| Densia03 a întrebat:

Am cumpărat un aer condiționat pentru căldură iarna și l-am băgat în funcțiune toată luna trecuta, insa nu l-am ținut non stop în priza maxim 15 30 de minute, mi-a venit factura ieri 500 de lei care eu plăteam maxim 180 de lei consuma foarte mult sad aveți idee cum să-l țin sa nu consume atât de mult având în vedere ca nu l-am lăsat în proza sa meargă ore întregi credeți ca e mai bun calorifer pe ulei!

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Sincer, nu a fost o idee prea buna sa cumperi un aparat de aer conditionat pentru a te incalzi, consuma foarte foarte mult si caldura se simte doar cat merge aparatul, cum il inchizi cum scade temperatura. Functia de caldura a fost adaugata aparatelor de AC mai mult ca sa bifeze ceva pe lista de optiuni dar nu o foloseste nimeni. Din pacate pe curent nu prea sunt alternative ieftine care sa consume putin, mai ales cu noile preturi la electricitate. O varianta ar fi sa-ti iei un convector, macar nu-ti ramane pielea pe el daca-l atingi, dar consuma tot cam un radiator electric cu ulei, tot in jurul a 2000 de watti si e destul de scump.

| 19flo79 a răspuns:

Stai sa vezi cand o sa fie afara -10°C, o sa fie consum, tulai mumă...