| Meme10Meme a întrebat:

Am mai pus întrebări asemănătoare dar nu mi-o răspuns mai nimeni. Ei bine, la aceasta întrebare pot sa răspundă și tei dar și atei. Ei bine, Zamolxe, cel mai important zeu al geto-dacilor s-o ascuns într-o peșteră timp de 4 ani ca după sa se întoarcă la fratii sai astfel reușind sa ii convingă ca este nemuritor. Ei bine, Iisus care s-o născut cu 500 după Zamolxe a fost mort timp de trei zile (apropiat de numărul 4) și a înviat. Cum a făcut Zamolxe. Ei bine, se poate ca creștinismul sa fi avut influente geto-dacice? Căci era destul de cunoscuta religia lor căci marii gânditori ai Greciei au vorbit despre religia lor. Și un filozof roman i-o acuzat pe creștini ca cică le copiază religia geto-dacilor. Deci, ce credeți? Și mai vreau sa menționez ceva: Sf. Andrei este numit în tradițiile populare Apostolul lupilor. Asta doar în România! Se știe lupul era un animal foarte respectat în Dacia (vezi draconul). Ei bine, uite ca tradițiile și obiceiurile geto-dacice nu au dispărut nici după 1600 de ani.

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pacat ca daca arunci un ochi unde trebuie, sfantul Andrei nici nu a calcat pe la noi

https://www.vice.com/ro/article/93wk83/originile-sfantului-andrei

| Meme10Meme explică (pentru Wr3nch):

A călcat prin Dobrogea. Dar Dobrogea nu era a dacilor atunci. Abia după ce a venit Decebal. Dar ideea este ca tradițiile dacice au rămas și nimeni nu zice nimic. Acest asa ziși "savanți"

| CostinAlamariu a răspuns:

Deci la intrebarea asta pot raspunde si atei si copacii din specia tei, nu? Greu ne chinuie și limba română...
Zamolxe si crestinismul nu au nicio legatura. Nici macar vremea in care au lipsit nu are nicio legatura. 4 ani nu e deloc acelasi lucru cu 3 zile, iar povestea lui Zamolxe face parte dintr-o intreaga idee de pustnici si oameni intelepti care lipsesc pentru o perioada si se reintorc cu intelepciunea capatata. Zamolxe nu e singurul care a facut asta. Exista mii de povesti tocmai in ideea asta. (Vezi si "Asa grait-a Zarathustra" de F. Nietzsche)
Uita-te si la videoul asta care arata ca Zamolxe si Iisus nu au nimic in comun: https://youtu.be/A3u5lJQe1co

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Grea e limba romana? Dar ce am scris gresit? E cam trasa de par faza cu Iisus dar au niste asemanari. Si o poveste nu este acelasi lucru cu o religie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ai zis "la aceasta intrebare pot sa raspunda tei si atei". Ce tei? Copaci din specia tei?
Probabil voiai sa zici teisti, nu tei...

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Ma rog, greseala mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Realizezi ca toate detaliile tale amanuntite au la baza 2-3 citate scurte?

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Adică? Doar nu vrei sa scriu luceafărul, nu? Și nu am zis detalii amănunțite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da toata faza cu Zeii aia Si Isus wtf? Zei ascunsi in pestera avand legatura cu originea lu Sfantu Andrei wtf?

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Faza cu Iisus e trasa de par dar faza cu Sf Andrei nu. Apostolul lupilor. E clar.