| laptecucereale22 a întrebat:

Am inteles ca atunci cand suni la telefonul copilului si cazul este destul de rau incat trebuie sa intervina, trebuie sa vina si sa verifice daca chiar asa se intampla cum a spus copilul, spre exemplu abuz fizic.
Intrebarea mea este, parintii nu pot pur si simplu sa se abtina si sa se comporte complet diferit? Daca e abuz verbal, se intampla ceva?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este, poate sa vina Serviciul Social sa invetsigheze si sa verifice, atat parintii cat si vecinii.
Daca este abuz fizic, vor lua copilul si il duc la examinare medicala... sa se vada vanatile, zonele sangerande sau chiar penetrarea vaginala ori anala.

| Mosotti a răspuns:

Nu poti demonstra abuzul verbal! Ca asa, copilul poate zice orice cand se supara pe parinti. Iar daca vecinii nu au auzit nimic, cu atat mai mult nu se ia in seama.
Se ia in calcul doar cel fizic.

Si nu poti demonstra nici ca i-ai dat o palma.

| Wr3nch a răspuns:

E greu de demonstrat. Normal ca parintii o sa se comporte ok cand vin aia in control. Si oricum pentru destule vanatai poti zice ca s-a lovit copilul singur.