| PinkTerror a întrebat:

Am eu o intrebare:
(da voi da funda)
ce parere aveti despre sinuciderea asistata?

Răspuns Câştigător
| jolidon a răspuns:

Mi se pare foarte naspa. este cel mai dureros lucru...moartea oricarei fiinte ma face sa plang.cum sa stau langa un om care se stinge din cauza ca nu mai suporta durerile? langa un om care a ales sa moara decat sa traiasca cu acele dureri,,, un om pentru care moartea este un fleac pe langa viata dureroasa. mi se pare un lucru care te degenereaza pe tine, cel care asisti si care pe mine m-ar distrugehappy. este un lucru oribil si care, dupa parerea mea, ne dezumanizeaza. fiecare moare asa cum intelepciunea divina a ales deci lasati-i pe oameni sa isi traiasca suferintele. nu le furati clipe din viata doar ca sa va salvati pe voi de chinul de a-i privi. nu stiu...mi se pare un lucru rau. nu trebuie sa intervenim in ceea ce priveste moartea oamenilor

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Din ce-ai scris tu se înţelege eutanasie. De fapt aia e sinuciderea asistată.
În privinţa aceleia, eu sunt de acord. La urma urmei, omul are DREPTUL la viaţă şi nu OBLIGAŢIA la viaţă.
Salut.

| PinkTerror explică:

Mi se pare mie sau nu intelegeti intrebarea?

eu nu am zis de sinuciderea ca tu pacient... ci tu sa fi cel ce asista... aceea sinucidere

| PinkTerror explică:

Voi pune o intrebare care sa fie mai elocventa si mai eacta sa intelegeti situatia...

in ceea ce priveste aceasta intrebare ofer funda lu bee pentru ca a fost sincera si pentru ca a zis ceva ce m-a impresionat. va astept la noua intrebare si promit sa fiu mai exact in precizare!

| SteauaNordului a răspuns:

Adica sa ma uit la unu cum isi pune capat zilelor sau ce?
nu stiu, tu ce parere ai? mi se pare ca cei ce fac aia sunt dusi cu capul rau de tot.
numai bine

| Jeny1 a răspuns:

Dacă ai avea dureri pe care nici o morfină din lume nu le-ar mai putea alina, tu ce ai alege?

| Sy0m3ys a răspuns:

Eu cred ca uni oameni accepta acest lucru pentru ca daca sufera de o boala care ii produce multa durere prefera sa fie lasat sa ii fie luata viata doar ca sa scape de respectiva durere.dar ei nu se gandesc ca sinuciderea este un pacat si pedeapsa este iadul asa ca ei prefera sa numai suporte vreo eu stiu cati ani acea durere si o sa sufere una mult mai mare in iad si vesnica.la uni poate doctorul sau familia i-a aceasta decizie si atunci respectivul pacient nu are nici o vina.Dar daca acel om crede ca pe Pamant a dus o viata cum trebuie si nu rea ar trebui sa suporte vreo cativa ani si va trai o vesnicie fara durere.Dar cel mai bine ar fi sa fie eliminat acest procedeu.