| mydarkestdays a întrebat:

Am descoperit că nu mai ştiu cum să învăţ! adică stau cu caietul în faţă şi repet ca papagalu, şi înţeleg dar apoi la şcoală nu mai ştiu nimic! voi cum învătati? ce aş putea face ca să îmi între ceva în cap?

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Incearca ca dupa invatare, sa inchizi caietul si cartea si pe o coala alba sa verifici ce ai retinut! Cauta sa intelegi tot ce memorezi!

| Heythere a răspuns:

Am citit undeva ca cea mai buna metoda de invatat este cea cu pauze de vreo 10 minute. Adica inveti ce inveti, si mai iei o pauza si tot asa. Pune-o in aplicare!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai atunci cand inveti trebuie sa nu te gandesti la altceva decat la ceea ce inveti.
Dupa ce consideri ca ai invatat sicrie ce ai retinut pe un caiet sau o foaie, apoi iti corectezi greslile.
PS: incearca ca atunci cand inveti sa te iti formezi niste imagini a ceea ce inveti in minte si apoi tu doar iti readuci aminte imaginile.
Multa bafta in continuare si daca tu chiar vrei sa inveti, o sa inveti.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu doar daca scriu pot sa invat. laughing Chiar daca am cursurile scrise de mine, trebuie sa scriu iar, dar doar niste idei. Nu imi place sa invat cuvinte, asa ca daca o definitie, de exemplu, mi se pare grea, caut alta, din alte surse, multe, trebuie sa fie una pe intelesul meu si n-am cum sa n-o retin.
Incearca sa iti explici ce citesti folosind cuvinte pe care le intelegi/folosesti, sau comparand cu ceva ce stii bine. happy

| ღBuBuRuZaTaღ a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu. Invata pe paragrafe sau daca lectia e lunga, invata ideile cele mai importante.La mine merge si nu mai uit lectia.(a doua varianta)

| okya a răspuns:

Pentru ca le inveti mecanic.Incearca sa le inveti logic.Defapt sunt materii la care trebuie doar sa tocesti. Cand eram mai mic si aveam de invatat poezii le repetam toata ziua si nu le puteam retine pana seara inainte de culcare.Dar dimineata le stiam perfect.Asa ca inainte sa te apuci de tocit odihneste-te 1-2h si asta nu poate sa iti faca decat bine. Dupa aceasta perioada de deconectare, vei reusi sa "absorbi" mai multe informatii si vei da un randament mai mare. Organizarea si revizuirea notitelor este importanta inainte de a merge la culcare. In acest fel, subconstientul tau va acumula mai multe idei, pe care le va depozita proaspete in memorie, pentru a doua zi. Bafta!