| rehgthgfdfgggz a întrebat:

Am 2 idei pentru a scrie o carte. Spuneti-mi care vi se pare mai buna si originala.
1. Mistere Insulei Parasite
Sa fie vorba despre un grup de aventurieri care se prabuseste cu avionul pe o insula. Cu timpul descopera chestii ciudate acolo.Trolii, viermi uriasi, mutanti etc. si astfel calatoria lor devine una pe viata si pe moarte.
2. Liceul Zombilor
Cassie este o fata oarecare, care se muta cu mama ei in statul Colorado. Acolo ea merge la scoala si descopera ca totul este mai diferit.Cu timpul se indragosteste de Kevin si afla ca e zombie la fel ca ceilalti, iar in punctul culminant m.am gandit sa fie balul scolii care(nu stiu inca cum) toti sa se transforme in zombie

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Originala nu este niciuna.

| Drimmero a răspuns:

Prea copilaroase. Aia cu Insula dupa titlu ar parea interesanta, dar in descriere cand scrii despre trolli, viermi uriasi si mutanti e ceva de care nu s-ar chinui nimeni sa citeasca, scrie ceva natural acolo, despre un cuplu care au ajuns acolo si vor neaparat sa gaseasca locul de intoarcere acasa, vor supravietui prin pescuit si multe alte lucruri, etc.
''Liceul Zombilor'' bwahahahahahah, e prea copilaresc titlul, iar descrierea e jalnica, mai interesant era ca fata aia sa se indragosteasca de un baiat, ca apoi sa afle ca asta e un ciudat si n-o merita.

| R0R0 a răspuns:

1) pare mai mult un fel de "Robinson Crusoe" modificat. Asa ca nu cred ca e o idee originala de carte.
2) tinde spre horror. Adica cum sa fie saracul baiat zombie? Poate persoanele ce citesc carti horror vor lectura cartea. Chiar si asa, partea in care toti se transforma in zombie e prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca va accepta cineva sa publice o astfel de carte.
Dupa primul titlu,, Misterele Insulei Parasite'', probabil s-ar putea face un film varza.
Iar,, Liceul Zombilor'' mi se pare o alegere si mai proasta.
Sa scrii o carte buna nu e o joaca de copii. Titlul e ultima componenta a cartii, aia o pui ultima.
Tu ai citit carti?
Crede-ma, literatura adevarata nu are nevoie de,, chestii ciudate'' sau ceva,, diferit'' cum ar fi troli, viermi uriasi, mutanti sau zombie.Astea sunt doar chestii pe care,, scenaristii''le scot la inaintare din lipsa de orice fel de idei, de talent, imaginatie...sau de scenariu.Nu sunt suficient de inteligenti sa faca o poveste de groaza si iti arunca in fata monstralai pixelati si jumpscare-uri.
Citeste, mult, citeste romane politiste, de dragoste, psihologice, orice. Sansele sa scrii o carte buna daca nu citesti sute de romane sunt la fel de mari cu spargerea unui cod de 104940 de numere dintr-o singura incercare.
Tu percepi o carte exact cum percepi o unitate de calculator: o cutie dreptunghiulara de plastic sau metal cu un buton. Ajung cunostintele astea ca sa ajungi programator IT? Atunci, daca tu nu poti vedea interiorul unei carti, substanta, sensurile alegorice, cum ai putea sa te apuci sa scrii o carte?
Daca scrisul e o pasiune adevarata pentru tine va trebui sa-ti dedici timpul si sa depui mult efort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genul de "cărți" care umplu wattpad-ul, dar cu alte titluri și alte "chestii ciudate și diferite".

| AnimefangirlYaoi a răspuns:

Nu îi bagă in seama...
Deci...cea cu zombie va fi mai citită, dar trebuie sa te gândești mai bine la titlu si conținutul sa fie original...gen..A Lost world(o lume pierduta )-in care oamenii rămași suferă de foame, si se luptă pentru supraviețuire, pana când...un chimist transmite la radio ca a gasit antidotul... Misiunea lor este de a ajunge in Marea Britanie..ca sa afle că acel mesaj era vechi, iar chimistul era mort și antidotul nu există...apoi...vezi tu ce mai scrii...
Eu o carte de genul as citi...
Prima data, ar trebui să o scrii pe Wattpad, sa vezi dacă are succes si daca este adorata... apoi o poți publica...
Bafta!