| cumdc a întrebat:

Am cumparat niste oua de fazan le-am pus la incubator si din 16 oua am scos 15 (ieri au iesit din ou ) dar nu mananca ca nu au nimic in gusa si nu prea se tin pe picioare ce sa fac ( daca nu sti nu rasunde ) multumesc :

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Prima hranire se face la 24 de ore de la eclozare. Pesmeti faramitati, uruiala, lapte praf, ou. Stai de ei sa manance.

| cumdc explică (pentru minrest):

Le-am pus concentrate de pui prima faza

| minrest a răspuns (pentru cumdc):

E, au mancat? Puii de fazan, spre deosebire de cei de gaina, se hranesc la inceput mai mult cu insecte. Evident, tu nu o sa le dai insecte, dar le dai ou, branza dulce, chestii d-astea.

| cumdc explică (pentru minrest):

Si trebuie sa le dau pe cioc sau o sa ciugoale singuri

| minrest a răspuns (pentru cumdc):

Trebuie sa ciugule. Sper ca au mancat. Oricum, se cresc greu. Mai bine da-le furaje pentru pui de curcan cu 30% proteine. Sper ca ai asigurat temperatura de 32 grade Celsius.