| Carmina99 a întrebat:

Am avut o relație timp de şapte luni cu un bărbat cu 28 de ani mai mare ca mine, eu am 32. Ne-am cunoscut pe internet şi am început să corespondăm pe fiecare zi, el fiind cetățean străin. El este divorțat şi are trei copii, care au rămas cu el. Acum o lună de zile mi-a propus să ne cunoastem personal şi să oficializăn relația. Am plecat în țara lui, ne-am văzut, i-am cunoscut familia, ne-am logodit, a fost totul bine. Eu m-am întors în țară ca să îmi rezolv problemele şi ulterior urma să mă întorc la el, să ne căsătorim. Toate bune şi frumoase până când el nu m-a mai căutat, m-a blocat pe rețelele de socializare. Nu a vrut să stea de vorbă cu mine. Am vorbit cu fetele lui şi mi-au zis că le pare rău, că poate aşa a vrut D-zeu. Eu sufăr enorm pentru că îl iubesc şi nu înțeleg cum un om care până de curând îmi spunea că mă iubeşte şi nu o sa renunte niciodata la mine, astazi s-a schimbat total. Ce credeți despre situația asta?

37 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Cred ca faptul ca il stii de 7 luni si deja ai planuri de nunta ar trebui sa dea de gandit. Sunt multe erori in povestea asta, din perspectiva mea. In primul rand, nu trebuia sa mergi tu prima in alta tara. Daca isi dorea cu adevarat sa te vada, face un efort si venea el. Asa aflai mai multe despre seriozitatea lui. Apoi, te vezi pentru prima data cu el si deja te logodesti... In cele din urma, te refuza, iar tu ii abordezi copiii. A ce suna asta, daca nu a disperare?
La intalnirile viitoare incearca sa nu mai fii atat de pushy. Fii mai rezervat a, esti femeie mathura. Nu te poti marita cu cine iti iese in cale, nu mai ai 18 ani, cand o nebunie ca asta ar fi mai plauzibila.

| RAY a răspuns:

Ce iubeai la un om care putea sa iti fie bunic, ai vrut banii lui, asta a vazut asta a facut sex cu tine apoi pa

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Auzi ca-l iubea pentru "suflet". laughing

| Drimmero a răspuns:

Tu la 32 de ani ce ai putea vedea la un tataita de 60 de ani? Nu pot sa inteleg oamenii deloc!

Dar tataita te-a cam lasat, ai cam pus botul si aia a fost, vorba cuiva de a raspuns ca suna a telenovela si a drama.

| Freya1 a răspuns:

În primul rând nu stiu de ce ai luat pe cineva cu atâția ani mai mare ca tine, si in al doilea rand probabil asa s-a gandit si el.
O dată ce ai plecat a zis si el pa si pu si a încheiat orce legătura si relație ca sa nu pice de fraier si sa ii vrei de fapt doar bani.Chiar dacă tu suferi acum ce a facut el e normal, asa se gândește.Mai sunt o grămadă de bărbați până în 40 de ani ce sa iti placa.

| Carmina99 explică (pentru Freya1):

Eu nu l-am ales pentru bani, eu am bani şi el ştie asta! L-am ales pentru sufletul lui şi am crezut că dacă este mai matur o să mă înțeleagă mai bine. Îl iubesc din tot sufletul!

| Catrice a răspuns:

Mai ciudat era dacă era cu 28 ani mai tânăr rolling on the floor
Vad ca e adevărat ca unii nu se maturizează nici la 50 ani,

| mihai69 a răspuns (pentru Catrice):

32 + 28 = 60... nu 50.
Și da, chiar nu ne maturizăm așa repede.winking
===
On topic: diferența de cultură și religie își spune cuvântul. N-a fost să fie.

| Catrice a răspuns (pentru mihai69):

Nu ma refeream la vârsta individului, ci în general. Crezi ca am stat sa calculez ce vârstă are nenea? rolling on the floor

| mihai69 a răspuns (pentru Catrice):

