| Furnicuta000 a întrebat:

Am comandat ceva vineri si vine prin Dragon Star Curier. Pe awb imi arata ca a plecat coletul din Valcea de la firma expeditoare luni dimineata, luni dupa-amiaza era in depozit la Bucuresti. A doua zi imi arata ca e la Brasov, apoi ca e la Tulcea. Coletul trebuie sa fie livrat in Giurgiu, il plimba prin toata tara inainte sa mi-l aduca? Cam cat mai dureaza? Nu era mai usor sa il aduca de la Bucuresti?
Va rog nu imi spuneti sa sun la ei ca am sunat si nu raspund

7 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

"Nu era mai usor sa il aduca de la Bucuresti?"
sigur ca da, platesti extra SERIOS si ti-l aduce personal cineva direct la tine la usa

altfel, E NORMAL, de la hub-ul central se duce la cel mai apropiat hub mare, apoi la cel mai apropiat hub de personal delivery samd pana pleaca, curierul la tine si e mult mai ieftin pentru toti
pe printzipiul asta functioneaza genius si easybox, cumpar o chestie de 11lei, transportul m-ar costa 19lei, dar imi vine la easybox pe gratis, pentru ca oricum de vreo 2 ori pe zi vine un curier la easybox

| Furnicuta000 explică (pentru Zuzu1991):

Adica toti cei care stau in apropierea Bucurestiului primesc colete de la Tulcea sau de la Constanta in loc sa primeasca de la Bucuresti? Nu prea are logica
Adica celelalte firme de curierat NU plimba colete prin toata tara aiurea si uite ca imi ajunge curierul a doua zi dupa ce este expediat coletul. De ex la DPD pe awb imi apar maxim 2 "opriri" chiar daca vine coletul din Timisoara sau Botosani.
Astia de la Dragon Star sunt singurii care plimba colete aiurea si sunt cei care au cele mai mari intarzieri, ar trebui sa-si schimbe strategia, sa angajeze mai multi oameni, nu stiu

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Furnicuta000):

"acum 16 minute | Furnicuta000 explică (pentru Zuzu1991):
Adica toti cei care stau in apropierea Bucurestiului primesc colete de la Tulcea sau de la Constanta"

nu stiu cum ai inteles tu asta, dar ai reusit, eu spuneam ca se duc de la hub-uri mai mari la hub-uri care fac delivery la clienti, evident ca in Bucuresti se face delivery direct la clienti

| Furnicuta000 explică (pentru Zuzu1991):

Asta am inteles dar de ce alte firme de curierat nu au un traseu asa imbarligat cum au ei?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Stai sa intelegi...
intre hub-urile mari, sunt curieri care circula in fiecare zi, asa ca solutia de a trimite in felul asta e mult mai ieftina
altfel, sunt si firme care aduc direct, dar sunt mai scumpe (chiar mult mai scumpe)

eu de ex. sunt in Bucuresti, ieri firma furnizoare mi-a trimis produsul in HUB-ul din Bucuresti, apoi de acolo mi-a venit acasa
daca eram in Constanta, se ducea in Bucuresti, apoi in Constanta si apoi la mine

daca in schimb selectezi livrare rapida (care nu mai e disponibila in momentul asta pe eMAG, PREA MULTE solicitari) atunci in loc de 17 lei dai 50 si iti vine in aceeasi zi

| Furnicuta000 explică (pentru Zuzu1991):

Si cam cand crezi ca ajunge? Acum e la Tulcea coletul

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asta nu stiu, nu am primit niciodata un colet in tara, iar singura chestie pe care o stiu: cineva a trimis prin fan curier din Mures in Arad, s-a dat kix cu brio, curierul a dat tel la un nr gresit, si s-a dat totul peste cap sad

in plus, sunt nesimtit putin (dar ma si arde) mi s-a stricat aerul conditionat, am comandat acelasi produs si la Altex si la eMag, firma care vinde prin eMAG mi-a trimis in 1h coletul prin curier si a venit a doua zi, Altex care cica, ca au curieri proprii, inca nu au ajuns, si nici nu raspund la telefon ca sa anulez comanda

pe scurt, depinde, SERIOS de firma!

asta e, esti in provincie, ai rabdare