| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o discutie cu o ruda insarcinata in urma careia as fi curioasa sa mai aflu niste pareri. Sa zicem ca v-ati dori mult un copil si prin luna 4-5 de sarcina ar iesi la analize ca acel copil sufera de sindromul Down sau are sa zicem o malformatie (e fara o mana sau fara un picior), ati merge in continuare cu sarcina?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, daca as sti ca copilul meu are asemenea boala as face orice sa se evite asa ceva, eu nu vreau sa stiu ca cu buna stiinta acel copil va suferi toata viata, vad eu cat de grea e viata si sunt sanatos

| J0B0MAT a răspuns:

Da.Un copil cu probleme merită şansa la viaţa precum orice alt copil.
Nu suntem în Sparta antică, atunci când copiii care se năşteau cu malformaţii erau omorâţi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maicamea a pățit chestia asta când era în luna a 5a, i s-a spus ca sora mea se va naște cu sindromul down. Ea e credincioasa de fel și a ales sa păstreze sarcina zicând ca doamne doamne are grija. O fi avut el sau nu grija, dar soră-mea are 8 ani deja și e sănătoasă tun. Ce vreau sa zic este ca uneori și medicii se pot înșela și mai trebuie sa ne luam și după instinct, dar eu dacă as fi in situația aia și ar exista șanse ca copilul meu sa fie bolnav, as face avort. As alege asa și pentru binele meu și pentru al copilului pentru ca ne-am chinui groaznic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. SUnt destui prosti pe planeta asta care ar naste asa copilul ala ca sa mai fie un suflet chinuit, ca nu sunt deja destui.

| Habbsha a răspuns:

Aș opri sarcina. Societatea în care trăim este prea puțin receptivă, îngăduitoare la problemelor acestor persoane, ceea ce le îngreunează și mai mult viața. Consider că femeile care continuă cu o astfel de sarcină, conștiente fiind de starea copilului, sunt egoiste. Indiferent de cât de mult îți dorești acel copil și cât de mult te-ar face fericită existența sa, nu poți să te gândești doar la cum o să fii tu. Iubirea însemnă să-l pui pe celălalt pe primul loc. Și gândind așa, dacă dai naștere acelui copil, acesta nu o să fie fericit. Problemele lui de sănătate se pot complica oricând, o să fie inadaptat acestei lumi din multe puncte de vedere și nu o să-și dorească ceea ce tu i-ai dăruit, viața. De asta sunt pro avort în situația asta, deși e o decizie extrem de grea, dar mai bine să ai tu un sfârșit chinuit, decât copilul tău un chin fără sfârșit.

| JocNonStopXD a răspuns:

Nu