Ai vrea sa fii un om cu puteri incredibile?

Cu totii am crescut cu benzile desenate despre super-eroi si cu totii am sperat in copilarie ca intr-o zi o sa avem si noi asemenea abilitati. Dar daca intr-adevar exista in lume oameni cu puteri supranaturale? Oameni care ies din tiparul obisnuit si intra in categoria selecta si exclusivista a super-oamenilor?

Acestia chiar exista. Sunt indivizi rari cu puteri extraordinare pe care le-au dobandit fie din nastere, fie prin antrenament.

Asa ca fara alte cuvinte sa incepem :

5. Derek Paravicini - omul care poate reproduce orice melodie auzita

Derek Paravcini este un muzician autist care poate reproduce la pian orice melodie auzita, indiferent de durata sau de popularitate si apoi n-o mai uita niciodata.

Fiind autist, creierul sau isi poate concentra toata puterea asupra unei singure sarcini, in timp ce creierul unui om normal este obisnuit cu solutionarea mai multor sarcini in acelasi timp. Astfel, el se bucura de o putere de concentrare extraordinara.

4. Laura Rosser – femeia care poate vedea sunete

Exista in lume persoane ca Laura Rosser care sufera de o boala extrem de rara numita synethesie. Aceasta este o conditie neurologica in care simturile auditive, olfactive sau vizuale pot jongla intre ele. Un bolnav poate sa vada sunete in diferite culori, in functie de durata si intensitatea notelor muzicale. Oare cum ar fi sa ai aceasta boala si sa mergi la opera?

3. Jyothi Raju - omul maimuta

Jyothi Raju este un indian care, dupa ce si-a pierdut slujba, a inceput sa isi petreaca timpul in padure urmarind stilul de catarare al maimutelor. In final, a reusit sa le copieze.

Ca fapt stintific, se pare ca Jyothi are niste muschi deosebiti. Are o forta extraordinara in degete, cu mult peste cea a unui om obisnuit. Muschii lui, desi nu par impunatori, au o densitate mai mare ca cea a majoritatii oamenilor, dar exact ca la maimute. Porecla lui incepe sa capete un alt sens.

2. Tim Cridland - omul care nu simte durerea

Tim Cridland este un performer de circ american care prin meditatie si exercitii de relaxare a ajuns sa isi controleze sau sa isi inlature nivelul de durere, dupa cum declara ca a fost invatat de un indian.

Fie ca este vorba de genetica sau de control personal, nimeni nu poate contesta faptul ca Timp Cridland este un super-om.

1. Tribul Tarahumara - oamenii care nu obosesc

Tribul Tarahumara este pe primul loc in aceasta lista nu neaparat pentru ca puterea lor este una extraordinara, ci pentru ca, teoretic, fiecare dintre noi am putea face ce pot acesti oameni.

Tribul Tarahumara este reunumit pentru ca poate alerga pe distante enorme (chiar si 200km), incontinuu si fara sa oboseasca.

Ce e extraordinar? Ei nu sunt speciali, doar au continuat sa se bazeze pe alergatul pe distanta lunga ca principala sursa de vanatoare si protectie, asa cum faceau si stramosii nostri acum mii de ani. Ei practica ceea ce fiecare dintre noi are criptat in gene.

Cel putin la nivel teoretic, fiecare dintre noi poate alerga foarte mult. Acest lucru se datoreaza sistemului nostru de racire al organismului, mai evoluat fata de cel al altor animale. Schimbarea stilului de viata si-a lasat serios amprenta pe noi, iar astazi consideram asemenea abilitati extraordinare, desi cu totii am putea fi maratonisti.

Mai multe detalii aici.

Voi cu ce putere ati vrea sa va laudati?

Apache

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Uimitor...

| Dumnezău a răspuns:

As fi in extaz daca as vomita, plange si urina bere de cea mai buna calitate.Si nu doar eu presupun...

| Timeea2001 a răspuns:

Da...Laura Rosser

| Wøodenpints a răspuns:

Cei aşa super în a-ţi lua bătaie şi să nu simţi nimic? laughing

| Anonima264 a răspuns:

Uau!
Eu as vrea sa am puterea de a face lumea mai buna!

| samysamy a răspuns:

NU e adevarat aia cu omul care nu simte durerea, altfel ar curge sange. Evident nu l-ar durea ok dar sangele? daca curgea sange credeam da asa nu

| Apache a răspuns (pentru samysamy):

Uita-te la episodul complet.
Am fazut fata pe discovery si cand l-au conectat la aparate de masurare a intensitatii durerii * cand simti durere se activeaza o anumita parte din creier *, la el nu aparea nimic.
Deci isi putea controla durerea intr-un mod cum numai el stie.
Si faza cu sangerarea la fel.

| samysamy a răspuns (pentru Apache):

Tot patetic mi se pare. Eu sunt ca si Toma ...nu cred pana nu vad(in persoana). Restul erau mai credibile dar sa te ''impungi'' cu o sarma si sa nu-ti curga sange...ei haide! OK sa zicem ca-si pioate controla "simtul dureri" dar si sangele? Nu degeaba are avatarul de SuperMan postarea/stirea asta laughing

| Apache a răspuns (pentru samysamy):

Crezi ce vrei.

| redrooose a răspuns (pentru samysamy):

Pai da, pana nu curge sange siroaie siroaie si se zbate omul in chinuri infernale nu putem crede. Ce vroiai sa faca? Sa il prajeasca in ulei incins ca sa crezi? Nu e nevoie sa tasneasca sangele ca sa te doara.

| samysamy a răspuns (pentru redrooose):

Eu cred ca nu te-ai uitat la videoclip, ai vazut ca aia nu e o intepatura de tzantar, si-a bagat sirma in mana printre vene si alte organe, omg l-ati vazut voi cumva(ma refre in realitate)? Masa-media ce nu face pentru publicitate, bani, profituri si multe altele. Cum zicea cineva si mai sus doar Dumenezeu are puteri supranaturale. noi doar visam la ele si credem videoclipuri stupide puse pe net.

| samysamy a răspuns (pentru redrooose):

Mass'

| Charmant a răspuns:

Nu

| Slendăriț a răspuns:

WaW! Tare dar nimeni de pe pamant nu poate avea "puteri incredibile"!

| AlexandraDianca a răspuns (pentru Slendăriț):

De unde stii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandraDianca):

E imposibil. Doar Dumnezeu are "puteri incredibile" .Noi...doar putem visa la asa ceva straight face

| AlexandraDianca a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred in chestii din astea! Dar nu ca cei obsedati.

| samysamy a răspuns (pentru Slendăriț):

Bine zis chiar nimeni happy ma bucur ca mai sunt si oamenic care gandesc rational!

| ThaPower a răspuns:

Da! Vreau sa fiu un om cu puteri incredibile!

| chocco1995 a răspuns:

As vrea sa ma pot teleporta

| Raiku a răspuns:

Mi-ar placea sa vad pe distante foarte lungi 50-100km.
Puterea lui Laura Rosser mi s-a parut uimitoare dar nici Tim Cridland nu s-a lasat mai prejos.
Multumim Apache