Ahaaaa...winking

| SilentRain a răspuns:

Ai trăit 32 de ani degeaba,
Ți-a tras-o și te-a lăsat,
Ce sa cred despre situația asta?
Poți sa ai 40 de ani și sa nu îți dezvolți o mentalitate matura

| Carmina99 explică (pentru SilentRain):

Nu am avut relații sexuale cu el, pentru că el are probleme erectile! I am spus că eu îl iubesc si că pentru mine sexul nu este foarte important, îl accept asa cum este.

| minrest a răspuns:

Ai scapat, in scurt timp ai fi devenit o bona foarte buna, iar mai tarziu o infirmiera de nadejde; dar uite ca ai avut noroc. A intampinat adversitati de la rude si prieteni, dar pentru tine cred ca e mai bine.

| Carmina99 explică (pentru minrest):

Pentru mine este greu acum şi sufăr. Aş fi acceptat orice, doar să fiu cu el. Mi a spus încă de la începutul relației că eu nu trebuie să muncesc. Doar să mă ocup de casă şi de el

| minrest a răspuns (pentru Carmina99):

Imi pare rau.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi se pare ciudat că nu ai învățat până la vârsta asta că vorbele nu înseamnă nimic.

Oricum, tipul e JALNIC dacă a așteptat să vină cineva din altă țară ca să tufă și el ceva laughing.

Sau poate avea alte așteptări. Poate nu arăți ca în poze sau nu te porți ca pe internet. Poate și-a dat seama că s-a grăbit sau familia lui nu e de acord cu tine.
Cine a venit cu ideea de logodnă?

| Carmina99 explică (pentru supadeceapa):

El este de religie musulmana, din Egipt dar locuuieşte în Franța, este doctor ginecolog. El a vrut de multe ori să vină să mă cunoască dar eu am avut nişte probleme si am stabilit să merg eu în Franta sa-l cunosc personal. El a fost cu ideea să ne logodim, el a organizat totul. Atunci a chemat şi un imam şi m-am convertit la islam. Problemele au început încă din prima noapte împreună, el nu a putut avea relații sexuale cu mine. De atunci a început să se schimbe total. Mi-a spus că îi este ruşine față de mine si ca trebuie sa mearga sa si rezolve problema erectila. I-am spus ca pentru mine nu este nici o problema, eu îl iubesc asa cum este. Şi că împreună o să trecem peste toate problemele. Acum nu mai înțeleg nimic, fara el simt că nu mai traiesc?

| Plato a răspuns:

Indraznesc mult sa intreb cu cate cifre se scria soldul de pe cardul stimabilului domn?

| Carmina99 explică (pentru Plato):

Eu nu l-am ales pentru bani! Şi eu am o situație bună aici în țară! Nu totul se rezumă doar la bani!

| Plato a răspuns (pentru Carmina99):

Cand o femeie sta cu un om care i-ar putea fi tata, e normal sa-ti pui problema asta.
Sa fii in floarea varstei si sa plangi dupa bunicul... iarta-ma dar e ridicol. Vreau sa zic sa plangi dupa bunicul ce nu ti-e iubit.

Totusi, din ce zici tu inteleg ca domnul acela nu e tocmai sarac.
Nu, nu se rezuma totul la bani, cand e vorba de iubire. Dar nu-mi zice mie ca-l iubesti pe omul ala de 60 de ani, tu avand 30. Aproape ca e prea batran si sa-ti fie tata.

Trezeste-te.

| Carmina99 explică (pentru Plato):

Da, ştiu... Este greu de crezut, dar eu spun adevărul, asta simt! Eu nu l-am ales pentru bani. De la el am învățat multe lucruri de viață, dar acum nu mai înțeleg nimic.

| Plato a răspuns (pentru Carmina99):

Si eu am invatat multe de la profesori, dar nu m-am casatorit cu niciunul.
Profesorul e profesor si iubitul iubit. Puteai sa-i mai dai cate un telefon sa-ti dea cate o pilda, desi un om de 60 de ani care are relatii cu femei de 30, nu poate fi intelept.

