| sabin89 a întrebat:

Ajutooor! ...la Rebus. Definiţie: "Puterea pe care ţi-o dă primul par în cap" - cuvânt de şase litere, a treia e T. Ce-ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| KR0NSTADT a răspuns:

Adică, primul par dintre numere este numărul 2. Pus în capul altui număr ridică puterea acestuia la 2, adică la pătrat.winking

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ratiunea

| sabin89 explică (pentru RAY):

Raţiune are şapte litere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Retard

6 litere, a 3-a e T

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

E comic ce zici, dar nu, nu poate fi.

| KR0NSTADT a răspuns:

Greu de spus. Chiar nu ai de ce să te legi?
Era fain dacă vedeam puțin careul. happy

| sabin89 explică (pentru KR0NSTADT):

La 1 orizontal am unul de 11 litere şi încă n-am pus nimic. Definiţia: "Se instalează folosind forţa la nivelul de jos al imobilului". A şaptea pare a fi A, iar ultima E (nu sigur).

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Canalizarea

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ar avea sens, dar la rebus nu se mai admit demult forme articulate ale substantivelor, iar "canalizare" are doar zece litere. Mai demult, când se mai admiteau articulate, se trecea în paranteză (art).

| sabin89 explică (pentru KR0NSTADT):

A reapărut întrebarea! Hocus-pocus! Apare, dispare... Să mai zică cineva că nu există minuni happy

| KR0NSTADT a răspuns (pentru sabin89):

Adevărată minune. laughing

| sabin89 explică (pentru KR0NSTADT):

Să-ţi mai zic una mortală, tot din careul ăla: "Sunt goale de la brâu în jos şi cu limba scoasă" - din patru litere happy

| KR0NSTADT a răspuns:

Pătrat.

| sabin89 explică (pentru KR0NSTADT):

Excelent!

| KR0NSTADT a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Adică, primul par dintre numere este numărul 2. Pus în capul altui număr ridică puterea acestuia la 2, adică la pătrat.winking