| shakespearemondialu a întrebat:

Am auzit foarte mulți studenți care spun sintagma "te învață să îți iubești meseria". Nu înțeleg, cum te poate învăța un profesor să îți iubești meseria in contextul informaticii? Și CUM ar putea un profesor să nu te învețe să îți iubești meseria?

Răspuns Apreciat de Editori
| UnGalago a răspuns:

Bună! Un profesor bun, indiferent de domeniul în care activează, este cel care pune pasiune în predare, nu cel care știe ce face și doar atât. Atitudinea este importantă.

În contextul informaticii: dacă profesorul știe ce zice/face și, pe deasupra, este pasionat de domeniul său (caută mereu noi informații, pentru că domeniul este unul în continuă schimbare, și metode inedite/interactive prin care să le ofere pe acestea studenților, pe lângă cele de bază), automat îți insuflă acea pasiune/dorință de a fi mai bun. Dacă, în schimb, este doar bun în ceea ce face, dar dezinteresat de dezvoltarea studenților, ar putea bine merci să lucreze într-o multinațională.

Altfel spus, te învață să îți iubești meseria dacă el își iubește meseria. Și, ca să fii profesor, trebuie să iubești să predai. Nu este suficient doar să știi ce predai.

Oricum, nu ar trebui să le punem în spate prea multe, sunt și ei oameni. Dacă vrei să îți iubești meseria o poți face și singur, nu trebuie să te facă cineva să o iubești. Într-adevăr, contează să ai profesori buni, dar, îndeosebi dacă ești autodidact, vei trece peste lipsa lor de talent la predat și vei căuta singur informațiile, precum și motivația.
Seară faină!