator avertizat