Vezi-ti de un barbat de o varsta apropiata de a ta, fa-ti o familie NORMALA, copii si chestii. Normal ca are probleme erectile, ca Doamne iarta-ma, il cauta aia cu coasa pe acasa si el e cu femei de 30 de ani.

Respectul si iubirea nu sunt sinonime. La fel profesorul si iubitul.

| Carmina99 explică (pentru Plato):

Cred că îi plac femeile tinere. Şi fosta lui soție era mai mica cu 20 de ani față de el. Am înțeles că ea l-a părăsit după 16 ani de căsnicie, şi el a suferit mult

| Nilsson a răspuns:

Pai reiese din ce ai spus care e problema lui, se simte vinovat ca nu puteti avea o viata sexuala implinita si e greu sa functioneze asa o relatie. S-ar simti ca si cum te-ar lipsi de o bucurie a vietii, zici ca nu te intereseaza acum dar in timp e greu sa continui relatia.
Plus ca e si varsta la mijloc, exista riscul sa ramai vaduva foarte devreme si ar fi o suferinta in plus pentru tine, trebuie sa te gandesti si la acest aspect, te cred ca il iubesti si cu atat mai greu iti va fi sa-l pierzi.
Poate reusesti sa-ti refaci viata.

| Carmina99 explică (pentru Nilsson):

Eu nu înțeleg de ce nu mi-a spus de la început de problemele lui. Culmea, tot el zicea să nu-l încurc, să nu l părasesc. Deocamdată este greu pentru mine, dar cu timpul o sa uit

| HadesSs a răspuns:

Suna a telenovela nu inghit asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ne-am cunoscut pe internet"
Clar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand el, ca medic, trebuia sa stie ca are o problema medicala, nu? Doar n-a descoperit asta in noaptea respectiva...
In fine.Iar tu de ce spui ca la 32 de ani esti ok ca nu faci sex? Nici daca aveai 50 nu te-as fi inteles.
Oricum,te-ai grabit si cu el si cu schimbatul religiei,si cu tot, iar el mi s-a parut curajos in prima faza (ca s-a bagat cu o copila ca tine), dar apoi s-a dovedit a fi un fraier.
Sper sa iti revii din asta, eu te inteleg perfect - sunt in aceeasi situatie ca si tine, dar invers
, am 45 si m-am cunoscut cu una de 49, care mi-a zis ca nu mai vrea cu mine pentru ca sunt prea obsedat de sex...
N-am stiut ca daca vrei sex in fiecare zi, se cheama ca esti obsedat...
Poate dependent, dar nu obsedat...
Sau poate obsedat.
In fine, sa nu mai vorbim de mort in casa spânzuratului...

| Carmina99 explică (pentru anonim_4396):

Şi eu cred că el ştia de problema lui dar nu a vrut să mi spună. El mi-a zis că şi a dat seama cu câteva zile înainte de întâlnirea noastra că ceva este in neregula cu el. Nu ştiu ce să mai cred... Asa este, m-am grabit

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carmina99):

Din ce citesc inteleg ca iti oferise varianta sa fii „casnica", o chestie nu tocmai potrivita pentru o femeie tanara ca tine, care daca aveai vreo 50 (repet) am fi zis ca merge,ca oricum nu iti mai puteai gasi un loc de munca bun si restul...
Parerea mea e ca ar trebui sa iti faci un iubit nou,care sa te incurajeze sa faci ceva in viata, eventual sa te ajute sa te califici intr-o anumita meserie, sau sa faceti o mica afacere impreuna si sa munciti amândoi sa o dezvoltati, ca sa nu mai spun ca ai putea sa faci si un copil, ca asa-i frumos.Eu am unul.Sunt multe de spus, dar poate mai vorbim, la mine e mai greu cu raspunsurile serioase deoarece imi place sa glumesc.Asa cum am glumit si cu chestia aia cu sexul in fiecare zi, iti dai seama ca nu e posibil sa vreau sex asa des, mai ales ca am si 45 de ani, sunt foarte batran.Adica nu-mi permit sa iau in fiecare zi pastila aia, e foarte scumpa, imi cumpar doar 4 pe luna si e ok.Doar ca odata le-am luat pe toate intr-o saptamana si apoi am rabdat pana la sfarsitul lunii, nu mai puteam cu nervii, mai ales ca mi-a intrat si pensia cu 3 zile intarziere...

