| Celestina003 a întrebat:

Am 19 ani si unii îmi spun că sunt copilăroasă dar într-un mod bun, mie nu îmi place că sunt asa, îmi doresc sa fiu mai matură dar nu stiu cum...

Răspuns Câştigător
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Lumea e o c+urva nu trebuie sa pui botul la ce spune lumea despre tine, un pic mai trebuie sa lucrezi la caracter ca sa nu dai impresia ca esti c+urva (scuzati limbajul) daca vrei sa atragi baieti seriosi si de treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dar in general de ce e rau sa fie copilaroasa? Chiar daca ia in seama ce zice lumea, adica de ce sa fie luata treaba ca o insulta sau ceva rau? Ca vad ca ea asa vede. Raspunsul ei trebuie sa fie "si ce daca? E mai bine asa ca ma bucur de mai multe ca in copilarie".

A fi copilaroasa nu inseamna c...a! Nu sa zicem ca sa nu ia in seama, ci sa spunem sa nu se mai lase atinsa de chestia asta. Sti la ce se refera aia? Iti zic eu. O vrea sluga in casa, nu copilaroasa sa vrea confort, distractie. Sa le fie rusine, altfel nu aveau de ce sa o condamne pentru asta. Un copil nu-ti slugareste ca nu ii place, nu ii convine asta.
Multi barbati zic ca din contra, le plac copilaroasele.
Deci ce sa lucreze la caracter?!

| Celestina003 explică (pentru Mosotti):

Mulțumesc mult pentru raspuns, mi-au dat lacrimile...

| Mosotti a răspuns (pentru Celestina003):

Pai asa este, fruntea sus si da-i dracului pe nesimtiti, si eu mi-am pastrat copilaria si ma bucur. Sa sti si tu ca cei care se maturizeaza regreta copilaria dupa un timp, ca nu se mai bucura asa mult de orice.

Un medic se juca la calculator, avea 50 ani, a castigat si a zis "hahaha ieeee", a zis "ce minunat este sa te bucuri ca un copil", deci ai un dar scump pe care nu l-ai pretuit pantru ca niste unii invidiosi, rai si care vroiau altceva de la tine (ceea ce un copilaros cum am zis, nu poate oferi), ti-ai bagat in cap ca este rau, si tu asa ai crezut, ai sa vezi ca majoritatea oamenilor de 40-50-60 ani zic "ahaa anii copilariei, cei mai frumosi", de aia regreta, ca e ceva rau?

Si uite si aici colegul "trebuie sa ma umbli la caracter", deci si el iti induce ca nu ai fi bine cum esti. Fi tu insati, si cine te place cum esti bine, cine nu sa ia racheta sa se duca tare. Si iti zic eu, ca vor multi oameni care te vor simpatiza, si ca relatie si ca prieteni. Oricum bucara-te, ca nu se stie, e posibil si la tine mai in colo sa apara maturizarea.

20 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca ai gasit solutia, sa imi zici si mielaughing
Si eu sunt copilaros.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu am peste 50 de ani si inca sunt copilaroasa, dar nu-mi displace asta, dimpotriva, ma bucura enorm.

| Celestina003 explică (pentru Violleta2022):

Acum ca am 22, regret ca am vrut asta la 19.

| Mosotti a răspuns:

De ce vrei sa fi mai matura? Vrei tu neaparat sa-ti strici copilaria pe care muulti maturi o doresc dar nu o mai pot avea!

Insa daca vrei tu, iti respect dorinta, dar nu ai cum, asta iti este felul si asa deocamdata esti, daca e sa vina maturizarea vine sau nu vine, asta este, nu ai ce face. Dar de ce vrei sa fi mai matura? Ce te deranjeaza la copilaria ta?
Pai eu la 42 ani sunt cam copilaros deci ce sa zic la 19 ani? Multi sunt asa, dar dupa 25 ani in colo creierul se maturizeaza in mod automat asa ca nu scapi oricum de asta.

| Celcestietot a răspuns:

Lumea te vede bine, ce iti mai doresti happy? Lasa timpul sa te maturizeze, nu incerca tu sa o faci fortatwinking.

| Dismally a răspuns:

Este foarte bine sa fii copilaroasa, oamenii "maturi" sunt plictisitori happy

| Ineys a răspuns:

Sunt mai mare decat tine si totusi sunt la fel de copilaros probabil. Nu am intampinat nici o problema in viata de zi cu zi din cauza asta. Chiar ma ajuta sa trec peste probleme mai usor d.p.d.v psihic pentru ca nu le dau asa mare importanta datorita caracterului astuia copilaros.

Sunt ori invidiosi pe tine ori doar idioti.
P.S: Poate fi de la prea multe anime-uri totusi... laughing.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Preotii spun asa: ca "Dumnezeu stia ce fel de oameni suntem inainte ca noi sa ne fi nascut" si ca viata noastra e scrisa de El crede-ma ca asa e, OMUL cum se naste asa ramane toata viata, numai cei ce au vointa se pot schimba, unii se schimba in bine altii in rau acum depinde de fiecare specimen in parte.

Tu ce alegi sa te schimbi s-au sa ramai TU asa cum esti? aceea schimbare vine din suflet din interior.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Se spune ca unii raman copii toata viata lor si asa e, cu totii suntem copii lui Dumnezeu exact cum scrie si in Evanghelia Mantuitorului Iisus Hristos.

| AwGenetix a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Adevarat. multi raman copii in suflet. dar nu trebuie sa amestecam pe Dumnezeu in orice.
tu poate vrei sa faci cunoscut pe Dumnezeu, dar el ar vrea oare sa il impingi intr-o situatie jenanta ca acum?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AwGenetix):

Nu, nu vreau sa il imping intr-o situatie jenanta eu doar i-am dat un raspuns fetei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa vă dau la toți fundația.

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne faci la toti fundatie? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Machiajul poate ajuta destul de tare. In rest, nu prea ai ce face. E ceva genetic.

| oz_1736 a răspuns:

Pastreaza-te asa. Esti mai distractiva si mai apreciata. Vei fi mult timp matura si cu necazuri

| AwGenetix a răspuns:

E simplu. Daca vrei sa fi mai matură pune mana zilnic pe mătură, fa de mancare, angajeaza-te. Si apoi iti promit ca nu va mai spune nimeni ca esti copilaroasa.

| Dennis1993 a răspuns:

Te vei schimba cu timpul când vei cunoaște mai multe persoane, când mergi la facultate, când vei avea un iubit mai nebun ca tine.