| anonim_4396 a întrebat:

¡Ajutor! Nu mai cred în nicio religie dar de asemena nu cred nici în știință.
Am fost un creștin religios și credincios până când am dat de un evreu care a spus ceva (ce nu vreau că voi să știți) pentru că, poate într-un viitor voi fi din nou creștin și nu vreau să știu că din vina mea v-ați pierdut credința.
Ateu nu pot fi, pentru că știință (din punctul meu de vedere) încă n-are răspuns la toate întrebările ex:cum a apărut/format prima celula, ce-i gravitaţia?¿? Etc...
Și... evreu de asemenea nu vreau, pentru că este ceva (SERIOS DE TOT) scris în tanak ce contrazice ceva ce ştim toţi în ziua de azi ¡ba! Chiar și noul testament, coranul și încă câteva cărți au defectul ăsta.
Te rog, dacă cumva eşti creștin roaga-te pentru mine, că să primesc răspuns.
Dacă nu eşti creștin, spune-mi despre religia ta și de ce să cred.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A fi ateu nu inseamna a crede in stiinta,stiinta nu pretinde ca stie totul, cine stie totul? oamenii se mint ca stiu,se mint singuri,dar nimeni nu stie sigur,stiinta macar descopera prin ceea ce gaseste si trage niste concluzi,dar dogmatici isi promit viata de apoi atat si chesti care nu le pot dovedi, nimeni nu a venit de acolo sa spuna ca exista ceva,nimeni nu are vreo dovada ca exista dumnezeu,viata de apoi,tu acum cu evreul ce sa spun,crezi ce vrei,folosesti creierul, daca exista dumnezeu nu ne vrea prosti, ne vrea curiosi, omul e o fiinta curioasa, orice copil se naste cu abilitatea a fi curios dogmele il inchid in zona de confort, asa ca pune totul la indoiala, bafta

| Drimmero a răspuns:

Asa e, l-ai gasit pe un intelept, iar el a decis sa-ti spuna tie adevarul absolut!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ce noroc pe el, viva la france

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Cel mai norocos om, bine ca s-a incheiat mondialul, vine fotbalul mare acum!

| anonimg a răspuns:

Viața spirituală moare, se pierde dacă nu este întreținută.
Rugăciunea, gândul, meditația, studiul Scripturilor, cântul, și multe altele -sunt lucruri care întrețin relația cu Dumnezeu.
Se pierde și dragostea dintre doi îndrăgostiți dacă aceasta nu este întreținută; se pierde și familia dacă uităm să mai dăm pe acasă. Ne pierdem și sănătatea dacă nu o întreținem. Se pierd și relațiile dacă uităm să-i mai băgăm în seamă pe aceia în mijlocul cărora ne-am simțit bine odinioară.
La fel se pierde și credința dacă nu este întreținută.
Poate că tu ai uitat de Dumnezeu; dar El nu te va uita vreodată.
Credința ta a slăbit la un moment dat, și vrajmasul a profitat de asta, și ți l-a adus pe acel evreu în cale că să răstoarne cu totul credința care ți-a mai rămas.
Dumnezeu a îngăduit să se întâmple acest lucru pentru ca să conștientizezi faptul că sentimentele și simțămintele nu reprezintă credința. Când acestea dispar, când omul nu mai simte nimic, el crede că este părăsit de Dumnezeu.
Îndemnul lui Dumnezeu pentru tine este: " Adu-ti, dar, aminte de unde ai cazut; pocaieste-te si intoarce-te la faptele tale dintâi.; (Apocalipsa.2:5)
Datoria noastră este să credem că Dumnezeu ne iubește indiferent de păcatele noastre.
Mărturisește inaintea Lui păcatele, crede că te-a iertat și mergi mai departe pe calea credinței. Depărtează din viața ta tot ce ști că te desparte de Dumnezeu; inclusiv necredinta.
Crede în dragostea lui Dumnezeu în ciuda necredinței și a îndoielilor care te năpădesc.
Mă voi alătura și eu acelora care se roagă pentru tine.

| SG1995 a răspuns:

"Dar de asemenea nu cred în știință" laughing

O întrebarea, specimenele ca tine sunt pe bune, eventual v-ați și reprodus specia de proști de dau în bălți?
"Ateu nu pot să fiu pentru că știinta nu are toate răspunsurile"
What? Deci ca să fii ateu trebuie' să fii 'mniezău sau cum? Eu știam că ateism e lipsa unei dogme nu o dogmă. Hai că sunt curios ce-a zis evreu ăla, ți-a zis că au o conspirație secretă și că vor să conducă lumea. laughing Probabil era adept Joy of Satan. rolling on the floor

| Anonim5836497 a răspuns (pentru SG1995):

