| anonim_4396 a întrebat:

Am avut 110 kg și am slăbit până la 87 de kg.
Nu pot să slăbesc mai mult! Am încercat mai multe diete dar nu mai pot să slăbesc.
Am 25 de ani și tot singură sunt. Atunci când cunosc pe cineva mă ignoră.
Eu mă văd oglindă destul de bine.
Nu înțeleg de ce băieții nu acceptă fetele grase? De ce toți se comportă urât cu mine?
Am ajuns sa ma urasc din acest motiv

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unii le acceptă. Mai caută. Iar dacă nu mănânci pâine, vei mai slăbi.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Conteaza sa aiba Kcal mai putine, nu conteaza ce mananca. Energia e energie.
Trebe sa bage mai putina decat arde, e fizica pura.

Vezi ca am pus o intrebare de fizica, daca vrei sa-mi raspunzi.
Aici:

https://www.tpu.ro/......re-a-unui/

| Mosotti a răspuns:

Nu poti sa slabesti mai mult pentru ca nu mananci mai putine kcal decat arzi, de aia.
Daca mananci mai putine kcal, vei slabi pana la oase la o adica!
Ai mancat mai putine Kcal de la 110 la 87, acum poate arzi mai putin din cauza ca ai scazut in greutate, si trebuie si mai putine Kcal ca pana acum.

Trebuie sa te duci la un nutritionist si sa spui problema, si el stie f clar ce sa faci, si vei slabi.

O sa-ti explic eu de ce baietii nu accepta fetele grase, nu accepta ca nu-s atractive! Nu ii mai atrag.
Frumusetea ce inseamna? Tradus inseamna fertilitate si sanatate. De aia barbatii percep asa pe acea femeie, natura asa i-a programat sa se cupleze cu cine trebuie pentru specie.
Ca daca grasele ar fi mai sanatoase si mai fertile decat slabele, barbatii ar fi f atrasi de grase doar, le-ar vedea pe ele f frumoase.
Stiu ca poti fi mai gras si sanatos, insa eu zic de unde vine chestia asta.

Asta e, fugi la nutritonist, si rezolva-ti problema.
Eu am 43 ani si-s singur, si nu e problema, asa ca aia e, ai timp destul.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ai putea eventual discuta cu un nutritionist si sa mergi regulat la sala (sau sa faci orice alt sport te pasioneaza).
S-ar putea sa nu fie doar greutatea problema. Vezi si cum te imbraci, comportamentul tau, etc.

Totusi țin sa te felicit fiindca ai slabit destul de mult! Mai ai un pic de slabit si sunt sigur ca o sa fii mult mai atractiva

| Apokales a răspuns:

Nu incerca diete aiurea, doar creaza-ti un deficit caloric, asta-i cheia. Mergi pe jos daca nu vrei sa faci sport, macar plimbate 30 de minute de 4 ori pe saptamana sau in fiecare zi, nu-i problema in a te reface, este un antrenament de intensitate scazuta, sa zicem.
Fetele grase nu intra in standardele de frumusete acceptate de barbati, nu de catre toti. Poate are si o legatura cu faptul ca persoanele supraponderale pot ascunde boli si ma gandesc ca o fi o chestie ce ajuta sa eviti partenerii bolnavi in cazul reproducerii, ca un fel de mecanism de selectie creat de evolutie, este o ipoteza de-a mea, nu stiu sigur.
Invata in continuare mai multe lucruri despre alimentatie, ai acces la informatie in zilele astea, trebuie sa mai gandesti si care este buna, ai prea multe si asta este o problema zilele astea. Nu lua dietele altor oameni, s-ar putea sa nu ti se potriveasca, iar daca nu-ti place deloc, atunci nu-i sustenabila.
O mica filosofie, lasa ideea ca trebuie sa slabesti pentru baieti. Slabeste pentru tine, concentreaza-te pe asta, iar baietii vor veni singuri. Fa modificarile in viata ta care sa-ti placa tie, sa te simti tu bine cu tine, iar, din nou, ei vor veni dupa tine. Altfel spus, trateaza ideea de a avea un iubit ca fiind un scop secundar, neglijabil. Daca slabitul este problema, atunci baiatul va veni la pachet odata ce ti-ai atins scopul.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu e o ipoteza, e sigur, e vb de evolutie, bine ai zis!
Omu gras poate insemna boala, asa ca barbatii au fost adaptati sa nu le vada atractive pe asa femei.
Ca daca cele grase erau mai sanatoase si mai fertile, pe ele le vedea super tari, si pe cele slabe nu.
Comic, dar real.

Ce inseamna femeie slaba si atractiva?
E ca si cum acea femeie are o pancarda pe ea si scrie: sunt sanatoasa si fertila.
Si aia grasa are "pot avea probleme de sanatate, mai putin fertila poate, pot da nastere la un copil cu probleme, si ma pot mai greu ocupa de cresterea lui".

Si ce alegi? Prima, clar.