| UnderPressure a întrebat:

Am auzit in ultimele saptamani la televizor pe canalele de stiri termenii: "la padure", "oamenii de la padure", "cei din padure", etc.
Ce inseamna, la ce anume se refera?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Banuiesc ca stirile se refereau la "Statul de Drept" din Colonie, si la cum ofiteri ai SRI interactioneaza cu politicul si cu respectivul "Stat de Drept". laughing
Adica bine NU va mai faceti.
Niciodata, in timpul vietii voastre.
Acum...
"La Padure", e un...cod.
Explic:
In anii 90, sediul operativ al SRI era intr-o cladire din ultra-centralul Bucurestiului, cladire caruia ii spuneam cu totii: "Lant".
Sediul in care am lucrat eu era intr-o vila de langa parcul Herastrau, si era numita "Elvetia", sediul Directorului era in palatul unde se afla acum INI (cauta si tu cum se numeste acum academia), policlinica se chema "Roma"...etc.
La inceputul anilor 2000 s-a trecut la modelul american (Langley), Directorul a fost mutat langa Parlament, iar Operatiile...intr-o padure de la marginea Bucurestiului, in zona de nord, undeva intre aeroporturile Baneasa si Coanda.
Cand am plecat din Colonie, mi-am facut actele, lichidarea etc acolo, si inca de atunci, i se spunea locatiei: "La Padure", ea fiind, repet: intr-o Padure. big grin
Exista un singur drum, din cat imi amintesc, o sosea pe nume "Odai", care pleaca din DN 1, iar din "Odai", un alt drum, fara nume, pe care nu poate intra poolimea, duce in padure, la acel sediu.
Cel mai probabil, jurnalistii au aflat si ei anul asta ca exista acest loc, cu aceasta titulatura... big grin

| UnderPressure explică (pentru Darkmagic):

Multumesc.
Esti foarte smecher. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru UnderPressure):

Prostii... laughing
Sunt "smecker" pentru ca am scapat din Colonie, deci ma doare la cot de ce va fac acum aia "din padure", de la K2, K4 sau F8.
Pe undeva, v-o si meritati, din moment ce toti pampalaii care s-au perindat (alesi de voi, cu manutele si creierele voastre!) pe la Cotroceni, de la Constantinescu, la sasul actual, au dat Serviciilor puteri mari, mai MARI...infinite.
(Si) din cauza asta, nu aveti unele autostrazi, nu aveti niste aeroporturi unde ar trebui, nu a mai candidat "Robocop" (sau cum il chema pe ala pentru care a plans Basescu), nu a mai candidat Orban la nu stiu ce Primarie, si nu in ultimul rand, nevasta sasului, nu are voie sa se mute in Capitala, si cat e el de Sas...nu are ce sa faca.
Pardon. Are!
Face...naveta. happy
Acum tu poti crede ce iti scriu eu, sau poti lua "de buna" explicatia duduii, cum ca nu vrea ea in Bucuresti, in dormitorul sotului de vreo 250 de m. patrati...pentru ca nu poate sa se desparta de elevii sibieni carora le preda limba engleza... rolling on the floor
Pe bune, chiar meritati cu varf si indesat, toti Constantinestii, toti Basestii, si toti Johannisii care va "pastoresc"! happy
Ba chiar unii, (aia SI mai destepti in cap), vor pe modelul Basescu, sa-i dea inca un mandat lui Nimeni din Sibiu...
Atat puteti... happy

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Cum reusesc sa intimideze judecatorii?
Obtin informatii din viata lor intima cu care ar putea sa ii santajeze sau ii ameninta prin diverse metode?

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Metodele*

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

De ce nu se modifica legile dupa care functioneaza serviciile de informatii, astfel incat sa fie numiti mai multi civili in structurile de conducere?

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

1. Ca sa modifici o lege care reglementeaza functionarea Serviciilor trebuie mai intai sa intrebi afara.
Ce va trimite SUA introduceti in legi, (vezi segmentul Big-Brother), ce vreti voi sa schimbati, ...intrebati inainte.
2. Legea de functionare a SRI de exemplu, este foarte bine facuta, doar ca niste smeckeri au adaugat la ea discret niste "pachete", "pachete" care au facut din ofiterul de informatii, ofiter de cercetari penale.
3. Pe judecatorii care trebuie, ii intimideaza cu instrumentul numit DNA.
4. Nu este posibil, si nici fezabil. In toate tarile din lume, Serviciile au un singur civil, acesta este Directorul, care civil fiind, este interfata Serviciului cu Societatea.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Evoluează justiția pe zi ce trece la noi, acum diicot-ul se ocupă de publisherii informațiilor clasificate, dar clasează dosarele pe sursă. rolling on the floor
Comey înfunda pușcaria aici

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Adica, tu esti convins ca doamna Iohannis este fortata de serviciile secrete sa locuiasca in Sibiu?
De ce?

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Nu sunt "convins", stiu sigur.
"De ce"?
Probabil pentru ca este cam toapa, si posibil pentru ca este amestecata in niste acte gri, care au legatura cu casele sasului, si daca acesta are imunitate, nevasta-sa nu are.
Asta in toate tarile normale la cap, se cheama "vulnerabilitate", si nu este tolerata.
In Colonia Romania se pare insa ca e un obicei.
Cum faci un Presedinte slab si cam incet la minte sa-ti manance din palma?
Cu niste dosare.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Multumesc.

| UnderPressure explică (pentru Thecurious):

Am auzit si eu zvonuri, umblau prin Bucuresti, ca sotia presedintelui are interdictie sa locuiasca aici dar au ramas la stadiul de zvonuri.
Doar Ponta s-a mai scapat pe la televizor ca generali din sri i-au interzis sa construiasca nu stiu ce autostrada in Ardeal. A fost un scandal mediatic cateva zile, si dupa aia, totul s-a stins.

17 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Depinde în ce sens foloseau acei termeni.

| Iote a răspuns:

Depinde in ce context erau spuse. Poate fi oamenii care lucreaza la padure (taietori de lemne, padurari) sau oameni obisnuiti care culegeau fructe de padure ori ciuperci. Sau numai la relaxare in padure.

| UnderPressure explică (pentru Iote):

Nu. In context era vorba despre politica si servicii secrete.

| Iote a răspuns (pentru UnderPressure):

Asta o fi fost tema. Dar ce faceau serviciile secrete cu "cei din padure"?

| UnderPressure explică (pentru Iote):

Daca stiam nu intrebam.
Si am auzit asta destul de des, pe posturi de stiri.
Multumesc oricum. happy