| Thecurious a întrebat:

Am auzit ca dictatorul Nicolae Ceausescu le repeta studentilor sintagma "Invatati, invatati si iar invatati ".
Este adevarat ca foarte multi dintre ei au fost motivati de acest indemn?
Va aflati printre ei?

5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Aceasta sintagma ii aparține lui Vladimir Ilici Lenin.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ala nu a fost Lenin?batting eyelashes

| Thecurious explică (pentru Dorotheea21):

Bine, apartine lui Lenin, iar Ceausescu a preluat-o.
Esenta intrebarii ramane valabila, si anume : generatiile educate comunism au fost motivate de aceste vorbe?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu stiu.
Poate o sa iti raspunda cineva care a fost student in acele vremuri.
Incerc sa imi dau seama ce relevanta ar avea asta pentru tine.

| acerr a răspuns:

Asta a zis Lenin, copia si el ca un papagal