| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit câteva opinii cum că dacă pe un băiat tânăr l-ar chema în ziua de astăzi, Vasile, Gheorghe, Relu, Stelu, Costica, Gelu etc acesta ar porni cu un minus în societate. Așa o fi?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand un om nu te suporta sau este invidios pe tine, mereu va gasi ceva de comentat la adresa ta. Intr-adevar, prostimea judeca si dupa nume, iar prostimea e mare. Dar atata timp cat purtatorului unui nume de genul nu-i pasa, atunci nici celorlalti oameni n-o sa le pese de numele lui. Cel putin eu am un coleg in clasa (parintii lui sunt someri, dar e partea a doua), si l-au numit Xerei (ma rog, n-am indee cum se scrie, un personaj dintr-o tenelovela nemteasca, din cate-mi amintesc din afirmatiile profesorilor cand citeau catalogul, in vreme ce restul colegilor se prapadeau de ras). Dar atata timp cat nu te doare, nici ceilalti n-o sa incerce sa te faca sa te doara, ci,, o sa treaca cu vederea" ceva ce pana la urma in cazul nostru e un NUME, si n-ar trebui sa se puna macar problema daca e un nume vechi sau mai nou. Degeaba il cheama Iustin (spre exemplu) daca nu-l duce capul, pe cand Costel e inteligent si sociabil.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Un minus foarte mic, care ar veni din partea oamenilor fără educație /bun simț, dar nesemnificativ per total.

Răspuns utilizator avertizat