| Sunflower1503 a întrebat:

AJUTA-TI-MAAA, VA ROOOG! Am 14 ani.
Nu stiu sa imi pretuiesc prietenii, cum sa spun... Am 2 prietene mai bune. Ele stau cu mine, dar uneori simt ca vreau sa stau singura si atunci nu prea vorbesc cu ele. Dupa iar vorbesc cu ele. Chestia e ca nu prea sunt haioasa si ele ma cred plictisitoare. Au inceput sa ma evite si sa stea ele doua impreuna fara mine. Daca le scriu fe Facebook imi raspund scurt si atat. Nu vreau sa ma urasca, dar in acele clipe am nevoie simplu de liniste.
Ce sa fac, sa stea iar cu mine si sa se poarte normal. Ele rad impreuna, isi spun lucruri si desi stau langa ele nu ma prea baga in seama. Nu erau asa. Incearca sa ma faca de rusine cand spun ceva gresit, nu prea imi i au apararea in unele lucruri.
Si de ceva timp, ma prind mai greu despre ce vorbesc.
Cum sa ma fac mai placuta, vreau prieteni, si ce e mai rau e ca mi e rusine sa vorbesc cu alte persoane din scoala, ca sa imi fac prieteni noi...
Da ti mi niste sfaturi!

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Ele nu mai sunt prietenele tale. Au renunțat la tine, poate din cauză că voiai să fii singura uneori, ceea ce ele n-au putut înțelege, sau poate din alte cauze. Nu v-ați potrivit. Păstrează doar relații bune cu ele și atât.
Daca tu crezi că merită, ai mai putea sa încerci să le spui ceea ce simți, in speranța că te vor putea înțelege.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai daca ti-ar fi ptietene bune te-ar intelege, inseamna ca ele nu te considera o prietena buna.
Ce sa.mai zic, incearca sa nu mai pui la.suflet.
Poate stau cu tine mai mult din mila dar nu te considera o prietena in adevaratul sens.
Nu vreau sa te supar dar asta e adevarul.

| Sunflower1503 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Dar ce sa fac, de ce nimeni nu mă consideră o prietena adevarata.
Nu am prieteni/ prietene, nu am avut niciodată, deși îmi doresc, nu știu cum să mi fac prieteni...broken heart((

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Sunflower1503):

Pai,eu incearca.sa gasesti prietene care sa fie ca tine, atunci te-ar intelege, incearca sa te obisnuiesti cu gandul ca nu toti oameni pe care ii vei cunoaste o sa te placa.
Mai apeleaza la niste sfaturi de pe net.

Poate daca mi-ai spune mai exact de unde a pornit starea asta a ta as putea sa te ajut mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plângi și descarcă-te spunându-le ce simți.

| ovidiu123432 a răspuns:

Sa-ti faci prieteni e usor dar depinde ce fel de prieteni, nu mai vorbi cu ele, nu le mai baga in seama, prefa-te ca n-ai nevoie sa vorbesti cu ele si cauta-ti alti prieteni fiindca sunt prieteni mult mai buni care nu fac chestii de genul si care te inteleg, e usor sa-ti faci prieteni dar e greu sa-ti faci prieteni care sa te inteleaga / respecte / ajute.

| Strongerthanyou1 a răspuns:

In primul rand ele nu-ti sunt prietene adevarate! Doar ca sa mai iesi, asa., pai inseamna ca le cunosti, vorbeste cu ele despre lucruri care le plac lor foarte mult, fa glume cu elw, spune-le cate un banc bun din cand in cand, mergeti sa va plimbati, discutati despre chestii interesante si comune, sau despre ceva iesit din comun ca sa le captezi atentia, si daca mai vrei prieteni inscrie-te intr-o activitate care iti place, gen dansuri, teatru, pictura, si colaboreaza cu cei de acolo, mai ales la teatru vei avea de colaborat destul

| Yza24 a răspuns:

Exact asa am fost si eu! Nu le baga in seama! Fii populara cu cei de a 8-a nu stiu,te poti imbrca negru, te bagi in grupuri, ai poze de santaj cu ceilalti, incearca sa fii cringe, te va ajuta! Vei fii cunoscuta!