Tu nu ești ateu laughing tu esti un credincios enervat pe "Dumnezeu"winking
oaie!

| SG1995 a răspuns (pentru Anonim5836497):

Nu sunt enervat pe Dumnezeu ci pe idioti ultra-religiosi ca tine.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Fiecare om cauta in viata lui ceva...si ce anume cauta el..cauta pe Dumnezeu"

Fii tare in credinta!

| AnonImOO000 a răspuns:

Dragul meu prieten, noi nu credem intr-o religie, noi credem intr-o persoana, si acea persoana este Isus Hristos! Si eu am avut indoieli groaznice si la un moment dat imi pierdusem credinta in Dumnezeu, ba chiar ma gandeam sa renunt definitiv la El si sa imi aleg alta cale, dar am descoperit din biblie cat de mult m-a iubit Hristos si si-a dat viata pentru mine. Pe cruce Isus te avea pe tine in gand, El i-a marturisit tatalui pacatele tale si ale mele si din dragoste s-a daruit, ca prin moartea lui si credinta ta in el, pacatele tale sa fie in totalitate sterse, trecute, prezente si viitoare. In noul testament avem 3 lucruri pierdute, o moneda pierduta, o oaie pierduta, si un fiu pierdut. In pilda fiului pierdut gasim cea mai expresiva imagine a modului in care reactioneaza Dumnezeu fata de copiii sai. Se spune in aceasta pilda ca un tata avea 3 fii, cel mai tanar din ei a cerut partea de avere, tatal i-a dat partea sa de avere chiar daca stia ca va sfarsi rau, Dumnezeu ne-a dat fiecaruia o vointa libera si i-a ingaduit fiului sau sa fie neascultator. Nu dupa multe zile fiul a strans totul si a plecat, in mintea lui, fiul era deja plecat, deja alesese sa plece. A cheltuit totul ducand o viata destrabalata in tara indepartata (tara indepartata este orice loc in afara voii lui Dumnezeu)si a inceput sa duca lipsuri, aici ajungem cand ne indepartam de Dumnezeu, ajungem in pierdere de fiecare data, apoi fiul a facut ceva, se spune, ''si-a venit in fire si a zis, cati argati ai tatalui meu au belsug de paine si eu mor de foame aici, ma voi intoarce la tatal meu si ii voi spune, tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vrednic sa ma chem fiul tau, fa-ma ca pe unul din argatii tai'' de asta avem nevoie cand ne indepartam de tatal si o luam pe cai gresite, sa ne venim in fire din punct de vedere spiritual, s-a vedem raspunsul tatalui. Isus a spus aceasta pilda, daca aceasta pilda ar fi fost spusa de fariseii si preotii acelei vremuri, acest moment ar fi fost prezentat astfel. Tatal s-a lasat in spate pe scaun si a zis ''aa fiu neascultator si nerecunoscator, mi-ai cheltuit averea si ti-ai facut de ras familia, asteapta sa vii aici si ai sa vezi tu'' Dar sa ii multumim lui Dumnezeu ca el nu este asa, sa vedem raspunsul tatalui din pilda. Ni se spune aici un lucru care nu se mi spune nicaieri in biblie, tatal a alergat spre fiul sau, pe vremea aceea un astfel de gest era lipsit de demnitate, nici un barbat, mai ales unul in varsta nu alerga in public. Se spune, ''cand era inca departe tatal sau l-a vazut si i s-a facut mila de el, a alergat de a cazut pe grumazul lui si l-a sarutat mult, fiul i-a spus ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vrednic sa ma numesc fiul tau, fa-ma ca pe unul in slujitorii tau'' dar tatal a spus robilor sai, aduceti cea mai buna haina si imbracati-l cu ea (repunerea in drepturi), aduceti incaltaminte (reintegrarea fiului in familie) si punet-ii un inel in deget (ceea ce insemna ca fiul nu va fi sclav) tatal a poruncit ca fiul sa fie imbracat cu tot ce era mai bun. Intotdeauna atitudinea lui Dumnezeu fata de noi este una de dragoste si acceptare, Dumnezeu te asteapta cu bratele deschise si vrea sa te intorci la El. https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY
https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE
https://www.youtube.com/watch?v=PNINgymBTaI
https://www.youtube.com/watch?v=0vwfIsGlWHM

| RAY a răspuns (pentru AnonImOO000):

Propaganda religioasa

| Anonim5836497 a răspuns (pentru AnonImOO000):

Buna, am pus o intrebare mai demult pe TPU in care spuneam ca mi-am pierdut credinta. Vreau sa stii ca mi-am recuperat-o (Domnu ma trecut printr-o gramada de lucruri spirituale)
Domnu Isus ii aproape!