| anonim_4396 a întrebat:

Am descarcat ""ghid_de_exprprimare_corecta"" dar cica e din Republica Moldova, presupun ca nu poate exista diferente nu?

10 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Mă gândesc că nu dar ceva-mi apune că da,

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Vrei cartea?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

De ce nu, poate învăț și eu ceva vara asta.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Imi place ca da multe exemple

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Mulțumesc, cu siguranță mă voi uita peste ea.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Vor fi maxim 26 de grade – corect: vor fi maximum 26 de grade

niciodata nu am auzit sa se spuna maximum si astia de la tv fac greșeli mari

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Limbajul științific... niciodată nu scapi de el rolling on the floor

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

In limbajul uzual se fac multe greseli, unele intentionate. Unele greseli devin norme. Vezi monede-monezi laughing
Pe mine ma deranjeaza astia care spun site-uri de socializare in loc de site-uri sociale. Prin "astia" ma refer la cei de la stiri straight face

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Cred că sunt câteva, dar o să le detectezi. Din câte am văzut, ei scriu diferit în unele momente. Accentul posibil că îl ști și tu.