| MeisterSchnitzel a întrebat:

Am găsit un act de angajament de la 4 septembrie 1943 prin care străbunicul meu îl angaja ca servitor pe cineva numit Gheorghe Petrescu, de 53 de ani, pentru un salariu de două mii de lei. Acum uite dilema: după ce este trecut locul de naștere al servitorului, mai scrie și "cu consimțământul ___________, fiind minor"; în spațiul liber este trecut "său" (adică "cu consimțământul său") și "fiind minor" este tăiat (adică nu era minor). Să înțeleg că aveai voie, în 1943, să angajezi ca servitor un minor?

1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Prin ani aia copii mici mergeau cu animalele, munceau la pădure, pe lângă case la grajduri fara sa fie angajați. Dapoi angajati.