| Carmina99 explică (pentru anonim_4396):

Eu am un job aici, sunt asistentă medicală. Am fost căsătorită şi am divorțat de doi ani. Nu ştiu ce să mai spun, chiar mi e greu fără sa stiu nimic de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine daca esti asistenta medicala, foarte frumos...
Nu-ti mai spun unde cred ca ai gresit pentru ca nu se stie niciodata când am nevoie de vreo injectie si daca vin la tine alegi cel mai mare ac ca sa te razbuni.
Dar totusi sa stii ca nu prea e ok sa faci niste schimbari atat de majore doar dupa cateva luni de relatie si alea pe net, iar acum sa mai si suferi dupa unul care ti-a cam dat viata peste cap.Asta dupa ce-ai trecut si printr-un divort mai recent, as putea spune.Ca si eu tot de un an jumatate sunt divortat, deci stiu cum e. Oricum, o sa treaca si asta, la 32 de ani esti inca mica, ai timp sa iti gasesti un iubit adevarat, adevarat in sensul sa nu fie mincinos cum a fost logodnicul tau.
Dar nu mai incerca cu barbatii asa de batrani, cauta unul de maxim 38-40.Sau 42, poftim.
Sau 45, cum sunt eu,...

| Carmina99 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru sfaturi!

| Dandinelle a răspuns:

Femeie, ti-ai luat-o. Accepta situatia cum este. N-are rost sa mai plangi dupa un om care pur si simplu ti-a tras teapa. Ti-ai oferit toata increderea intr-un necunoscut si te-ai bazat pe vorbe, dupa cum au mai scris si altii aici, si te-a prostit. E frumos sa visezi si sa crezi ca "da, el e ala" sau "ea e aia", dar pana la urma tu trebuie mai intai sa te faci singura fericita. N-ai vazut semne de avertizare pe parcurs deloc? V-ati cunoscut fata-n fata de abia acum si v-ati si logodit? Asta mi se pare o problema si ar trebui sa te gandesti putin la asta. Cum ai sarit, pe ce baza ai avut toata increderea asta in acel personaj. Nu exista printul fermecat pe calul lui si mai fermecat care sa te salveze de la tot. Tu trebuie sa te salvezi singura si dupa aia gasesti pe cineva CU care sa traiesti impreuna, nu care sa te ingrijesca si sa arunce flori si fluturasi in tine si te-mbata cu ciripeli de amor.
Stiu ca suna dur, dar se intampla, treci peste, invata cum sa nu te mai afecteze asa tare chestia asta si cum sa vezi semnele de avertizare. Esti femeie ce pana mea, fi puternica.

| GirlOnline81 a răspuns:

" eu sufar enorm pentru ca il iubesc..."

Tu iubesti de fapt imaginea barbatului care credeai ca este. Suferi dupa o iluzie, atata tot.

| Hristos a răspuns:

Https://imgur.com/U8LTqNT asta vreau sa zic

| Tonii_Tonii_1996 a răspuns:

Eu cred ca esti tanara si ca inca ai timp pentru ceva care sa merite atentia si iubirea ta.Cat despre el exista doua ipoteze, fie a gasit pe altcineva intre timp, cat timp ti ai rezolvat tu problemele fie impresia pe care ai lasat-o tu, cat timp ai fost la el a fost una proasta, din punctul lui de vedere si nu a fost destul de barbat ca sa iti spuna personal acest lucru.