| Thecurious a întrebat:

Am facut niste observatii asupra legaturilor dintre profesiile oamenilor si religie.
Din ele-observatiile- rezulta ca, marea majoritate a umanistior / artistilor cred in divinitate, savantii, in marea lor majoritatea, fiind atei sau agnostici.
Care este explicatia?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dar... Soferii de camion, in ce cred?
Sau instalatorii? Femeile de servici?
De ce discriminam?

| Dalmore a răspuns:

Sunt umanista si artista si nu cred ca e nicio divinitate. Prietenii mei la fel laughing. Cunosc persoane de la medicina mai credincioase si decat bunica-mea. De fapt, majoritatea oamenilor sunt credinciosi. Ateii sunt rari, deci nu poti generaliza prea mult in legatura cu ei.

| TristanTzara a răspuns:

În primul rând, nu sunt sigur că e chiar adevărat, poți găsi profesori în literatură ateiști și fizicieni creștini devotați.

Dar mod de a raționaliza asta e că în științe e la fel ca un medel al universului sau al mișcării planetelor, "funcționează fără al folosi pe Dumnezeu".

La umaniști, ei bine, ei nu prea sunt preocupați de ce e așa de mult, nu sunt empiriști cum sunt majoritatea oamenilor de știință ci idealiști, sunt preocupați probabil de frumos, de ce cu ce se leagă, de idealuri ș.a.m.d. Deci probabil că existența a unui ideal, divinitate, spune-i cum vrei, li s-ar părea plăcută.

Deși sincer să fiu, speculez.

| FreddieM a răspuns (pentru TristanTzara):

Am vrut sa raspund si eu la intrebarea asta, dar nu mai are rost ca ai dat tu un raspuns exceptional. Stima