| firelord66 a întrebat:

Am nevoie de un sfat! De ceva vreme am vazut ca multi prieteni de-ai mei s-au apucat de fumat ..si nu doar ei, cam toti adoloscentii in general.Eu am incercat sa nu incerc dar am incercat sa fumez.Am inceput acum cateva saptamani cand am tras un fum. dar acum 3 zile am fumat 1 tigara ieri alta si azi inca una dar nu stiu de ce.In momentul de fata am hotarat sa ma las de tot(fac si sala si pot pierde din forta). Voi ce credeti? cum sa fac sa rezist tentatiei(nu simt nevoia sa fumez dar ii mai vad pe unii prieteni unii colegi ai mei). Mentionez ca am 14 ani.

9 răspunsuri:
| maryfanMJ97 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa te gandesti la altceva in afara de tigari in timpul liber si sa nu te lasi influentat daca prietenii sau colegii incearca sa te faca sa fumezi.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu simti acum nevoia si e bine sa te opresti pentru ca azi un fum, maine o tigara si dupa un pachet, iar mai tarziu nu te mai poti lasa asa usor
gandeste. te la sanatatea ta

| Bogdan1o a răspuns:

Lasa fumatul de tot, nu mai fuma deloc, fa sala mai departe si nu te lasa prada tentatiei, cand colegii tai fumeaza nu sta cu ei
si la 14 ani? de fapt nu ma mir, cunosc baieti care fumeaza de la 8... dar nu e bine deloc
uita de tigari si vezi-ti de viata faina pe care o ai acum

| Inutza0102 a răspuns:

Biine...scuze da nu vreau sa imi bat joc sau ceva de genu, dar cad am citit "am incercat sa nu incerc dar am incercat sa nu fumez", crede-ma ca am cazut de pe scaun la cat am ras

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ci sigur ai postat gresit.La Dragoste si sex.

| Aurelian0709 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te lași acum cat nu e prea târziu.
Gandeste-te la banii care ii dai e tigari.
Gandeste-te ca tu nu ai bani de tigari, si ce faci? ajungi sa furi bani pentru ele?
Si in primul rand este sanatatea ta.
PS: Daca te apuci de fumat și nu mai ai vei avea o stare de nervi, de agitație, tuse.

| Aurelian0709 a răspuns (pentru Aurelian0709):

Sa te lasi, scuze de ortografie dar mam grabit.

| vasic a răspuns:

Prietene, 14 ani e o varsta mult prea mica pentru a te apuca de fumat. Plamanii tai aia rozalii nu cred ca ar fi de acord daca i-ai intreba si in plus nu-s nici dezvoltati la capacitate maxima. Cred ca daca ti-ar aparea pe fata negreala care se depune pe plamani ti-ai blestema zilele si le-ai lasa din a doua zi.

| schitikica a răspuns:

Salut problema aceasta m-a lovit si pe mine am si eu 14 ani si sunt fata si am facut si eu asta si regret foarte mult stiu cum te simti stiu ca vreai ca sa te lasi si promiti si gata nu mai fac... insa cind stai cu prietenii tai si ii vezi cum fumeaza si cum iese fumul ala atragator si vrei si tu, eu faceam asta numai ca imi placea cu iesea fumul ala, am facut asta de vreo 5 ori si in total am fumat vreo 10 tigari si am promis ca ma las, ma las de tot insa nu stiu imi place fumul si basta! Sper ca sa iti reuseasca ca sa te tii de cuvint inca plus la toate faci sport si daca esti baiat vei fi in forta sper ca te-am ajutat! daca ai ID de yahoo adauga-ma vreau ca sa mai vorbim despre tema asta : ID meu de yahoo simonaveress@yahoo.com