Ajuti un copil cu autism?

Suntem informati cu privire la existenta autismului. I-am constientizat prezenta, dar e oare suficient? Avem nevoie sa facem ceva mai mult pentru a lupta impotriva lui. Copii au nevoie de sprijin din toate partile: parinti corect informati, educatori bine instruiti, terapeuti profesionisti, o societate toleranta, pregatita sa-i integreze.

Dar de unde isi iau informatia cei direct interesati de spectru autist? Cine decide ca acele informatii sunt corecte si dovedite eficiente pentru interventia in autism? Avem siguranta ca daca vom cauta pe internet informatii cu privire la aceasta problema, acele informatii ne vor ajuta in practica sa luptam impotriva autismului?

Crearea unui jurnal online de analiza aplicata a comportamentului a fost initiativa primei persoane acreditate in Romania pe aceasta terapie. Scopurile acestui jurnal sunt clare: in acest jurnal vor vorbi doar profesionisti: psihologi acreditati, medici psihiatri care stiu ce spun, analisti comportamentali acreditati international, terapeuti cu experienta. Astfel, copiii vor putea fi ajutati sa se dezvolte la maximul potentialului lor.

In acest moment multi copii sunt tratati "dupa ureche". Romania nu mai e in urma cu informatia. Sa-i lasam pe ei sa ne vorbeasca despre metode si rezultate in autism! Pentru a-i ajuta pe copiii cu autism sa aiba optiuni mai tarziu, trebuie ca noi sa decidem acum cine sunt cei care ne invata cum sa invingem autismul.

Daca vrei sa ii ajuti in demersul lor, e nevoie de doar 3 minute:

1. Fa-ti cont pe  www.taraluiandrei.ro/cetateni/inregistrare

2. Accesati adresa proprie de mail si click pe link-ul primit de la “Tara lui Andrei”;

3. Voteaza pe  www.taraluiandrei.ro/orasul-tau/voteaza-proiectul-lunii pentru Jurnalul online de analiza comportamentala

Maria - Adriana Pricob, asociatiatca.ro

Psihoterapeut terapii cognitiv-comportamentale

5 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Felicitări pentru inițiativă!

| NoChanceForUs a răspuns:

Ajut? Nu.

| BlackVeil a răspuns:

Nu,mai bine ma ajut pe mine.

| andipd a răspuns:

Gata,am votat! happy

| Chaterinna a răspuns:

Cresc un copil cu autism!