| ChristinaO a întrebat:

Am gasit un iphone 4, si, doresc sa-l returnez, dar e blocat(are cod de securitate), deci nu pot suna pe nimeni, si nu suna nimeni pentru el. Exista vreo modalitate sa-l gaseasca, sau sa-l deblochez eu? M-am gandit si sa bag cartela intr-un alt telefon, dar poate are pin, si nu-l stiu nici pe ala? Nu exista ceva, la el, prin care proprietarul sa-l gaseasca? sau, m-am mai gandit, daca-l duc la orange, nu stiu ei cum sa gaseasca proprietarul? M-am gandit si sa-l duc la politie, dar nu stiu ce sanse sunt sa gaseasca proprietarul. voi ce ziceti?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa-l predai la politie ori celui care l-a pierdut, in termen de cel mult 10 zile de la gasire. Ai grija sa respecti acest termen, altfel vei putea fi acuzata de insusirea bunului gasit (art.216 Cod Penal). Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mergi la un gigel din ăsta care decodează telefoane şi foloseşte-l tu şi gata.
Dic mă... dacă-i suficient de dobitoc încât să-l piardă, merită să trebuiască să-şi cumpere altul.

Cât despre potenţialele acuzaţii citate de ioandelasal, alea or fi valabile în alte ţări dar în România crede-mă că n-o să te deranjeze nimeni.

| TipaSecsiii88 a răspuns:

Poi te poti duce la politie si fa fi in cautarea proprietarului, probabil ca propietarul e i cautarea telefonului, deci du-te la politie neaparatwinking (da-mi si mie fundita te implor )

| ChristinaO explică:

Multumesc pentru raspunsuri, am gasit proprietarul.Am avut noroc ca a sunat cineva pe el, ca proprietarul dupa cateva ore bune inca nu-si daduse seama ca l-a pierdutlaughing

| OTXX75 a răspuns:

Am pierdut recent ( sau mi s-a furat) un IPhone 4 (avea o husa neagra, cu gaurele) si poza fiului meu ca Wallpaper. Evident, am blocat imediat sim-ul din el. L-am declarat furat la Politie ( cod IMEI- unic si de neschimbat). Telefoanele de acest gen pot fi localizate chiar daca folosesti o alta cartela. Daca descrierea se potriveste cu telefonul gasit, te rog da-mi un semn. P.S. kongeriket: nu cred ca exista vreo relatie intre IQ ( "suficient de dobitoc") si intamplarea de a pierde un bun, dar sunt convinsa ca exista o relatie direct proportionala intre IQ / bun simt si initiativa de a incerca reurnarea unui bun gasit, precum exista o relatie invers proportionala cu raspunsul/ sugestia data de tine.

| OTXX75 a răspuns:

Felicitari! In primul rand tie, in al 2-lea rand proprietarului happy