| anonim_4396 a întrebat:

Alcoolul are vreun efect pozitiv? Căci văd ca-s promovate doar cele negative.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bineinteles, dar depinde de bautura. Unele stimuleaza circulatia, altele scad tensiunea.
Majoritatea ajuta la digestie.
In plus, dau o stare de bine, care nu poate face rau.
Dar efectele pozitive sunt pentru doze foarte mici (50-100ml tarie sau 200ml de vin). Cand treci la consumul "sportiv" ai doar dezavantaje.

| Drimmero a răspuns:

Baut cu moderatie chiar are doar efecte pozitive. Te calmeaza, iti destinde atmosfera,, te distrezi cu multe alte persoane cand bei la diferite ocazii, va da curaj multor persoane care nu au de fel si tot asa.

| Bizon95 a răspuns:

Da, TE FACE SA UITI, macar pentru cateva ore
orice problema ai avea, oricine ti-ar fi murit, etc.
de obicei de aia se bea in general pana cand se ajunge dependent

de asemenea inainte de masa produce pofta de mancare

in rest, se spunea pe ici pe colo ca un pahar de vin rosu pe zi, ar face bine sanatatii, insa altii spun ca nu, in nici un caz

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te relaxeaza, imagineaza-ti ca pana nu demult bauturile alcolice aproape ca tineau locul apei potabile.
Apa neputand fi depozitata, pastrata igienic se infecta cu microbi devenind sursa de contaminare pe cand alcolul automat ucide microbii putand fi depozitat pe termen lung. Exemplu marinarii pana acu 200 de ani nu puteau consuma apa.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Da. Te calmeaza, limisteste. Nu degeaba da dependentă omului, nu? ‘))