| MaryAnneM a întrebat:

Am inteles ca dupa liceu, se poate lua somaj. Defapt eu acum sunt in examene dar explicati mi si mie ce acte imi trebuie si am mai auzit ca se pot face cursuri gratis, diferite domenii, mai exact care e procedura?

Răspuns Câştigător
| 49Days a răspuns:

Dupa ce mergi la forte o sa primesti de acolo o foaie cu cele necesare. Dar din cate imi aduc aminte( eu le-am facut anul trecut)am dus copie dupa buletin, diploma de la scoala(eu am dus adeverinta ca nu luasem inca diploma)adeverinta de la medic, de la finante si cred ca atat.
Chestia e ca o sa umbli cu niste acte de colo colo. Trebuie sa iti dea un talon (pe 6 luni), de cursuri mi-au spus cele de acolo(stiam oricum) dar tu totusi sa intrebi. O sa duci iar niste acte si o sa te sune cand se strang 20 de persoane. Pe mine m-au chemat dupa cateva luni (mai exact in ianuarie dar am inceput in februarie )si mai am cateva saptamani si termin. Eu am facut coafor, frizerie, manichiura dar nu te astepta la prea mult din partea lectorilor. La inceput erau super ok dar pe parcurs lasa de dorit.Ma intereseaza diploma, apoi invat eu de la altcineva altfel n-am cum. bafta!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la oficiul fortelor de munca din orasul tau si iti va explica ce trebuie sa faci. 1. Trebuie sa te inregistrezi la Agentia de Somaj in termen de maxim 60 de zile de la data absolvirii.
2. Actele necesare:
- Actul de identitate, in original si copie;
- Actele de studii si de calificare, in original si copie;
- Certificatul de nastere, in original si copie;
- Certificatul de casatorie, in original si copie;
- Adeverinta medicala, din care sa rezulte ca este apta de munca sau ca are eventuale restrictii medicale
- Actele eliberate de organele financiare teritoriale, din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indicatorul social de referinta.
- Declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indicatorul social de referinta.
- Actul de absolvire a formei respective de invatamant, in original si in copie
- Declaratie pe propria raspundere a absolventilor ca nu urmeaza o forma de invatamant la data solicitarii dreptului
Uite si aici: http://adevarul.ro/......index.html