| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un tata care sa purtat cu mama mea foarte urat, nu auzeam decat scandaluri in casa era un terorist, acum eu sunt casatorita si am tendinta tot timpul sa ma cert cu sotul din orice, dar problema este ca fac scandal fac crize de nervi si plang foarte mult si mi-e frica tot timpu ca am sa fiu parasita

5 răspunsuri:
| hashe86 a răspuns:

Din pacate mediul in care creste copilul are o mare influenta asupra caracterului sau, iar rezultatele se vad in timp. traumele din copilarie lasa sechele. trebuie sa lupti impotriva acestor rabufniri, sa incerci sa te controlezi si sa te agati de ceva pozitiv si frumos din viata ta, asta te va ajuta sa depasesti mai usor unele situatii.
numai bine!

| sorin a răspuns:

Se mosteneste.

| utilizatortpu a răspuns:

Răspunsurile primite, sunt după tiparele de comportament din grajdul uman. Cei ce încearcă să transforme omul în vită, au făcut nişte reguli pe care încearcă să le impună oamenilor, în special celor inculţi. Dar nici cu cei care se cred intelectuali nu mie ruşine. În primul rând doamnă, nu ai avut şi nu ai educaţia necesară. Ai trăit într-un mediu de mahala, unde oamenii se acuplează pentru că nu există sexy-shop în zonă. Doi oameni se căsătoresc, pe baza unor sentimente şi a comunicării dintre ei.Normal că instinctul de perpetuare te atrage unul spre altul, iar sistemul educaţional în privinţa vieţii sexuale, este de cea mai joasă speţă în ţara noastră, în special în mediul rural şi periferic, aşa că e de bon ton să te măriţi, să nu zică lumea că eşti curvă. Că doar lumea îţi dă de mâncare, lumea îţi plăteşte facturile, lumea îţi dă o casă cadou nu-i aşa, deci e foarte importantă părerea lumii despre tine. Aşa că te măriţi. După ce s-a stins instinctul de perpetuare a speciei dintre tine şi individul pe care l-ai luat cu acte, neavând nimic în comun cu el, nici idei, nici pasiuni nici subiecte de discuţii, descoperi ca majoritatea, că ce naiba faci tu lângă ăla.Viceversa e valabilă şi ea, adică şi boul după ce ia pierit cheful de tine, caută altă femelă să-şi împrăştie sămânţa de vită vorbitoare. Şi de aici urmează totul. Aşa că sfatul meu este acesta. Întreabă-te ce cauţi lângă bărbatul tău, dacă nu ai ce comunica cu el, du-te fată dragă în lume şi creşteţi copilul şi educă-l în aşa fel, încât când o fi mare, să facă deosebirea între, carieră, prietenie, iubire, familie, dragoste şi ****. Fiecare este o entitate de sine stătătoare, să nu le combine în nici o situaţie. Şi nu mai primi sfaturi, care te silesc să aplici tipare de comportament, impuse de alţii.Fii tu însă-ţi.Normal că situaţia economică actuală, nu prea permite unui om să ia viaţa de la început, sau unora să se despartă, pentru că intervine, locuinţa, serviciul etc. aşa că multe familii merg în virtutea inerţiei înainte, până ajung să fie văzute la ştirile de la ora 5. Şi înainte de a mai avea tendinţe sau alte impulsuri de ceartă soţul tău, stai şi analizează situaţia ta. Dacă ai posibilitatea să te descurci singură, nu o mai lălăi aiurea, termină. Dacă nu ai această posibilitate, taci naibii din gură şi înghite, autopedepseşte-te că înainte de a deschide capul, ai desfăcut picioarele. Şi poate ştii, dacă nu, îţi spun eu acum, prostia şi fudulia se plătesc în viaţă.

| Moneyandfame a răspuns:

O sa te paraseasca daca o sa continui asa.

| nmn a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te linistesti si intr-o zi sa stai singura in camera si sa te gandesti la ceea ce iti place la sotul tau, la tot ce a facut pentru tine, la cat de mult te iubeste apoi fa o paralela intre aceste lucruri si crizele tale de nervi, iti vei da seama ca nu e bine sa reactionezi asa, ca sotul tau merita mult mai mult. Teama de a fi parasita se va aprofunda odata cu toate certurile carora tu le dai startul, probabil ca acea teama apare imediat dupa ce te certi cu el tocmai pentru ca realizezi ca ai facut ceva gresit, ca tu ai fost cea care a inceput sa se certe si atunci iti dai seama ca el intr-o zi se poate satura de toate aceste crize ale tale.Sa stii ca e posibil ca acest comportament al tau sa il determine sa se gandeasca la o posibila despartire sau macar la o pauza in care el sa plece la parintii lui. Sfatul meu este ca dupa ce te linistesti si iti dai seama ca ceea ce faci e gresit sa te duci la el si sa incerci sa ii explici acea situatie prin care ai trecut cu tatal tau al carui comportament sigur te-a afectat si aceste crize ale tale de acolo isi au radacina. Spune-i ca iti pare rau pentru toate crizele, nu ii spune ca iti e teama ca te va parasi pentru ca nu ii va placea sa auda asta dupa ce atata timp a trecut prin niste certuri alaturi de tine, spune-i doar ca ai realizat ca de multe ori te certi cu el fara un motiv bine intemeiat si ca vei incerca sa schimbi acest lucru. Daca tot ii promiti ca vei incerca sa fii mai calma e bine sa si faci acest lucru, iar atunci cand observi ca esti nervoasa si ca iti vine sa te certi cu oricine in special cu el, te duci in camera si ramai cateva minute singura pana te linistesti in timp ce te gandesti ca nu e bine ceea ce faci.Nu te va parasi daca toate aceste certuri nu vor mai avea loc.In orice familie sunt certuri dar incearca sa nu faci un obicei din asta.Gandeste-te ca daca s-a casatorit cu tine inseamna ca te iubeste deci nu vrea sa se desparta asa din senin. Te rog sa te linistesti si sa fii mai mult langa el, lasa trecutul ca nimic din ce a fost nu se va mai intoarce, prezentul conteaza si faptul ca ai o persoana care te iubeste si ca formati o familie