| Joker3134 a întrebat:

Am inteles ca la jandarmi sunt condițiile din scoala nasoale rau si la sgp la fel, cum ca sunt paturi din anii 80, ca te poti îmbolnăvi pe acolo, e adevarat?

10 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Prietene, nu te supara, nu-ti zic din rautate, dar luand in considerare intrebarile pe care le-ai tot pus, Jandarmeria/ Politia/ Armata nu sunt de tine.
Tu vrei sa iti aperi tara cu atitudinea asta? Ti-e frica de o patura, ce faci cand vin rusii? Ce faci cand trebuie sa arestezi Clanul Sportivilor? Ce faci cand mergi la un protest si dau aia cu pietre, borduri, molotov?

Pe bune acum, da-o incolo de treaba, tu trebuie sa-ti pui mereu viata in joc daca alegi meseriile alea, sa fii barbat, sa lupti cu moartea, iar tie iti e de paturile vechi ca vezi Doamne te imbolnavesc.

Deci nu te supara pe mine, dar esti chiar culmea. A zis odata un antrenor, Petre Grigoras, o vorba: i-a spus un fotbalist "ma tot faulteaza", la care Petre i-a raspuns: "Te faulteaza? Pai du-te, ma, la sah! Du-te la sah!"
Asa si tu, prietene, du-te la sah! Daca n-ai sange, lasa Politia si Armata. Crede-ma ca nu-ti zic din rautate, doar ca nu e locul tau acolo.

| Liviu a răspuns (pentru Plato):

Aha, tu crezi ca toti din jandarmerie/politie isi pun viata in pericol? aia de la birou au mari sanse sa se taie cand deschide vreun dosar. Sa fim seriosi.Aia care is pe teren au riscuri tongue

| Plato a răspuns (pentru Liviu):

Pana si aia de la birou trebuie sa treaca prin Academie, iar cu frica de paturi n-ai nicio sansa.

| Catrice a răspuns (pentru Plato):

Taci mai că tu nu știi.
Aia din birouri intra pe pile, au diplome luate cu bani, nu ca ăștia amărâți care termina acasă fraierii academia rolling on the floor De aia aia nu au frica de paturi.
(Știam ca ajungi la birou după ceva munca de teren. Ma înșel oare?!)

| Plato a răspuns (pentru Catrice):

Da, te inseli. Poti ajunge la birou din prima zi, poti sa nu ajungi niciodata.
Nu toata lumea viseaza sa ajunga la birou, crede-ma.
Ba stiu destule, ca am prieteni in sistem, ofiteri chiar, Academia au facut-o si ei.

| Catrice a răspuns (pentru Plato):

Pai nu știi ma ca dansul asa crede laughing
Parca acum o săptămână sau 2 se tot întreba ca ajungi doar cu pile în armata/politie/jandarmerie$par a zicea și ceva de pompieri.

| Plato a răspuns (pentru Catrice):

Mda, pustiul asta e dubios. Vrea neaparat in Politie / Armata dar se sperie de paturi... laughing
Vrea sa ajunga acolo ca sa stea pe banii statului si sa nu faca nimic. Din pacate pentru el, astia nu rezista. Multi se duc acolo doar pentru beneficii, iar in 2 saptamani se razgandesc, ca vad ca nu merge asa. E nevoie de pasiune si motivatie mare sa faci fata sistemului politienesc/militar.

| Catrice a răspuns (pentru Plato):

De curând am dat peste o întrebare a altcuiva parca care vroiaîn armâța camere separate pentru fiecare soldat, baie separata și nu mai știu ce chestii laughing
O fi visând și dansul la condiții de hotel rolling on the floor

PS: puștiu, tocmai ce am aflat cate ceva. Sa știi ca dacă nu ești cuminte, te pun aia sa faci 1000 flotări și te păzesc cu biciul sa le execuți corect și dacă nu o faci, primești 100 lovituri. Plus ca te pun sa alergi tot orașul de 2-3 ori. Sa nu mai spun ca nici de mâncare nu primești (am auzit ca au încă conserve din primul războidin care fac mâncare). Și mai e și cate unul care te supraveghează și dacă nu faci cum spune el, e de rau. Și dacă ai noroc de pat din '70, e de bine ca multi dorm pe jos pe saltele la fel de vechi. Am auzit ca unii au luat păduchi. Sau ca le cade tencuiala de pe pereți.

Răspuns utilizator avertizat
| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Nu toate au conditii asa proaste, dar recunosc ca sunt unele cu conditii si mai proaste decat cele pe care le-ai precizat tu.