| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si in clasa a 5-a mi-a spus doctorul scolar ca sunt singura din clasa care am scolioza, apoi pana in clasa a 7-a am neglijat aceasta problema iar de atunci am dureri insuportabile de spate.
Am fost singura la doctor abia anul trecut, pentru radiografie sau ceva in genul, deoarece mama nu a vrut sa creada niciodata ca singurul ei copil are probleme de sanatate, bunica nici atat...
Doctorul mi-a spus ca am scolioza si niste oase nu stiu, credeam ca spune de cate grade este coloana deformata, cred ca astepta ceva bani de la mine. m-a trimis doar la kinetoterapeut, dar nu am fost.
Nu stiu cum sa-mi fac parintii sa ma creada ca am nevoie sa ma duca la doctor pentru durerile astea, cand ii spun mamei imi raspunde gen : maine ma trezesc de dimineata ca sa fiu prima cu tine la doctor, nu ai nimic, sau imi spune ca imi cumpara crema pentru durere straight face
Cum sa imi conving parintii sa ma duca la doctor? Vreau sa spun ca nu banii sunt motivul, eu cred ca lipsa lor de interes fata de mine.

8 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

E foarte aiurea ca ai tai nu vor sa te creada, in special ca e vorba de probleme de sanatate, ceea ce e ceva destul de serios. Le poti arata radiografia, daca inca o mai ai si daca nu ai facut asta pana acum, diagnosticul primit si restul. E greu de crezut ca nu ar crede cand ar vedea dovezile clare ca ceva e in neregula. Daca vezi ca nu se poate, apeleaza singura la medic. Scolioza se poate agrava daca o neglijezi. Ai nevoie de kinetoterapie sau fizioterapie, pentru a fixa coloana vertebrala si a o impiedica sa se mai deformeze pe viitor, pana cand te opresti din crestere. Daca ai si dureri, inseamna ca e ceva destul de serios. In cel mai extrem caz apeleaza la cineva din afara familiei apropiate, poate ai vreo ruda care ar intelege mai bine situatia. Ar fi bine sa nu neglijezi problema, fiindca se poate agrava.

| Zambete89 a răspuns (pentru thegatekeeper):

Acele fise de la radiografie i le-am dat si s-a dus cu ele la un doctor din spitalul in care lucreaza o vecina si i-a spus aceeasi chestie sa fac exercitii speciale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună e clar că ai nevoie de ajutor specializat, dacă mama ta nu vrea sau nu te poate duce la doctor, vorbeste cu o bunică sau mătusă sau altă rudă si mergi de urgență la doctor, că nu poti sta cu durerile astea, si ti as recomanda să faci sedinte de reflexoterapie, acelea te vor ajuta mult, de unde esti din ce oraș.

| Teardrop a răspuns:

Ferească Dumnezo' de aşa părinţi...

Dă-mi număru că-i sun.
Pă bune..Doamne..că uneori îţi vine să-ţi pui streangu la gât, de câtă prostie există în lumea asta.

| Lexi888 a răspuns:

Mata,e proasta rău fără separare, acum da fuga la telefon si formează numărul 112 si roga cu ambulanta, si spune ca esti bolnava si ca mama ta nu vrea sa te ducă la spital.bafta

| 070Alexa a răspuns:

Daca ai scolioza trebuie neaparat s ate duci la doctor am o colega in clasa face tratament la clinica si poarta o proteza pe spate. Daca nu te duc parinti vorbesti cu bunici matusa

| Zambete89 a răspuns (pentru 070Alexa):

Nu am rude apropiate.

| 070Alexa a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duca, maine dramatizeaza un pic ca nu te poti ridica din pat nu poti merge si ii rogi frumos, cand te va duce la doctor poate vor realiza ca tu chiar ai nevoie de tratament si de proteza si scutire medicala la orele de sport si de ore medicale