| Trixy65 a întrebat:

AJUTOR! VA MULTUMESC celor care citesc! Azi toata ziua era frumoasa, nimica nu ma stresa, pana cand vine mama acasa, eu sunt bucuroasa, si imi zice ca a programat-o pe profesoara de matematica duminica la ea la salon. Cand am azuit imi venea sa plang. In timpul orelor sunt atenta si etc., dar nu iau note bune. Profesoara de mate este intelegatoare, si odata cand ni-a dat un test am inceput sa tremor de frica cand tremura din cauza notei pe care o voi lua, dar ea mi-a zis sa nu ma mai stresses ca nu patesc nimica. Ma tot gandeam de ce ma tot stresses, dar cand m-am gandit ca acuma 1 zi am dat un test si ne-a anunta cu o zi in urma ca il dam. La tema am stiut sa fac, dar cand am dat testul m-am blocat si nu am stiut 1 exercitiu din 3 (pe primul nu l-am stiut si pe ultimul nu l-am apucat face tot). Faza este ca le-am zis parintilor ca ma stresses pentru nota. Eu nu I-am anuntat pe parintii ca voi da testul, pentru ca credeam ca ma voi descurca. Acuma ma stresses FOARTE tare pentru ca sunt sigura ca mama va vorbi cu profesoara despre test si ii va zice ca a fost anuntat. NU STIU ce sa ma fac. Imi este FOARTE frica sa nu ma certe parintii! Imi vine sa plang si imi este frica sa ii zic lui mama ca testul a fost anuntat. CE SA FAC?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoala nu trebuie sa fie un stres permanet, spune le asta si parintilor tai, probabil nu e prima data cand te cearta. trebuie sa intelega ca presiunea nu aduce nimic bun

| pufulescu a răspuns:

Nu am ce iti face, singura solutie este sa deschizi gura de acum inainte si sa te certi! Explica-le parintilor in fiecare zi de 100, de 1000 de ori daca poti sa nu te mai streseze in legatura cu notele. Viata nu incepe si nu se termina cu o nota la un test si nici macar cu cea de la o teza. Fa-i sa inteleaga ca presiunea permanenta iti face mai mult rau decat bine, ajungi sa te gandesti prea mult la parerea lor si chiar nu mai poti invata linistita. Explica faptul ca nu are rost presiunea permanenta, nu esti in situatie extrema ( corijenta ) si pe tine chiar te intereseaza scoala si rezultatele de acolo.