| anonim_4396 a întrebat:

Am 28 de ani și am impresia ca deja am început să îmbatranesc.
La noi în România la vârsta asta ești deja om în toată firea.
Pe cand în America tinerii de 28 de ani sunt considerați "copii", sunt plini de viață, se distrează, sunt ușurați de parcă ar avea 18 ani.
Cum aș putea să fiu ca ei? Sunt în depresie de când am împlinit 28 de ani

8 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Cine ti-a zis ca sunt considerati copii?
Aia pleaca de p-acasa la 15 ani, college bla bla, muncesc vara in vacanta de isi fac banii lor etc.
La 22-23 ani cand termina studiile - daca au bani de university-nu mai sta niciunu cu parintii laughing.
Romanii stau la 30-40 ani tot cu parintii laughing si cica oamenii in toata firea laughing
Daca ai depresie fuguta la medic, asa fac americaniiwinking

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cine te-a mințit? laughing În America la 16 ani deja conduc și muncesc. La 21 termină majoritatea studiile, au o carieră începută, rată de mii de dolari la facultate de plătit, gata joaca. Știu că e greu să te obișnuiești cu ideea că nu mai ești un copil, dar trebuie să te maturizezi, să fii conștientă că ai o vârstă deja și nu e nimic rău în asta.

| Emma30555 a răspuns:

Ca sa te simți tânără trebuie sa te distrezi, sa ieși cu prieteni sau o prietena doua sau cu iubitul sau cu cine poți, dar important e sa ieși din casa sa te plimbi, sa asculți muzica, sa faci activități care îți plac, indiferent ce, poate îți place să gătești, poate sa te joci jocuri sau sa citești sau sa te uiți la filme. Apoi ca sa te simți în continuare tânără ar fi indicat sa ți cumperi haine noi, moderne și cel mai important sa ai activitate deși am mai spus asta

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Greșești! Eu am auzit la radio un psiholog, femeie, care afirma ca in Romania adolescenta tine pana la 28 de ani. Se referea la minte nu la trup.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești tânără, ar trebui pur și simplu să fii așa cum spui tu.
Poate că ești altcumva, am întâlnit fete de 23 de ani care păreau de 38, caracterial și cu privire la interesele pe care le aveau.
După, dacă în România la 28 de ani ești femeie-n toată firea, sau la 60 ești babă bătrână, problema nu mai e la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Romania la 28 de ani buna parte din femei au copii care merg la scoala.
Eu am 27 de ani si la una de 28 chiar ca nu i-am zis "mami" rolling on the floor. La 40 de ani = sicriu.
In vest e alta mentalitate, traditie stil de viata,
In Romania intr-o casa locuiesc impreuna 3 generatii.

| Bruno92 a răspuns:

De ce ai impresia că îmbătrânești? Fizic sau? Ai grija la consumul de tutun și alimentate e posibil sa ai o problema la tiroida. Și când ai depresie ești afectat fizic nu afectează aspectul fetei sa îl rideze poate daca e asociat cu stresul da nu ai tu depresie de aia da depresia te face mi greoi îți ia toată energia acum depinde poate fi și o îmbătrânire prematura cauzata de genetica

| Bruno92 a răspuns:

Ai doar impresia și zis bine happy